שתף קטע נבחר

מסמך: נאום הפרידה של ברק

ראש הממשלה היוצא נפרד מהכנסת. ברק אמר כי הפלסטינים הם האשמים באלימות, איחל לשרון הצלחה והבטיח: "מעכשיו אני חייל מילואים של המולדת"

עם הצגתה של הממשלה החדשה בפני הכנסת, אני מבקש לברך מקרב לב, בשמי ובשם כל חברי הממשלה היוצאת, את ראש הממשלה הנבחר אריאל שרון ואת שרי ממשלת האחדות בברכת הצלחה. בהזדמנות הזאת, יורשה להביע את תודתי והוקרתי לחברי הממשלה בראשותי, בהווה ובעבר. לכולם תודה על תרומתם לעבודת הממשלה ולהישגיה בעשרים חודשי כהונתה, מאז כינונה ועד היום.
אדוני ראש הממשלה הנבחר, נבחרת להנהיג את מדינת ישראל בעת קשה. הגעת אל פסגת האחריות הלאומית עתיר זכויות ומעש בהגנה על ביטחון המדינה מהקרבות ועד צליחת התעלה והותרת חותם ברבים מתחומי העשייה בישראל, כשאתה עומד לעיתים לבד בנקודות המוקד שלהן. אני מאחל לך שתבונת שנותיך תאיר לך מעתה דרך נכונה, אחראית ושקולה. דרך שתנחיל בהכרח אכזבה לחלק מהנלהבים שבמצביעיך אך תשרת את ביטחונה, שלומה ועתידה של מדינת ישראל. דרך שפרצו וסללו בעשורים האחרונים ראשי ממשלות שעשו היסטוריה, מנחם בגין ויצחק רבין ז"ל, דרך שנדבכי תשתית חיוניים להשלמתה הושלמו בתקופת כהונתה המסתיימת היום של הממשלה היוצאת בישראל.
אדוני ראש הממשלה הנבחר, הממשלה היוצאת מותירה לך מורשת של הישגים ושולחן עמוס אתגרים. ההתחייבות לסיומה של הטרגדיה בת 18 השנים בלבנון קוימה במלואה, אך המציאות בגבול הצפון עודנה רגישה ובלתי יציבה והיא מחייבת טיפול נחוש וזהיר בעת ובעונה אחת. מעמדה הבינלאומי של ישראל שופר מבלי היכר. המשק יצא מן המיתון העמוק ביותר בעשור הזה אך המציאות הביטחונית החדשה יוצרת קשיים, המכבידים על המשק ומחייבים מדיניות כלכלית, אחראית ובלתי פופוליסטית.
בתחום החינוך ובתחום החברתי נעשו התחלות גדולות אך הדרך עודנה ארוכה. מעל הכל, האתגר שבו תיבחן ממשלתך הוא במישור המדיני-ביטחוני, בהורדת האלימות ובחידוש התהליך המדיני. ההתמודדות עם המציאות הביטחונית הקשה היא סבוכה ומגבלות השימוש בכוח אינן פשוטות. בעניין זה, מותירה לך הממשלה היוצאת שולחן נקי מהתחייבויות כדי שתנסה לקדם את הביטחון והשלום עפ"י דרכך.
הבהרתי לנשיא ארה"ב, בוש, היו"ר ערפאת ולמנהיגי העולם כי הרעיונות שנבחנו בקמפ דיויד, בוושינגטון ובטאבה בטל תוקפם גם אם אינם נמחקים מהזיכרון ההיסטורי ובכל מקרה אינם כובלים או מחייבים, בשום דרך, את ממשלתך. יש הטוענים שדרכה המדינית של הממשלה בראשותי היא שהולידה את גל האלימות, המכונה "אינתיפאדת אל אקצה", שפרצה עם ביקורך בהר הבית, בערב ראש השנה. אני כופר לחלוטין בטענה הזו, כמו גם בטענה כאילו הביקור בהר הבית הוא שגרם לגל האלימות.
האופציה האלימה הוכנה מזה זמן רב ע"י הרשות הפלסטינית והאלימות הייתה פורצת בכל מקרה אלא אם היתה ישראל נכנעת למלוא התביעות הבלתי קבילות של הפלסטינים. במובן הזה, האלימות מקורה לא בויתורים במרכאות של ממשלתי אלא להפך, בעמידתנו הנחרצת על כך שנדע לאן אנחנו הולכים, לפני שאנחנו מוותרים או מעבירים נכסים נוספים לידי הפלסטינים.
אני קובע כי הדרך המדינית שהובלתי לא הולידה את המציאות הקשה של הסכסוך. היא רק חשפה את פניה האמיתיות. התברר כי ההנהגה הפלסטינית איננה בשלה עדיין, למרבה הצער, לפשרה ההיסטורית עם מדינת ישראל ולמחיר הויתורים הכרוך בה והיא בוחרת במודע בחזרה אל נתיב האלימות. ואם כך הדבר, יפגשו אותנו הפלסטינים מאוחדים בהכרה שאנו מגנים על העיקר, על עצם זכותנו לחיות בארץ הזו כבני חורין ובהכרה הזו יסוד כוח העמידה שלנו ואין לנו נכס חשוב יותר מכוח העמידה הזה במבחנים שעוד נכונו לנו.
