שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הורי התינוקת לנשיא: תכבשו את אבו סנינה
  "קשה לעמוד מול הכאב שלהם", אמר היום הנשיא קצב כשביקר את האב הפצוע. במשפחה ובישוב היהודי דורשים שצה"ל יכבוש את שכונת אבו סנינה, ממנו נורו היריות שהביאו למותה של שלהבת בת ה-10 חודשים ולפציעתו של אביה. בית הקברות היהודי בחברון חולל

  משפחתה של התינוקת שנרצחה בפיגוע הירי בחברון, שלהבת פס, אומרת הבוקר (יום ג') כי לא תקיים את הלוויתה, עד שצה"ל לא יתפוס את גבעת אבו-סנינה ממנה בוצע הירי.
  הבוקר שוב עלו מתנחלי חברון אל שכונת אבו סנינה. כארבעים מהם נכנסו לשכונה וחיילי צה"ל החזירו אותם בחזרה ליישוב היהודי. המתנחלים דורשים מצה"ל לכבוש אותה ולהפוך את המקום ליישוב ישראלי.
  אחד המתנחלים שניסו לפרוץ לאבו סנינה, סיפר ל-ynet: "ניסינו כמה פעמים לעלות, והצלחנו רק כשהחיילים התעייפו. המטרה היא להכריח את צה"ל להישאר למעלה ולתפוס את אבו סנינה. חטפנו אבנים מהפלסטינים, אבל השכונה היתה ריקה כמעט לגמרי מערבים".
  כאקט מחאה נוסף הקימו מתיישבי חברון מוקד מחאה פעיל בכניסה לרובע היהודי בחברון למרגלות שכונת אבו-סנינה. ועד מתיישבי חברון החליט לשנות את שמה של גבעת אבו סנינה לגבעת שלהבת לזיכרה של התינוקת.
  הבוקר גילו עובדי חברא קדישא בחברון כי בית הקברות היהודי העתיק בעיר חולל. בבית העלמין נהרסו מספר מצבות, צואה נמרחה על מצבות נוספות, צמיגים הוצתו במקום ושלטים נעקרו. חילול בית העלמין נתגלה כאשר העובדים הגיעו לחפור קבר לתינוקת שלהבת פס. צה"ל ומשטרת חברון פתחו בחקירה.
  שיפור חל הבוקר במצבו של יצחק פס, שנפצע אתמול בפיגוע. פס שנפצע ברגליו, נותח הלילה בבית החולים הדסה עין כרם והועבר להמשך השגחה וטיפול במחלקה האורטופדית בבית החולים. מצבו מוגדר כרגע קל עד בינוני.
  נשיא המדינה משה קצב ביקר לפני הצהריים את פס הפצוע. פס ורעייתו אוריה תקפו את הנשיא על כך שהיה שותף לחתימה על הסכם חברון בתקופת ממשלת נתניהו ותבעו כי יפעל למען כיבוש שכונת אבו סנינה. "קשה לדבר עם אביה של שלהבת ועם האמא", אמר הנשיא קצב בסיום ביקורו, "קשה לעמוד מול הבטן המלאה והכאב שלהם. בשעה הזו אני מבין שיש להם הרבה טענות והממשלה לא תוכל להיות אדישה לדברי הורים במצב שכזה. המשפחה קוראת לצה"ל להשתלט על שכונת אבו סנינה וקריאתם זועקת וקורעת את הלב. אין כוח בעולם שיכול להתווכח עם המשפחה במצב שכזה".

