שתף קטע נבחר

בעקבות הפרסום ב-ynet: תא"ל שטרן 'נחקר' בכנסת

בדיון בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת הותקף קצין חינוך ראשי על התבטאויותיו בנוגע לחיילים לא יהודים. "הטבעת אות קלון במצחם של חיילים אלה", אמר לו ח"כ פינס. סופה לנדבר טענה כי לא החיילים סובלים מבעיית זהות, אלא הוא עצמו, ואילו ח"כ וילן סיפר כי שוחח עם קצינה שאימתה את הפרסום ב-ynet . שטרן שב וטען בדיון כי לצה"ל יש אינטרס שכמה שיותר חיילים יהיו יהודים

"זה הולך להיות משפט שדה?" שאל קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אלעזר שטרן, את יו"ר ועדת העלייה והקליטה, נעמי בלומנטל, בחיוך מודאג לפני שהחל הדיון בוועדה בהתבטאויותיו על טיב שירותם הצבאי של החיילים שאינם יהודים.
כפי שפורסם בראשונה ב-ynet, בהרצאה סגורה אמר שטרן כי "חיילים לא יהודים הם פחות טובים", ודבריו עוררו סערה ציבורית, בעיקר בקרב העולים ושליחיהם בכנסת. הדיון, שהתקיים היום (ב') בוועדת העלייה והקליטה, אמור היה ללבן את העניין ולעסוק בהיבטים שונים כמו שאלת הדת בצה"ל וגיור חיילים. שטרן, שהשתתף בו, לא התנצל על דבריו, אלא טען כי לא הובן כהלכה.

"להגביר את הזדהות החיילים עם המדינה"

קצין חינוך ראשי ציין כי לפי הנתונים של צה"ל, יותר מ-50 אחוזים מקרב העולים המתגייסים אינם יהודים. לדבריו, בעיית ההזדהות של כל חייל עם המדינה משפיעה על המוטיבציה שלו לשרת, ללכת לקורס קצינים ולחתום מאוחר יותר על שירות בקבע. "מה שאמרתי הוא שלנוכח המספרים האלה, אני חושב שיש לנו אינטרס שלכמה שיותר חיילים יהיה רשום בתעודת הזהות 'יהודי', כדי להגביר את הזדהותם איתנו", הסביר שטרן בצטטו את פקודת הרמטכ"ל, המעידה כי מתוקף תפקידו בסמכותו לומר דברים כאלה.
שטרן הוסיף כי "בגלל המספרים הגבוהים של הלא-יהודים, הגיור צריך להיות ידידותי יותר", וציין כי הוא מוכן לסייע בכך. בתחיל הדיון טענה יו"ר הוועדה, בלומנטל, כי יש לאפשר לחיילים לא יהודים לא להישבע על ספר התנ"ך. על כך הוא הגיב בחריפות: "אם לא נתייחס לאצבע המשולשת שמוציאים לנו הרוסים בבקשם את הברית החדשה לשבועה, נחטא לתפקידנו". הוא ציין כי הדבר היחיד שהוא מצטער עליו הוא שלא הצליח "לעבור את חומת העלבון של הנוכחים בהרצאה".

"אתה לא מבין שאתה שר החינוך של צה"ל"

עוד לפני שהחל שטרן להסביר את עמדתו, תקפו אותו חברי הוועדה, ובראשם ח"כ אופיר פינס (עבודה), שעם תום דבריו עזב את הישיבה ולא שמע את תשובותיו של קצין חינוך ראשי.
"כנראה שאתה לא מבין שאתה שר החינוך של צה"ל", אמר פינס, "אתה הטבעת אות קלון במצחם של חיילים שעלו למדינת ישראל מתוקף חוק השבות. על מה ולמה? מה הם עשו ובמה הם פשעו שאתה, כבר סמכא, אומר אמירה כה מקוממת? עכשיו תגיד שדבריך הוצאו מהקשרם ושאנחנו בכלל לא מבינים עברית. אני ממליץ לך להתנצל". פינס הזכיר כי תת-אלוף אפי איתם, "שאמר דברים מקוממים לא פחות, הסיק את המסקנות ופרש מצה"ל".

קצינה שנכחה בהרצאה אימתה את הפרסום

ח"כ אבשלום וילן (מרצ) סיפר כי קיבל שיחת טלפון מקצינה שנכחה בהרצאתו של שטרן, ואשר אימתה את הפרסום ב-ynet. היא ציינה כי נפגעה מדבריו של קצין חינוך ראשי. "אני אשמח אם הצבא יעבור לגיור ידידותי יותר", אמר וילן, "אבל כשמכניסים את אלמנט הגיור למוטיבציה הצבאית, מסתבכים ובצדק".
חבר הכנסת יוסי פריצקי (שינוי) טען כי אין לעסוק בגיור בצה"ל. "זה לא מתפקידו של צה"ל", הדגיש, "צה"ל לא צריך להתעסק בערכי אמונה, אלא בערכים תרבותיים ולאומיים. לאדם יש מוטיבציה לשרת בצבא, אם הוא מבין שהוא בא להגן על המדינה שלו והיא מדינתו, אם היא מבטיחה לו חיים טובים".

"לא לחיילים יש בעיית זהות, אלא לך"

גם ח"כ סופה לנדבר (עבודה) תקפה את שטרן בחריפות. "לא לחיילים העולים יש בעיית זהות, אלא לך", אמרה לו. "לניקולאי רפפורט ז"ל לא היתה בעיית זהות כשלחם ונפל על הגנת המולדת. הבעיה היתה כשבאו לקבור אותו. אם אדם מגיע לצבא ורוצה לשרת, חובה לגייסו. העולים החדשים המשרתים לוקחים על עצמם חובות, בעוד שהחרדים חיים רק עם זכויות".
לעומתם, ח"כ נחום לנגנטל (מפד"ל) דווקא הביע תמיכה בהתערבות צה"ל בגיור. "גיור זה ערך", אמר וביקש מחברי הכנסת לא לעשות הון פוליטי על גבו של תת-אלוף שטרן.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
שטרן. "הגיור צריך להיות ידידותי יותר"
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום גלי תיבון
פינס. המליץ לשטרן להתנצל
צילום גלי תיבון
ארכיון ידיעות אחרונות
לנדבר." לחיילים העולים אין בעיית זהות"
ארכיון ידיעות אחרונות
אתר הכנסת
לנגנטל. המסנגר
אתר הכנסת
מומלצים