אני משוכנע שהדרך שהובלנו הייתה ונשארה הדרך הנכונה ושהעתיד עוד יוכיח זאת. בחרנו לשמור בידי ישראל את מלוא הנכסים ובה בעת לבחון פשרה עמוקה, מרחיקת לכת, קורעת לב, בתמורה להגשת פתרון מלא וקץ הסכסוך, אם זה רק אפשרי.
זו היתה הדרך היחידה לחשוף את פני האמת, את פני היריב ואף את פני מצבנו שלנו. זו הייתה הדרך היחידה להבטיח לכידות פנימית בתוכנו לקראת מבחני העתיד והדרך היחידה לרתום את העולם לגיבוי לישראל בתנאי מאבק מתמשך.
פעלנו עם יד על דופק הזמן, הרמנו ראש מהפוליטיקה אל האופק האסטרטגי, אל הסכנות והסיכויים. איראן מתחמשת בנשק בליסטי ובלתי קונבנציונאלי, עיראק מטפחת את הפוטנציאל הצבאי שלה, גם בתנאי מצור. טרור איסלמי בינלאומי מאיים על יציבות האזור, מעמדה של ארה"ב איננו מה שהיה לפני עשור והמגמות הדמוגרפיות אינן מבשרות יתרון נוסף לישראל בעתיד. מדינת ישראל וצה"ל חזקים לעמוד בכל אתגר ולנצח. אך התבונה המדינית מחייבת לא לבזבז את הזמן אלא לנצלו, מתוך תחושת דחיפות, כדי למזער את הסכנות, לבצר את ביטחונה ישראל ולהבטיח את עתידה, באמצעות חתירה לסיום הסכסוך עם שכניה ולהסכמי שלום.
אני מודה, לא שעיתי ליועצים פוליטיים. יכולתי בנקל לסדר לנו עוד שנתיים וחצי של כהונה בממשלת אחדות, ללא בחירות מוקדמות. אך זהו איננו העניין. חשתי שאני פועל עפ"י צו מצפוני ובדרך בה אני מבין את צוואתו של האיש שהביא אותי אל החיים הפוליטיים ונרצח בעודו נאבק על השלום, יצחק רבין ז"ל. כמובן אינני נקי משגיאות אך ביסודו של דבר, בלב העניין, הייתי נאמן לדרכי ולטובת העם והמדינה. ההכרעות היו פרי בחירתי החופשית והאחריות עלי ועלי בלבד.
אדוני ראש הממשלה הנבחר, הכרת האמת תתבע ממך תביעה קשה. היא תגבה ממך את האומץ להודות כי המצב המתמשך הקיים הוא מתכון לחיכוך מתמיד, לאיבת נצח, לאלימות ללא קץ. תקוות השלום והביטחון לאזרחי ישראל טמונה בעיקרון ההיפרדות בינינו לבין הפלסטתינים. אני מוצא חובה לעצמי להתריע. אם חלילה תימנע ישראל מלממש בשנים הקרובות את מצוות ההיפרדות ההכרחית משכנינו, בהסדר מוסכם, אם ניתן הדבר, ואן לאו - גם באורח חד צדדי, היא תעמיד בסכנה חמורה לא רק את ביטחון אזרחיה אלא אף את אופייה כמדינה יהודית ודמוקרטית.
ישראל, השולטת בקצת פחות שטח, אך יש לה גבולות ברורים ובתוכם היא נהנית מרוב יהודי מוצק וביטחון עצמי בזהותה, אופייה וייעודה, צדקתה וטעמי מאבקה. ישראל כזו תהיה חזקה יותר, מספקת ביטחון אישי ומרתיעה יותר מישראל שתמשיך לדמם תוך ערבוב דמוגרפי מחמיר והולך בין שתי קהילות עוינות ממערב לירדן, תחת בידוד בינלאומי מחריף.
היום אני מסיים תקופה של 20 חודש בראשות ממשלת ישראל, זכות שאין נעלה ממנה ושאני מודה עליה לאזרחי ישראל. לנגד עיני עמדה תמיד טובת אזרחי ישראל ועתידם. אם עשיתי פשרות פוליטיות מסוימות, היה זה תמיד למען מה שנתפס בעיני כמטרה לאומית עליונה יותר.
אם פגעתי חלילה במי מכם, חברי חברי הכנסת, זה הזמן לומר סליחה. מסרתי לפני שעה קלה ליו"ר הכנסת את הודעת התפטרותי מחברותי בכנסת. אני יוצא היום, לאחר יותר מ-40 שנה, בשליחות ישראל וביטחונה, מאז נעורי ועד עתה, אל החיים האזרחיים. אני מאמין בעוצמתה, ייחודה ועתידה של מדינת ישראל ורואה את עצמי מהיום חייל מילואים של המולדת. ככל חייל מילואים, אהיה נכון תמיד לקריאה ומצפה שהיא תבוא רק אם יש בה באמת הכרח. ועד אז אומר רק שלום ולהתראות.
לראש הממשלה הנבחר אומר אני מאחל לך שתדע לנווט בהצלחה את דרכה של הממשלה ואת דרכה של ישראל, שתדע להתמודד עם המשימות והאתגרים הגדולים הניצבים בפני המדינה. הצלחתך, אריק, תהיה הצלחתה של מדינת ישראל כולה. עלה והצלח ויברכך האל, כן יהי רצון.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 33
נפרד מהכנסת. ברק
צילום ערוץ 33
צילום ערוץ 33
נפרדים מהחברים
צילום ערוץ 33
מומלצים