  צה"ל הזהיר את הפלסטינים

  פלסטינים תושבי שכונת אבו-סנינה שבחברון החלו אמש לעזוב את בתיהם, בעקבות הוראת צה"ל, שדרש מהם להתפנות. מפקד חטיבת חברון, אלוף-משנה נועם תיבון, אמר כי צפויה תגובה של צה"ל בעקבות פיגוע-הירי שבוצע אתמול בעיר, וממנו נהרגה שלהבת פס, תינוקת בת 10 חודשים, ואביה יצחק, כבן 25, נפצע בינוני ברגלו.
  יצחק פס, תושב שכונת אברהם אבינו, עמד בפתח ביתו עם בתו היחידה שלהבת, כשלפתע נורו לעברם יריות של שני צלפים משכונת אבו-סנינה הסמוכה. שלהבת - שנפגעה בראשה - נפטרה לאחר זמן קצר מפצעיה.
  חילופי-אש כבדים התנהלו לאחר הפיגוע בין כוחות צה"ל לבין הפלסטינים באבו-סנינה. הפלסטינים דיווחו על שלושה פצועים, אחד מהם ילד בן שבע, ועל ארבעה בתים שניזוקו בשכונה מירי צה"ל.
  ראש הממשלה, אריאל שרון, האשים את יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, באחריות לפיגוע. הוא קיים התייעצויות בטחוניות והורה מיד לצה"ל לחדש את הכתר על חברון.
  "הרשות הפלסטינית מדברת מצד אחד שלום ומצד שני מעודדת פיגועים", אמר מפקד חברון, אל"מ תיבון. "אלה הם ימים של חג לפלסטינים, וניסינו להקל עליהם ככל האפשר, אבל כנראה שהם לא היו מסוגלים לעמוד בכך".
  מקור בטחוני פלסטיני העריך, כי הפיגוע בוצע בידי אנשי תנזים. גורמים בתנזים אומרים ל-ynet, כי שני ימי הפסגה הערבית יהיו אף הם ימים של עימותים קשים, מזהירים את ישראל מלהגיב על הפיגוע, ואומרים כי כל פעולה ישראלית תזכה למענה פלסטיני הולם וכואב.

  "הם עמדו בפתח הבית - ונפגעו"

  בתיה כהן, תושבת שכונת אברהם אבינו, היתה עדת-ראייה לפיגוע: "שיחקתי עם בתי בארגז החול כשלפתע נשמעה ירייה אחת. איציק פס נפל. עמדנו המומים לרגע ואז צעקתי לילדים לתפוס מחסה, וחיבקתי את הקטנים כדי לגונן עליהם מהירי. שלהבת, שישבה בעגלה, נפגעה ראשונה מהירייה, וממנה עבר הכדור לרגל של איציק.
  "לאחר הירי היה שקט מאוד", הוסיפה כהן. "אחר-כך אנשים התחילו לצעוק 'אמבולנס', הזיזו את איציק מהמקום והאמא, אוריה, הוציאה את שלהבת מהעגלה. כבר מהרגע הראשון היה ברור ששלהבת פצועה באורח אנוש, אולם דקות ארוכות חלפו עד שהודיעו את הדבר לאמה. ראיתי ששלהבת נפגעה בראש, וידעתי שרק ניסי ניסים עשויים להציל אותה. לאחר דקות ארוכות סיפרה לאוריה אמה כי שלהבת סיימה את תפקידה בעולם".
  יצויין, כי האב ובתו הם הראשונים מבין תושבי היישוב היהודי בחברון, שנפגעו מירי לעבר השכונה מאז החלה אינתיפאדת אל-אקצה. משפחת פס כבר נפגעה בעבר פעמים אחדות מפיגועים: אחיו של יצחק, אלעד בן ה-17, נפצע לפני כשבועיים קל מירי בכיכר גרוס, ואילו אברהם - אבי אשתו של יצחק פס, נפצע מירי לפני כשנתיים בחברון.

  בהכנת הידיעה השתתפו סמדר שמואלי, לינוי בר-גפן ואבישי בן חיים

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפרודוקציה
  שלהבת ואמה אוריה
  צילום: רפרודוקציה
  צילום ערוץ 2
  בית בשכונת אבו-סנינה, שנפגע בחילופי האש
  צילום ערוץ 2
  מומלצים