שתף קטע נבחר

הפתעה: ח"כים מהימין תומכים בהקלות בסגר

אביגדור ליברמן הביע תמיכה בהחלטות להקל בסגר, וגם בני אילון מפרגן. לעומת זאת מועצת יש"ע חוששת שהזעם הפלסטיני ייצא על המתנחלים

הפוליטיקאים הימנים מגיבים היום (ה') ברגשות מעורבים על החלטת הקבינט המדיני-בטחוני להקל על תנועת האוכלוסיה הפלסטינית בשטחים. ח"כ מיכאל קליינר (חירות), המהווה אופוזיציונר חריף לממשלה, אומר כי "משמעות ההקלות בסגר היא הטלת סגר על תושבי ירושלים, תל אביב ונתניה". לאור חוסר התגובה של שרון בפרשת נחל החצבני ודבריו כי לא ייכנס לשטחי A, אומר קליינר כי "שרון סובל מתסמונת הלם לבנון". כלומר, בשל הביקורת הקשה שהוטחה בו בעת מלחמת לבנון, נמנע שרון מלפעול בתקיפות.
לעומתו, השר אביגדור ליברמן אומר כי הוא מסכים עם החלטת הקבינט. "ההחלטות התקבלו בשיקול דעת, כתר לא צריך להיות קבוע, הוא נעשה משיקולים בטחוניים קונקרטיים", אומר ליברמן, "לא צריך להכביד על האוכלוסיה הפלסטינית אלא על המפגעים". לאמירה זו מצטרף גם ח"כ בני אילון (האיחוד הלאומי): "אני מפרגן לראש הממשלה ולשר הבטחון. יש אחדות אמיתית והחלטות אינן החלטות זיג-זג. עיקרון הפגיעה ברוצחים ולא הענשה קולקטיבית הוא עיקרון מקובל. מה שלא נסבול הוא שכאשר יהיו אירועים בטחוניים יאמרו לנו משפטים כמו 'נדע מה לעשות'. אמרר את חייה של הממשלה אם הטירוף הזה יימשך".
אילון מדגיש שיו"ר הרשות ערפאת היה נלחם במחבלים לו היה מעוניין להקל על בני עמו. "העם הזה יודע שהרבה מהכסף שמגיע לעניים נמצא בחשבון בנק בתל אביב של ערפאת", אומר אילון.

מועצת יש"ע: ערפאת הוא הטרוריסט העיקרי

במועצת יש"ע ממתינים לראות מה המשמעות המעשית של החלטות הקבינט. "אנחנו לא מאושרים שהשאירו את הכבשים עם הזאב בכלוב אחד", נמסר ממועצת יש"ע, כלומר בהתנחלויות חוששים שהפלסטינים יוציאו עליהם את זעמם.
עם זאת מעריכים ביש"ע את האווירה שנוצרה בממשלה לפיה כל האחריות על הפיגועים מוטלת על ערפאת. "כשאמרנו שצריך לחסל את ערפאת, כולם חשבו שאנחנו קיצוניים, היום מבינים שערפאת הוא הטרוריסט העיקרי", אומר דובר מועצת יש"ע, יהושע מור יוסף.
ביש"ע אף מציינים כי מפקדי הצבא בשטח מפרשים באופן שונה זה מזה את הנחיות הקבינט. דוגמה לכך הם מביאים את החלטת הרמטכ"ל מלפני מספר חודשים - ההחלטה שהפלסטינים ייסעו רק בכלי רכב צביוריים. לדבריהם, החלטה זו יושמה בגזרת חברון אך בלא בגזרת בנימין.

הקבינט: "שרון מצליח ללכת בין הטיפות"

"ראש הממשלה אריאל שרון התנהג באופן סמכותי אך לא כפה את רצונו על אחרים", סיפרו שרים שהשתתפו אמש בישיבת הקבינט הבטחוני.
חבר כנסת ששוחח עם מספר שרים לאחר ישיבת הקבינט אומר שהתרשם שהדברים מתנהלים לפי שעה היטב, וגם אם לא כולם מחזיקים באותה דעה, שרון מצליח "ללכת בין הטיפות" ולהשרות תחושה של אחידות בקבינט.
"השרים הבינו ממנו שלא כל אחד יכול לצאת לתקשורת ולדבר מה שהוא רוצה, ולעשות מה שהוא רוצה, וזה יחלחל גם למטה לדרג הפיקוד הצבאי", אומר חבר הכנסת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים