שתף קטע נבחר

בכיר הג'יהאד האיסלאמי התפוצץ כששוחח בטלפון

האיש, איאד חרדאן, היה אחראי לשיגור מספר חוליות מחבלים בשנים האחרונות ולפיגועים רבים מהם נהרגו מספר ישראלים. בכיר בטחוני בישראל: "אנשים מסוגו של חרדאן אינם מתים סתם כך". מנהיג הג'יהאד ל-ynet: "תהיה תגובה כואבת"

ישראל התנקשה אתמול בצהריים (ה') בפעיל מרכזי של הג'יהאד האיסלאמי בשטחים: האיש, איאד חרדאן, בכיר בזרוע הצבאית של הג'יהאד ומי שנחשב לאחד המבוקשים הבולטים בגדה, התפוצץ במהלך שיחת טלפון שקיים מתא טלפון ציבורי בג'נין. גורם ביטחוני בישראל אמר ל-ynet: "אנשים מסוגו של חרדאן אינם מתים סתם כך". עם זאת, צה"ל לא קיבל אחריות על האירוע. בשטחים הביעו מספר גורמים חשד כי הרשות הפלסטינית סייעה לישראל בחיסול (ראה ידיעה נפרדת בקישורים מימין).
השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, סירב לאשר או להכחיש כי ישראל אחראית לחיסול. "טוב שהאנשים האלה ירגישו לא בטוחים. חיוני להכות בהם. עוד לא עשו את זה עד היום ברצינות. אני שמח שהממשלה שינתה מדיניות ומגלה יוזמה. במאבק הזה אנחנו צריכים לקבוע את המקום והזמן", אמר.

הגיעה לשוחח

מקורות פלסטינים סיפרו ל-ynet, כי חרדאן הגיע בצהריים לתא טלפון ציבורי, שבו נהג להשתמש בתקופה האחרונה. הטלפון ממוקם סמוך לבנייני המימשל של ג'נין. לפתע נשמעה התפוצצות עזה. מקורות פלסטינים מעריכים, כי מטען הוטמן בתא הטלפון הציבורי במטרה לחסל את חרדאן. לדבריהם, בזמן הפעולה חגו מזל"טים מעל האזור.
גורמי ביטחון מסרו כי חרדאן נהרג בעקבות מידע, כי הוא מתכנן פיגוע גדול בישראל. גורם בטחוני בכיר אמר ל-ynet, כי ישראל נמנעת מלבצע חיסולים לשמם, "סיכול ממוקד" בעגה הצבאית, רק מתוך שיקולי נקמה או ענישה, ופוגעת במחבלים רק על מנת לסכל פיגועים מתוכננים.

איומים בנקמה

השייח עבדאללה שאמי, מראשי הג'יהאד האיסלאמי והאיש מספר 1 של התנועה בשטחים, אמר ל-ynet בתגובה, כי הזרוע הצבאית של הארגון תקבע את העיתוי המתאים מבחינתה לתגובתה "ואין לי ספק שזו תהיה תגובה כואבת", הוסיף שאמי. לדבריו, הפעולות של ישראל לא ימנעו מהג'יהאד להמשיך בפיגועים: "אלה החיים, יום לנו ויום לחובתנו. כשבחרנו בג'יהאד היה ברור לנו שסופנו יהיה השיהאד, והמוות באמצעות החיסול הוא הדרגה הגבוהה ביותר".
מזכ"ל הג'יהאד האיסלמי, רמדאן שלאח, אמר ממקום מושבו בסוריה, כי ארגונו "יגיב בזמן ובמקום המתאימים בתוך ישראל, והישראלים יידעו שהג'יהאד האיסלמי לא ישתוק ולא ינוח עד לחיסולה של המדינה הציונית". שלאח אמר בראיון לתחנת הטלוויזיה של אבו דאבי, כי "המכה שתקבל ישראל לא תשכח לדורי דורות".
שר התקשורת הפלסטיני, עימאד אל פאלוג'י, אמר ל-ynet, כי ישראל תהיה המפסידה הגדולה ביותר מפעולות החיסול: "אין לנו מה להפסיד ואנו מזהירים את ישראל שבפעולות אלה היא גוזרת על עצמה ועל כל האזור ים של שפיכות דמים. זהו צעד נוסף במסגרת המאמץ הישראלי לפוצץ כל נסיון להרגיע את השטח והנסיון להתנקש בראשי זרועות הביטחון הפלסטינים רק מרחיק את הביטחון מהציבור בישראל. זהו פשע ואנו לא נעבור על כך בשתיקה".

אחראי לפיגועים רבים

חרדאן, בן 27, מהכפר עראבה שבאזור ג'נין, היה שייך לחולייתו של אנואר חמראן, מחבל שחוסל בשכם לפני כשלושה חודשים. חרדאן היה אחראי לשיגור מספר חוליות מתאבדים ומכוניות תופת בסוף שנות התשעים. הוא נכלא על ידי הפלסטינים - אולם שוחרר מהכלא בתחילת אינתיפאדת אל-אקצה.
בין השנים 93-96 הוא היה עצור בישראל - במעצר במינהלי. מעט לאחר ששוחרר הוא היה מעורב ברצח שוטר ישראלי בשוק בידייה באזור כביש חוצה שומרון. כמה חודשים מאוחר יותר הוא פצע שני פועלים רומנים בבקה אל שרקייה. לאחר מכן הוא נעצר ע"י הרשות הפלסטינית ושוחרר - חזור ושוב בשיטת "הדלת המסתובבת".
פיגוע התופת הראשון המיוחס לו הוא הפיגוע בשוק מחנה יהודה בירושלים בחודש נובמבר 98' בו נפצעו כ-30 ישראלים, מרביתם באורח קל. שני המחבלים שביצעו את הפיגוע נהרגו. בעקבות אותו פיגוע נעצר חרדאן על ידי הרשות והוחזק בכלא ג'נייד בשכם. תוך כדי ישיבתו הוא הפעיל חולייה שביצעה ארבעה פיגועי ירי ופצעה שלושה ישראלים. לפני חודשים אחדים הוא שוחרר מכילאו והחל להקים רשת של חוליות צבאיות, משותפות לכמה ארגונים בשטחים, שביצעו מספר פיגועי ירי. בנוסף, הוא תיכנן פיגוע תופת גדול.
על מנת שלא ייפגע על ידי ישראל וכדי לפקח על פעולותיו, הוחזק חרדאן באחת ממפקדות הביטחון הלאומי הפלסטיני בג'נין, אולם יצא משם באופן חופשי כמעט, וכולאיו אישרו לו לצאת ולקיים שיחות טלפון מתאי הטלפונים הציבוריים הסמוכים למקום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
גופתו של חרדאן
צילום ערוץ 2
מומלצים