שתף קטע נבחר

הצעת חוק: סגני השרים יהיו כפופים לרה"מ

ח"כ אברהם רביץ מנסה לשנות את החוק שמנע מיהדות התורה להיכנס לקואליציה: סמכויות סגן השר. הצעות חוק נוספות הנוגעות לתפקידי השרים ולגודל הממשלה הוגשו היום

ח"כ אברהם רביץ מיהדות התורה הגיש היום (ג') הצעת חוק לפיה סגן שר יהיה כפוף לראש הממשלה ולא יהיה כפוף לשר שמעליו. ההצעה אמורה לפתור את הבעיה הקואליציונית שנתגלעה בין ש"ס ליהדות התורה, ומונעת את הצטרפות יהדות התורה לממשלה - ליהדות התורה הוצעו תפקידי סגני שרים במשרדים של ש"ס, אך השרים באותם המשרדים מסרבים להעניק סמכויות לסגניהם.
"כיום לסגן שר אין סמכויות כלל", אומר רביץ, "ברצותו של השר הוא מרחיב וברצותו מקצץ. מינוי סגן שר כזה הוא שוחד פוליטי וניסיון לשכנע מפלגות להצטרף לקואליציה. הוא אינו מביא תועלת, ידיו קצרות מלפעול ועלותו, כולל לשכתו, היא נטל כספי גבוה על קופת המדינה. סגן שר תחת ראש ממשלה בלבד וכשראש הממשלה עצמו מחזיק במשרד, יש בו מן ההיגיון עקב פעילותו המיוחדת של ראש הממשלה, ועיסוקיו הרבים. לחילופין תוכל הממשלה למנות סגן שר תחת שר כשייקבעו מראש סמכויותיו, והממשלה ולא השר - תוכל לשנות את סמכויותיו או לבטל את מינויו".
גודלה ואופיה של ממשלת שרון עדיין מעסיקים את חברי הכנסת שהגישו היום חמש הצעות חוק שונות העוסקות בביטול תפקיד השר בלי תיק, ובהגבלת מספר חברי הממשלה. שתי הצעות חוק לביטול תפקיד השר בלי תיק הונחו - אחת על ידי מודי זנדברג, והשניה על ידי חברי כנסת ממרצ, רע"ם, העבודה וישראל בעלייה. הצעת חוק דומה של ח"כ דוד ליבאי כבר נדונה בכנסת ה-12, אך לא התקבלה.
כמו כן הוגשו שתי הצעות חוק המגבילות את מספר חברי הממשלה ואת סגני השרים - ההצעה הראשונה הוגשה על ידי ח"כ אברהם פורז (שינוי), ולפיה מספר השרים בממשלה יהיה 16 לכל היותר, כפי שהיה בעבר, ומספר סגני השרים לא יעלה על שמונה. הצעת חוק אחרת בנושא הוגשה על ידי ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד) ושלמה בן עמי (העבודה), לפיה מספר השרים בממשלה לא יעלה על 20, ומספר סגני השרים לא יעלה על 10.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
רביץ. סגן השר לא מביא תועלת
אתר הכנסת
מומלצים