שתף קטע נבחר

ויכוח בשוודיה על הצעת החוק לאיסור מילה בידי מוהלים

הפרלמנט השוודי דן בימים אלה בהצעת חוק המתירה ביצוע ברית מילה רק בידי רופאים ובאמצעות הרדמה מקומית. הרב הראשי של מאלמו, מוהל בעצמו, מזהיר בראיון ל-ynet כי "יש גורמים בשוודיה שמנסים להחזיר חוקים שהיו בימי הנאצים". לעומתו ד"ר חנוך בן ימי, מראשי הפעילים בארץ נגד ביצוע ברית המילה, מברך על הצעת החוק: "אין ספק שעדיף לבצע זאת בהרדמה ובידי רופאים מוסמכים"

האם שוודיה בדרך לאיסור ביצוע ברית המילה על ידי מוהלים? בימים אלה מחריף הוויכוח במדינה בשאלת אופן ביצוע ברית המילה, בעקבות דיונים בפרלמנט על הצעת חוק המתירה את ביצועה רק בידי רופא ובהרדמה מקומית.
בהצעת החוק הוכנס, בלחץ הקהילה היהודית, סעיף לפיו לא יחול החוק על תינוק מתחת לגיל 60 יום. ואולם האומבודסמן להגנת הילדים של שבדיה פרסם חוות דעת משפטית הקובעת כי אמנת האג להגנה על ילדים אינה כוללת סייג של 60 יום.
לדברי הרב לאונרד בוק, רבה הראשי של מאלמו, העובד גם כמוהל, "כבר שנתיים שמתנהל המאבק נגד ברית המילה בשוודיה. את המאבק מוביל פרופסור הובאנד, רופא ילדים, יחד עם שרת החקלאות ומספר חברי פרלמנט".
בשוודיה, בה מתגוררים 15 אלף יהודים, אסורה גם השחיטה הכשרה והרב בוק מתלונן בראיון ל-ynet כי "יש גורמים בשוודיה שמנסים להחזיר חוקים שהיו בימי הנאצים".
לדבריו, "כחלק מהקמפיין נגד המילה פורסם מאמר בעיתון המקומי במאלמו בשבוע שעבר שכותרתו היתה: 'המילה גורמת ל-i.q נמוך'".
הוא משוכנע שהמוהלים היהודים בשוודיה מקצועיים ביותר, ו"הבעיה היא עם המוסלמים שמבצעים כמה עבודות ביום ואז קורות לפעמים תקלות", אמר בוק.
הוא מזהיר כי "אם החוק יעבור אנשים לא יעשו ברית מילה, בגלל המחיר הרב שגובים בבתי החולים – 7,000 קרונות (700 דולר)".
עם זאת, לדבריו, שופט בית המשפט במאלמו לשעבר אמר לראשי הקהילה ש"לא ידאגו כי הצעת החוק לא תעבור את המבחן המשפטי".
ד"ר חנוך בן ימי, מראשי הפעילים בארץ נגד ביצוע ברית המילה, אומר כי "ההצעה בשבדיה טובה, כי אנחנו יודעים שלתינוק נגרמים כאבים עצומים במילה. לכן, עדיף לבצע זאת באמצעות זריקת הרדמה, כדי לצמצם את הכאבים".
לדבריו, "למרות שהמילה נחשבת לניתוח פשוט היא ניתוח עם סיבוכים. כיום מוהל ללא הכשרה רפואית צריך להביא את התינוק לבית חולים במקרה של סיבוך. רופא לעומת זאת יכול לטפל במקום בסיבוכים שנגרמים".
הוא משוכנע כי העולם, ואולי ישראל בעתיד, צועדים לעבר איסור מילת הגברים בחוק. "מילת הגברים נראית כמעשה ברברי על ידי מי שלא מל את בניו. המילה פוגעת במיניות של הגבר וגם של שותפתו, ואין שום צורך לבצע אותה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם התינוקות יעברו את המילה בהרדמה בשוודיה
מומלצים