שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת: תימשך השעייתו של מרדכי

עניינו של חבר הכנסת יצחק מרדכי נחת הבוקר על שולחנה של ועדת הכנסת, שהחליטה להמשיך את השעייתו, בין היתר משום שהוא עצמו לא ביקש לבטלה. על פי חוות דעת משפטית, יכול מרדכי לשוב ולכהן כחבר כנסת מן המניין

ועדת הכנסת החליטה להמשיך את השעייתו של ח"כ יצחק מרדכי - זאת למרות חוות דעת של היועצת המשפטית של הכנסת, שקבעה כי מרדכי יכול לחזור לכנסת לאחר שהושעה עקב הרשעתו, מאחר ולא נגזר עליו מאסר בפועל.
בדיון שהתקיים היום (ד') בעניין מרדכי הציגה היועצת המשפטית, אנה שניידר, את חוות דעתה לפיה רשאי מרדכי לחזור לכנסת. בהתבסס על תקדים בג"צ-פלאטו שרון, מפרשת שניידר את הוראת החוק בהתאם לה השעייה איננה עונש, אלא אמצעי שנועד לאפשר לכנסת לתפקד ללא ח"כ שפסק דינו אינו סופי, אך יש סיכוי סביר שבעקבותיו יודח מחברותו בבית.
לדברי שניידר, מאחר ומפסק הדין של מרדכי מובן כי הוא רשאי לחזור לכנסת, רק אם תגיש הפרקליטות ערעור על קולת העונש, יש טעם בהשעייה. מאחר וטרם הוגש ערעור שכזה, שמורה למרדכי הזכות לחזור לכנסת.
חברת הכנסת נחמה רונן ממפלגת המרכז, סיעתו של מרדכי, אמרה בדיון כי "אם ח"כ הורשע בעבירה שיש עמה קלון - באותו הרגע הוא צריך לחדול מלשמש ח"כ. מן הדין שהוא יתפטר מהכנסת וימשיך להילחם על חפותו מחוץ לבית המחוקקים. אני מאמינה שזה גם מה שהוא רוצה". יש לציין שרונן לא שוחחה עם מרדכי בנושא.
יועץ התקשורת של מרדכי, אייל ארד, אמר הבוקר כי מרדכי מעוניין בהמשך השעייתו, ולכן כל הדיון בנושא "מיותר לחלוטין". חוות הדעת של היועצת המשפטית של הכנסת, אנה שניידר, תועבר למרדכי ודיון נוסף בנושא יתקיים ביום ב' הבא.
הוועדה אף תפעל לתיקון חוק יסוד הכנסת, לפיו חבר כנסת יודח מהכנסת סופית רק אם נגזר עליו מאסר בפועל, ויורשע בעבירה שיש עמה קלון. התיקון המוצע דורש להחמיר ולהדיח ח"כ גם אם לא ייגזר עליו מאסר בפועל, אלא רק יורשע בעבירה שיש עמה קלון. לגבי תנאי השעיית מרדכי, מציעה ועדת הכנסת כי הם יהיו דומים לאלה של עובד מדינה שהושעה, והוא יקבל מחצית משכרו ללא התנאים הנלווים. לאחר שישה חודשים יקבל מרדכי משכורת שלמה ללא תנאים נלווים, ואם יקבל הכנסות ממקורות אחרים יהיה עליו לדווח עליהם, וכל הכנסה שתעלה יחד עם שכרו על שכר ח"כ - תנוכה משכרו.

"קשה מאוד"

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, אמר היום, כי אם פסק הדין המרשיע את יצחק מרדכי יהפוך להיות סופי, השכל הישר לא מתיישב עם חזרתו לכהן כחבר כנסת.
במהלך ביקור שערך רובינשטיין במגזר הערבי בחיפה הוא נשאל על עמדתו לגבי חזרתו של מרדכי לכנסת. לדבריו, מדובר בסיטואציה קשה: "מצד אחד, מעשים שבית המשפט הביע את דעתו עליהם ושיש בהם קלון הם מעשים החברה מתוקנת איננה יכולה לקבל, ומצד שני - אדם רב זכויות בבטחון המדינה, זו סיטואציה מאוד קשה. המחוקק הביע את דעתו בנושא של השירות בכנסת. אני משער שבשכל הישר המצב הנוכחי, ככל שפסק הדין יהיה סופי, לא מתיישב עם ייצוג בכנסת".
כידוע, לרשות הצדדים ישנם 45 ימים להגשת ערעור. אם ההגנה והתביעה לא יערערו על פסק הדין עד מועד זה - יהפוך פסק הדין וסופי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
מרדכי. לא התנגד להשעיה
צילום ערוץ 1
צילום: גלי תיבון
מתלבט. אליקים רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
מומלצים