שתף קטע נבחר

שחק וסביר פורשים מהחיים הפוליטיים

"לא יכולתי להשתלב בעשייה הפוליטית הנוכחית", הסביר שחק וסביר נשמע פסימי עוד יותר: "הגעתי למסקנה כי לכנסת אין היום משמעות בקבלת החלטות". בינתיים מותירים השניים את דליה רבין-פילוסוף לבד בסיעת "הדרך החדשה", שאך זה הקימו

שר התיירות היוצא, אמנון ליפקין שחק, וחחבר הכנסת אורי סביר - שיחד עם דליה רבין פילוסוף היו הסמנים השמאליים של מפלגת המרכז - הודיעו אמש (יום א') על פרישתם מהחיים הפוליטיים.
"לא יכולתי להשתלב בעשייה הפוליטית הנוכחית. אני בטוח שיש בפוליטיקה אנשים רציניים, אך הפוליטיקה והכנסת נראות כמו שהן נראות", הסביר שחק את צעדו, ואילו סביר אמר: "כבר הרבה מאוד זמן לא היה לי חשק גדול להישאר בפוליטיקה. הגעתי למסקנה פסימית כי לכנסת היום אין משמעות בקבלת החלטות. אני לא חושב שאני מסוגל להשפיע יותר. יש רק שני פוליטיקאים שעשויים להפתיע והם שמעון פרס ואריאל שרון".
שחק וסביר חלוקים בדעתם לגבי מוקדי ההשפעה על החיים במדינה. לדברי שחק, "מה שיהיה בישראל תקבע הפוליטיקה והממשלה" ולטענת סביר, מוקדי הכוח המשפיעים ביותר הם מערכת הביטחון ורבני ש"ס, "וזה מצב מסוכן לדמוקרטיה".
שני האישים מאוכזבים מאד ממפלגת המרכז, שלא הצליחה לבסס רעיון, אשר לדעתם עדיין נכון. "אני חושב שהכישלון החל עוד בתחילת דרכה של המפלגה", אמר שחק בתוכנית "משעל חם" בערוץ 2, "הרעיון היה נכון והכישלון היה בדרך בה עשינו את הדברים. סיכמנו שיצחק מרדכי יוביל את המפלגה והוא הלך לרב עובדיה יוסף. יצאו מאיתנו מסרים לא ברורים".
סביר היה המהמתנגדים הנחרצים ביותר לממשלת האחדות והתאכזב מאד מהצטרפותו של פרס לממשלה כזו. לדבריו, פרס הציע לו את תפקיד סגן שר החוץ, אך הוא סירב. שחק היה נחרץ פחות בהתנגדותו לממשלת אחדות. לדבריו, בסיטואציה מסוימת יכול היה לקבל בקלות את תפקיד שר הביטחון, "אלא שהייתי צריך לעשות כמה מהלכים, שלא הייתי שלם איתם", הסביר.

מגן ורונן נכנסים, רבין נותרה לבד

עם פרישתם של שחק וסביר ייכנסו לכנסת דוד מגן ונחמה רונן. השניים מזוהים עם האגף הימני במפלגת המרכז. רונן מתנגדת להגדרה הזאת. "אני תומכת בממשלת אחדות. איני מקבלת את התזה לפיה אני מחזקת את האגף הימני. איש עוד לא שמע את דעותי", היא אומרת. היא התלבטה מעט אם להישאר בסקטור הפרטי או להיכנס לכנסת, והכריעה לבסוף לטובת הפרלמנט. "אני נותנת לחיים הפוליטיים צ'אנס", אמרה.
כעת נשאלת השאלה מה יעלה בגורל מפלגת המרכז, שכבר הודיעה על התפרקותה ואף הצמיחה מתוכה סיעה חדשה, "הדרך החדשה", בה חברים דליה רבין פילוסוף, סביר ושחק. מאחר שהשניים האחרונים יגישו היום את התפטרותם ליו"ר הכנסת, תהיה רבין פילוסוף סיעת יחיד, דבר בלתי אפשרי לפי תקנון הכנסת. בינתיים, הציע לה שר הביטחון המיועד, בנימין בן אליעזר, לשמש כסגניתו.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציולם איי אף פי
שחק. "יצאו מאיתנו מסרים לא ברורים"
ציולם איי אף פי
צילום: דודו פריד
סביר. "אני לא מסוגל להשפיע יותר"
צילום: דודו פריד
צילום: ערן (יופי) כהן
דלי ה רבין. נותרה לבד
צילום: ערן (יופי) כהן
מומלצים