שתף קטע נבחר

משרדי הממשלה לא רוצים רשות למלחמה באלימות

בדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת הודיעו נציגי המשרדים הממשלתיים שהם אינם מעוניינים ברשות למלחמה באלימות, בנימוק שגוף כזה עלול להיות לא יעיל מספיק. ח"כ יגאל ביבי מהמפד"ל: "ראינו אלימות בבית שמש, אז מה תעשה הרשות בעניין הזה?"

המשרד לביטחון פנים, משרד העבודה והרווחה ומשרד החינוך אינם מעוניינים בהקמת רשות למלחמה באלימות. הסיבה: גוף כזה יהיה לא יעיל בעוד שניתן למצוא פתרונות טובים יותר לתיאום בין המשרדים כדי להילחם באלימות. כך אמרו היום (ג') נציגי המשרדים בוועדת הפנים של הכנסת.
יום אחרי התקרית האלימה בבית הספר התיכון בבית שמש, במהלכה נפצע אנושות תלמיד, דנה ועדת הפנים בהצעת החוק של ח"כ רומן ברונפמן (הבחירה הדמוקרטית), שעברה בקריאה טרומית. על פי החוק, תוקם רשות למלחמה באלימות, שחבריה יהיו נציגי המשרדים לביטחון פנים, העבודה והרווחה והחינוך. הצעת חוק דומה הציע ח"כ אבי יחזקאל (העבודה) בעבר, אולם אף היא לא התקבלה.
הצעת החוק של ברונפמן נועדה להדק את הקשר שבין משרדי הממשלה השונים העוסקים בטיפול בבעיית האלימות, משום שהתיאום ביניהם רופף מדי. אנה שפאניק, נציגת משרד המשפטים, סיפרה כי כבר נעשה ניסיון לבדוק מה הדרך היעילה ביותר להדק את הקשר, במסגרת ועדה מיוחדת שהוקמה במשרדה. לצורך אישור מסקנות הוועדה היתה אמורה להתקיים פגישה בין מנכ"לי המשרד לבטחון פנים ומשרד העבודה והרווחה, אך בשל הבחירות נדחתה הישיבה שוב ושוב.
חיים פוזנר, נציג משרד העבודה והרווחה, אמר כי הקמת רשות כזו אינה מוצדקת כי בעיות האלימות שונות זו מזו – אין קשר בין אלימות במשפחה לבין אלימות ברחוב. "אי אפשר להכניס את כל האלימות לבור אחד", סיכם פוזנר.
אריק רוקח, נציג משרד החינוך, הציע להקים מרכז תיאום מחקר ותמיכה "קטן ומצומצם", כהגדרתו, במשרד ראש הממשלה.
יו"ר הוועדה, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), אמר בבדיחות הדעת שכדאי להעביר את ההצעה לראש הממשלה, כדי שאחד מהשרים ללא תיק יקבל תחום אחריות.
ח"כ יגאל ביבי (המפד"ל) הסביר מדוע אין צורך בהקמת רשות חדשה: "ראינו אלימות בבית שמש, אז מה תעשה הרשות בעניין הזה? כשאנחנו היינו בבית ספר לא היו כל כך הרבה רשויות, ואיכשהו הסתדרנו. מאז שקמה הרשות למלחמה בסמים, הסחר בסמים רק גדל. יש יותר מדי חוקי יסוד שעוסקים בפרט כמו כבוד האדם וחירותו ופחות מדי חוקים שעוסקים בחברה. בשעת חירום צריך להתנהג כמו בשעת חירום. חז"ל קבעו שיש להתנהג באלימות נגד אלימים למרות שזה נגד התורה כי מדובר בשעת חירום. ערוץ טלוויזיה אחד טוב וחינוכי היה עושה הרבה יותר מעשר רשויות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
ברונפמן. ההצעה נדחתה
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים