שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הלילה: משא ומתן ביטחוני מואץ
  כמעט כל הצמרת הביטחונית הפלסטינית צפויה להיוועד הלילה עם בכירים ישראלים. פרס, שנועד הבוקר באתונה עם בכירים ברשות, אמר: "אם תוצאות הפגישה הביטחונית שצפויה הערב יהיו טובות - תיסלל הדרך למו"מ". לשכת רה"מ מאשרת: עמרי שרון נפגש השבוע עם ערפאת
  פגישה ביטחונית בין נציגים ישראלים ופלסטינים נערכה הלילה (יום ד'): את ישראל

   

  יצגו ראש השב"כ אבי דיכטר ובכירים נוספים. מהצד הפלסטיני ישתתפו מפקדי מנגנון הביטחון המסכל בעזה ובגדה מוחמד דחלאן וג'יבריל רג'וב, מפקד הביטחון הלאומי הפלסטיני, אמין אל הינדי ומפקד המודיעין הכללי הפלסטיני, עבד אל ראזק מג'יידה.

   

  הפלסטינים אומרים כי הפגישה התקיימה בעקבות לחצים אמריקנים, וכי בפגישה, בה ידונו הרגעת השטח והורדת רמת האלימות, ישתתף גם נציג של ה-CIA. הפלסטינים התנו את השתתפותם בהשתתפות הנציג האמריקני בפגישה.

   

  ג'יבריל רג'וב אמר כי ישראל לא תיקבע את סדר היום של הפגישה הביטחוני. לדבריו, מטרת הפגישה היא להפחית מהסבל של העם הפלסטיני. הוא הוסיף כי שיתוף הפעולה הביטחוני יחודש עם חידוש המו"מ המדיני. רג'וב הוסיף כי הבנות שארם א-שייח' צריכות להיות הבסיס לחידוש ההידברות המדינית ושיתוף הפעולה הביטחוני.

   

  לשכת ראש הממשלה אישרה אחר הצהרים כי עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה, אריאל שרון, נפגש ביום א' האחרון עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. הפגישה התקיימה בלשכתו של ערפאת ברמאללה ונכח בה גם איש העסקים יוסי גינוסר. מהלשכה נמסר כי שרון העביר לערפאת מסר חד משמעי להפסקת האלימות בגדה ובעזה.

   

  פגישה ביוון

   

  שר החוץ, שמעון פרס, נפגש אתמול בבוקר (יום ד') עם בכירים פלסטינים: השר לתכנון בינלאומי ברשות הפלסטינית, נביל שעת', סעיב עריקאת ויאסר עבד רבו. הפגישה, שנמשכה כשלוש שעות, נערכה במסגרת ועידת שלום שמארגן המגזין "אקונומיסט" באתונה. לדברי מקורות פלסטיניים, הפגישה התקיימה בתיווכו של בכיר האיחוד האירופי חביאר סולאנה.

   

  פרס אמר בתום פגישתו כי אם תוצאות הפגישה הבטחונית שאמורה להיערך היום בין נציגי ישראל לנציגי הרשות "תהיה חיובית כמו ההסכמה להיפגש, תיסלל הדרך למו"מ". פרס הוסיף: "עדיף לדבר מאשר לירות".

   

  שר החוץ אמר עוד כי פגישות התיאום הבטחוני הן סימן ראשון לרצונה של הרשות הפלסטינית להפסיק את האלימות. פרס ציין כי הוא אינו רואה מניעה להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית ערפאת: "צריך להכין את הפגישות האלה הכנה מדוקדקת. אין לי מגבלה להיפגש עם כל אדם ברשות הפלסטינית".

   

  עריקאת אמר כי "אני לא רוצה ליצור יותר מדי ציפיות. החלפנו מחשבות ויש לנו דעות שונות בעניינים שעל הפרק. ישראל צריכה לקיים את ההסכמים שחתמה עליהם. אנחנו מוכנים ליישם את ההסכמים".

   

  בפגישה הציג פרס את תוכניתו הכוללת את המשך ההקלות לאוכלוסיה האזרחית בשטחים, הפסקת הטרור, חזרה לשולחן המו"מ ללא תנאי והפסקת ההסתה. פרס אמר בשבועות האחרונים וככל הנראה גם בפגישה כי אין לקבוע כעת את יעדו של המו"מ - אם להסדר קבע או להסכמי ביניים - מאחר ועצם היעד הוא חלק מהמו"מ.

   

  סולאנה אמר הבוקר כי האיץ בצדדים למצוא דרכים לשבור את מעגל האלימות, לגנות את האלימות, לנהוג במקסימום איפוק ולחדש את שיתוף הפעולה הבטחוני על בסיס קבוע.

   

  גורמים פלסטינים אומרים כי שעת' ועריקאת הבהירו לפרס כי הפלסטינים מוכנים לשוב לשולחן המו"מ למרות ההסלמה, על בסיס ההסכמים החתומים ועקרונות
  תהליך השלום. הפלסטינים הבהירו כי הרגעת הרוחות תלויה בהתקדמות התהליך המדיני, אולם לא התחייבו לפעול להפסקת האינתיפאדה. ממשרד החוץ נמסר כי הצדדים דנו בדרכים להפסקת האלימות ובמקביל על הקלות לתושבים הפלסטינים.

  פורסם לראשונה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משה שי
  פרס. גם להם זה מתחיל להיות קשה
  משה שי
  צילום: איי פי
  שעת`. ידברו כיצד להפסיק את האש
  צילום: איי פי
  מומלצים