שתף קטע נבחר

ממשלת שרון נשבעה אמונים

בישיבה חגיגית נשבעו השרים אמונים, והכנסת אישרה את הרכב הממשלה. שרון פנה לפלסטינים: ידנו מושטת לשלום. ברק נפרד: אהיה חייל מילואים. שריד תקף את שרון על גודל הממשלה: לפחות תתנצל בפני הנגרים

ממשלת האחדות, הממשלה ה-29 של מדינת ישראל והגדולה בתולדותיה, נשבעה אמש אמונים למדינה ולממשלה. בתחילת הישיבה החגיגית אישרה הכנסת את הרכב הממשלה. 72 ח"כים תמכו בממשלה ו-21 התנגדו. מרבית חברי הכנסת של המפד"ל לא הגיעו להצבעה, וכן מספר חברים מסיעות ישראל אחת ומרצ. לאחר מכן יצאו השרים לבית הנשיא, לצילום המשותף המסורתי, ממנו נעדרה דליה איציק, בשל אבל על מות אביה.

נאומים מתונים

טקס חילופי ראשי הממשלות במליאת הכנסת התבצע באופן מכובד, מלווה בנאומים מתונים יחסית, למעט זה של ראש האופוזיציה, יוסי שריד. קריאות הביניים היחידות שנשמעו נאמרו בבדיחות הדעת ולא הפריעו לאווירת החג ששררה במליאה (קישורים לנאומיהם המלאים של שרון וברק, מימין).
במהלך נאומו פנה ראש הממשלה אריאל שרון אל הפלסטינים ואמר: "ידנו מושטת לשלום. לא גילינו עדיין נכונות לפיוס ולשלום אמת מצד שכנינו. אנו ננהל עם הפלסטינים מו"מ להשגת הסכמים מדיניים, אך לא תחת לחץ של טרור ואלימות".
שרון המשיך ואמר כי "הממשלה בראשותי תפתח דף חדש ביחסים עם אזרחי ישראל שאינם יהודים". בנקודה זו קטע אותו ח"כ טאלב א-סנע שצעק "מדוע אינך אומר ערבים? למה לא יהודים?". שרון השתלט בעצמו על המהומה וענה לא-סנע "אתה, שאתה שכן שלי, הבעיה שלך שאתה צריך לגלות מעט יותר סבלנות. אם היית ממתין עוד משפט היית שומע, אבל בתור שכן אני מוכן לסייע לך גם בכך". הקהל פרץ בצחוק שגבר כאשר שרון המשיך את המשפט הבא מהכתוב: "ברצוני לברך את ערביי ישראל לרגל חגם".
כאשר קרא שרון את רשימת השרים שיכהנו בממשלתו, התברר שהשרה ציפי ליבני לא תהיה שרה בלי תיק כפי שפורסם, אלא השרה לשיתוף פעולה אזורי, יורשת תיקו של שמעון פרס, תיק שכונה בפי ברק "תיק הכוסברה". כמו כן הובהר כי השרים אליהו סוויסה מש"ס ושמואל אביטל מעם אחד הם שרים בלי תיק אך עם תחומי אחריות: סוויסה אחראי על ענייני ירושלים ואביטל אחראי על תיאום הנושאים החברתיים.

אהוד ברק: "אהיה חייל מילואים"

לעומת שרון, ראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, תקף בנאומו את הרשות הפלסטינית ואמר כי "יש הטוענים שדרכה המדינית של הממשלה בראשותי היא שהולידה את אינתיפאדת אל אקצה. אני כופר לחלוטין בטענה הזו, כמו בטענה שהביקור בהר הבית גרם לאינתיפאדה. האופציה האלימה הוכנה מזה זמן רב על ידי הרשות והאלימות היתה פורצת בכל מקרה". ברק גונן על דרכה המדינית והחברתית של ממשלתו: "הדרך המדינית שהובלתי לא הולידה את המציאות הקשה של הסכסוך, היא רק חשפה את פניה של ההנהגה הפלסטינית אשר אינה בשלה לשלום. אני משוכנע שהדרך שהובלנו היתה ונשארה הדרך הנכונה והעתיד עוד יוכיח זאת". נאומו של ברק הופרע מספר פעמים על ידי הח"כים הערביים שמחו על התקפתו על הרשות הפלסטינית.
ברק הזהיר את שרון כי רק היפרדות מהפלסטינים תהיה פתרון וכי אם ישראל לא תעשה זאת, "היא תעמיד בסכנה חמורה לא רק את אזרחיה אלא גם את אופיה של ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית".

שרון וברק: הנימה האישית

ראש הממשלה היוצא וראש הממשלה הנכנס סיימו את נאומיהם בנימה אישית. "אינני יכול לסיים את דברי בלי שאזכיר את רעייתי לילי זכרונה לברכה, שיום הולדתה חל היום", אמר שרון. "לילי ליוותה אותי ותמכה בי בכל הרגעים הקשים והמאושרים ובכל המאבקים. ברגע זה לילי חסרה לי ולבני משפחתי מאוד".
ברק סיים את נאומו בהודעה על כך שהגיש את מכתב ההתפטרות שלו ליו"ר הכנסת וכי הוא פורש מהחיים הפוליטיים. "היום אני מסיים 40 שנות שירות של מדינת ישראל והופך לחייל מילואים של המולדת - נכון לקריאה, אבל רק כשצריך". ברק התנצל בפני הח"כים והשרים בהם פגע במהלך כהונתו וזכה בסוף נאומו ללחיצות ידיים חמות ולחיבוקים ממעט התומכים שנותרו לו. גם האויבים הפוליטיים מהימין לחצו את ידו של ברק, בניגוד ליריבו חיים רמון, שעבר לקצה השני של האולם.

שריד: אתם לא מתביישים קצת?

לאחר דברי שרון וברק נשא, כנהוג, ראש האופוזיציה יוסי שריד נאום תקיף. שריד פתח במתקפה על גודלה של הממשלה והזכיר לשרון כי הוא זה שבאוגוסט 99' מתח ביקורת חריפה על גודלה של ממשלת ברק, שהיתה קטנה מזו של שרון. "אמרת שיש כאן בעיה מוסרית ממדרגה ראשונה", הזכיר שריד לשרון. "אמרת 'אתם לא מתביישים קצת, אתם לא משפילים מעט עיניים?' אם אתה לא יכול ולא רוצה להתנצל בפני העיניים שדיברת בשמם, לפחות תתנצל בפני הנגרים", אמר שריד והזכיר את הבטחת שרון להביא נגרים שינסרו את שולחן הממשלה הגדול לאחר שברק יודח מתפקידו והוא יתפוס את מקומו. בפועל גדל השולחן עוד יותר.
שרון, אגב, הסביר בנאומו כי "ממשלה קטנה והומוגנית יותר ניתן לנהל ביתר קלות אבל אני חושש שהמחירים שהיה עלינו לשלם כדי לקיימה בתחומים רבים הינם כבדים ביותר".
שריד סיים את נאומו בנימה צינית ואמר כי אין לו ציפיות מהממשלה ולכן הוא יכול להיות רק מופתע לטובה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
הממשלה החדשה בתצלום קבוצתי
צילום ערוץ 2
מומלצים