שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בארז דיברו - בנצרים ירו
  המגעים הביטחוניים בין ישראל והפלסטינים התחדשו הלילה בפגישה במחסום ארז. באותה שעה נחת בסמוך לנצרים, בתוך שטח פלסטיני, פגז מרגמה. החמאס מאיים: נתחיל לירות פצצות מרגמה גם בגדה

  במחסום ארז נפגשו הלילה (א') גורמי ביטחון ישראלים ופלסטינים. את ישראל יצגו בפגישה ראש השב"כ אבי דיכטר, אלוף פיקוד הדרום דורון אלמוג וראש אגף התכנון גיורא איילנד.
  מקורות פלסטינים מסרו כי השיחות לא הניבו התקדמות מיוחדת. גורמים ישראלים אמרו לעומת זאת כי התרשמו שהפלסטינים אכן ינסו להוריד את רמת האלימות בשטח. לפיכך, נמסר, ישראל תבצע הקלות ברצועת עזה, ובהן הרחבת אזורי דייג בים התיכון, פתיחת מעבר רפיח בשעות היום, ואולי אף הגדלת מכסת הפועלים העובדים בישראל העומדת כיום על 4,000.
  סמוך לחצות, בעת שהשיחות עדיין נערכו, נשמע פיצוץ עז, לא הרחק מנצרים. ההערכה בצה"ל היא שמדובר בפגז מרגמה, אולם כיוון שהוא נפל בשטח פלסטיני, לא ניתן לוודא זאת. מלבד אירוע זה לא נרשם ירי מרגמות בסוף השבוע, אולם נמשכו תקריות הירי והנחות המטענים.
  מקורות פלסטינים מסרו בסוף השבוע דיווחים סותרים באשר למעצר אנשי החמאס שירו את המרגמות לעבר ישראל בימים האחרונים (ראה ידיעה נפרדת בקישורים מימין).
  בתוך כך, בחמאס איימו הלילה להתחיל להשתמש בפגזי מרגמה נגד ישראל מתוך שטחי הגדה - "אם תימשך התוקפנות הישראלית". בהודעה שפירסמה התנועה נאמר בשם גורם בכיר כי התנועה תפגע באמצעות פגזי המרגמה בעומק הישראלי בירי שיתבצע מהגדה. לדברי הגורם, ירי הפגזים מרצועת עזה הוכיח את השפעתו וזיעזע את הציבור הישראלי. יש לציין כי עד כה לא נורו מרגמות בגדה. טווח המרגמות שבהן השתמשו עד כה הפלסטינים, כקילומטר וחצי, מאפשר לפלסטינים לפגוע ביישובים הסמוכים לקו הירוק, כמו כפר סבא.

  מגעים חשאיים

  שר החוץ שמעון פרס, שב ואמר בסוף השבוע כי הוא מקיים מגעים חשאיים עם הפלסטינים. בערוץ 2 דווח כי פרס וערפאת שוחחו אתמול בטלפון. היום ייפגש יו"ר האופוזיציה יוסי שריד ברמאללה עם יאסר ערפאת.
  ההערכה בישראל היא כי הצעדים הפלסטיניים נובעים מרצונם לקדם אפשרות לביקור של ערפאת בארה"ב, אצל הנשיא בוש. בנוסף, העריכו, ייתכן שיש שחיקה מסויימת בקרב הפלסטינים, וזאת לאור הלחץ שמפעילה עליהם ישראל. ראש הממשלה שרון אף אמר בסוף השבוע לעיתון הצרפתי "לה פיגארו", כי פעולת צה"ל בתוך שטחי A לימדה את הפלסטינים "לקח שלא ישכחו במהרה".
  עם זאת, שבים ומדגישים בישראל, כי הצהרות של הפלסטינים אינן מספיקות, וכי דרושה פעולה ממושכת ורצינית מצידם - לאורך זמן.

  ארבע נקודות המו"מ

  שר החוץ שמעון פרס התראיין בסוף השבוע בתחנת הטלוויזיה הערבית אל ג'זירה. הוא הצהיר בראיון כי מתנהלים מגעים חשאיים בין ישראל והרשות הפלסטינית. לדברי פרס, המגעים מתמקדים בארבע נקודות מרכזיות: הפסקת אש, שיפור מצב הפלסטינים שבשטחים, חידוש המו"מ והפסקת ההסתה.
  פרס אמר כי המגעים מתנהלים באווירה חיובית: "והעיקר הוא להיטיב עם מצבם של הפלסטינים כדי ליצור קרקע שתאפשר חזרה למו"מ. צריך לאפשר לאנשים לחזור להיגיון ולתקווה".
  שר החוץ הוסיף כי ממשלת ישראל צריכה להקל בסגר, לפתוח דרכים ומעברים ולאפשר לפלסטינים להגיע למקומות עבודתם.
  מקורות פלסטיניים מסרו ל-ynet כי את המגעים מרכז מצד הפלסטינים יו"ר הרשות המחוקקת אבו עלא. אבו עלא עצמו אמר כי המגעים מתנהלים בדרגים הגבוהים ביותר, כולל בדרג של ערפאת. לדבריו, מגעים אלה לא הגיעו לכדי מו"מ. אבו עלא ציין כי הוא עצמו נפגש אחרי הבחירות עם שר החוץ, שמעון פרס.
  גורמים ברשות הפלסטינית אמרו כי המגעים יוצרים בלבול בדעת הקהל הפלסטינית, שמקבלת מסרים סותרים מהנהגתה. הגורמים אמרו כי המגעים תורמים בעיקר לממשלת ישראל, שמבקשת להיחלץ באמצעותם ממצוקתה המדינית.

  בדרך לארה"ב?

  העיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון טוען כי גברו הסיכויים לביקור של ערפאת בוושינגטון. מקוות פלסטינים אמרו באחרונה ל-YNET כי פגישה בין בוש וערפאת היא יעד מרכזי של הרשות בימים אלה.
  "אל חיאת" ציטט גורם דיפלומטי מערבי, שאמר כי הביקור יתאפשר בעקבות שינוי במדיניות ממשל בוש כלפי המזרח התיכון. לדבריו, משלחת פלסטינית תצא בקרוב לוושינגטון כדי להכין את הביקור.
  במקביל, ערפאת נפגש אתמול עם הקונסול האמריקני הכללי בירושלים, רונלד שליקר.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארכיון
  מנהל מגעים. פרס
  צילום: ארכיון
  אי פי
  ייסע לוושינגטון? ערפאת
  אי פי
  צילום רויטרס
  יזמין את ערפאת? בוש
  צילום רויטרס
  מומלצים