שתף קטע נבחר

ברק מציג: הרפורמה החילונית

האם ראש הממשלה יורה לכל הכיוונים - או באמת מתכוון ליצור "מהפכה חילונית?" התכנית שהציג ראש הממשלה לשרים היא שאפתנית - אולי שאפתנית מדי - ואולי גם מרמזת על כך שלברק, בשלב זה, אין מה להפסיד

ראש הממשלה, אהוד ברק, מתכנן בשנה הקרובה "מהפכה חילונית": התכנית כוללת את העברתם של מספר חוקים, שיהוו שינוי משמעותי בחברה הישראלית.
ברק חשף אמש (שבת) את תכניתו בישיבת השרים, שהתקיימה בביתו בכוכב יאיר. בין היתר סיפר לשרי "ישראל אחת" כי בכוונתו להוביל את השינויים הבאים:
* כינון חוקה לישראל
* חוק שירות לאומי חובה לחרדים ולערבים
* עיגון בחוק של הנישואים האזרחיים
* תוכנית לימודים חובה בכל הארץ, ובכך גם בתוך מערכת החינוך החרדית העצמאית, הכוללת לימודי אזרחות ומתמטיקה
* ביטול משרד הדתות
ברק הבהיר לשרים כי בכוונתו להתמקד ב"סדר יום אזרחי", אולם במקביל להמשיך גם בתהליך המדיני. ראש הממשלה החליט על הקמת צוות שרים, שיכין נייר עמדה בעניין. בצוות חברים השרים ביילין, בן עמי ומלכיאור. כמה מבכירי השרים הביעו התנגדות לעיתוי התכנית.
בראיון לגל"צ אמר הבוקר ראש הממשלה: "אני משוכנע שחוקה לישראל הוא נושא חיוני למדינה. אני משוכנע שהסדרת הנישואים, באופן שאזרחים יוכלו להינשא, הוא נושא חיוני. אני משוכנע שגם בסופו של דבר חוק שירות לאומי - אזרחי הוא דבר ראוי". ברק הוסיף: "לאחר שישראל גמרה לפרוס את עמדותיה בתהליך המדיני עם הפלסטינים ועם הסורים, העניין הבא בסדר העדיפויות שלה הוא הנושא החברתי".
במערכת הפוליטית יש הערכות סותרות הבוקר לגבי כוונתו של ראש הממשלה. ההערכה הגוברת היא כי התכנית החדשה מרמזת על כך שברק מאוכזב ממצבו של תהליך השלום, ומעריך כי לא ניתן יהיה להשיג פריצת דרך לפני שייאלץ ללכת לבחירות.

תגובות

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ רובי ריבלין, אומר כי ברק רוצה בכל כוחו שלא תהיה חוקה לישראל, אולם הוא יזם צעד זה כדי לעמת בין הליכוד - התומך בחוקה - לבין החרדים. "זה דבר שלא ייעשה - קומבינטור היה וקומבינטור נשאר", דברי ריבלין.
יו"ר שינוי, ח"כ יוסף (טומי) לפיד, הגיב: "באיחור של שנה וחצי, מאמץ ברק את מצע שינוי. אני מברך אותו על כך, אבל לא כל כך מבין איך הוא יבצע זאת מבחינה מעשית. אני מאוד שמח הבוקר, אבל נזהר לא להיות אופטימי מדי, כי אני מודע לקשיים הגדולים שצפויים לכך".
חבר הכנסת מאיר פורוש מיהדות התורה, הגיב על החלטת ברק: "אני מציע למפלגת העבודה להריץ את משה גאון (יועצו של ברק) לראשות הממשלה. בעבר גאון ייעץ לברק ללכת על קמפיין של גיוס חרדים לצה"ל, היום הוא מייעץ לו לבצע את הרפורמה". פורוש סיכם: "ברק אף פעם לא הצליח להתחבב על הציבור החרדי".
יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, אומר כי ראש הממשלה מאלתר "כאילו מהפכה", שכל כולה יצירה שינקינאית המקעקעת את יסודות החברה ופורמת רקמות עדינות בעם. "כאשר יורים ללא אבחנה לכל הכיוונים - הפגיעה היחידה תהיה ברגליה של תנועת העבודה עצמה", דברי לוי.
יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן אומר כי זהו נסיון היסטרי של ראש ממשלה במצוקה, המעוניין להציל את עורו ואת שלטונו.
ד"ר מיכל אורן, מראשי תנועת NEW ISRAEL אומרת: "הצעד של אהוד ברק הוא צעד בכיוון שאליו אנו שואפים. אני אופטימית מטבעי ולכן אני רוצה שברק יצליח, אבל משיחות עם הרבה אנשים אני חשה שיש אכזבה ממנו. אנשים לא ממש מאמינים לו".
והאם מתפתחת "NEW ISRAEL" חדשה? יושב ראש סיעת ש"ס, יאיר פרץ, מסר ל-ynet כי אם ראש הממשלה יעביר רפורמות "כל כך מוזרות" עדיף, לדעתו, להגר מהמדינה. "במרוקו כיבדו אותנו הרבה יותר מישראל. המלך חסן ישמח לקבל אותנו בחזרה", אמר פרץ.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ברק. תעלול בחירות או תכנית רצינית?
צילום: איי אף פי
זום 77
ריבלין. היה קומבינטור, נשאר קומבינטור
זום 77
צילום:גלי תיבון
לפיד. אני שמח מאוד היום
צילום:גלי תיבון
מיכאל קרמר
יצחק לוי. זאת יצירה שינקינאית
מיכאל קרמר
ארכיון ידיעות אחרונות
פורוש. אף פעם לא אהבנו אותו
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גלי תיבון
מיכל אורן, NEW ISRAEL. אנשים לא ממש מאמינים לברק
צילום: גלי תיבון
מומלצים