שתף קטע נבחר

שרים תקפו את פרס בישיבת הממשלה

השרים זאבי, לבנת, ליברמן וריבלין מתחו בישיבת הממשלה ביקורת על מהלכי פרס האחרונים. "אני מקנא בפרס שרואה תמיד את הדברים היפים ואילו אני רואה את המסוכנים", אמר בלעג השר זאבי. ואילו לבנת מתחה ביקורת על פערי המסרים בין פרס לשרון. ראש הממשלה דווקא נחלץ להגנת שר החוץ. במקביל, תקף שרון את הביקורת בדו"ח מיטשל על ישראל בסוגיית ההתנחלויות

עימות התרחש היום (א') בישיבת הממשלה בין כמה שרים לשר החוץ שמעון פרס. השרים לבנת, ליברמן, זאבי וריבלין מתחו ביקורת על דברי פרס בשבוע שעבר לפיהם ערפאת אחראי רק בצורה חלקית לפיגועים, ועל הפסקת האש שלא היתה למרות נסיעתו של שר החוץ לירדן ומצרים. מי שנחלץ להגנת פרס היה דווקא ראש הממשלה אריאל שרון, שהבהיר לשרים כי הכל נעשה בתיאום מלא עמו.
שרון ציין כי "לשר החוץ תרומה גדולה" והדגיש כי האחדות היא הדבר החשוב ביותר. קודם לכן אמר השר ראובן רבלין כי "האסטרטגיה של ערפאת היא הטרור", בתגובה לדברי פרס שאמר כי ערפאת מודע רק לחלק מהפיגועים. "אני מקנא בפרס שרואה תמיד את הדברים היפים ואילו אני רואה את המסוכנים", לעג השר רחבעם זאבי, ופרס השיב לו: "אולי בגלל זה אתה עוסק בהיסטוריה ואני בפוליטיקה".
השרה לימור לבנת מתחה ביקורת על פערי המסרים בין פרס לשרון ואמרה כי "חשוב שיהיה מסר אחיד. המסר כעת אינו אחיד, יש ערפול וזה גורם לנזק".
פרס השיב כי העובדה ש-67% מהאמריקנים תומכים בעמדת ישראל מראה שההסברה הישראלית עובדת ואינה מעורפלת.
השר אביגדור ליברמן אמר לפרס "אין אופציות שלום ולא בגללנו. צריך לדבר רק על ביטחון".
השר פרס הגיב בזעם וענה לשרים: "לא עוזר לנו לתקוף את ערפאת. אם לא יהיה לנו ערפאת, יהיה יותר גרוע". פרס הסביר את הפערים ב"הבדלי ניואנסים" ואמר כי "התוכן הוא אותו דבר אבל ככל שאין התלהמות בדברים יש להם יותר תוקף".

"רק בהסדר הקבע"

בישיבה מתח שרון ביקורת על התייחסות דו"ח ועדת מיטשל לסוגיית ההתנחלויות. "גישת דו"ח מיטשל בנוגע להתנחלויות איננה מקובלת על ישראל", אמר שרון. לדבריו,"גישה זו עומדת בסתירה לקבוע בהסכמים החתומים לפיהם יידון הנושא במסגרת הסדרי הקבע". הוא הוסיף כי "ברור גם שאין קשר בין פרוץ האלימות הפלסטינית לבין ההתנחלויות".
רה"מ אמר כי בתשובת ישראל לדו"ח מיטשל, שתוגש עד ה-15 במאי, תביע הממשלה "את אי הסכמתה להתייחסויות הנוגעות לפעילות צה"ל במערכה שנכפתה עלינו מול טרוריסטים הפוגעים באזרחים חפים מפשע".
שרון גם מתח ביקורת על כך שהוועדה נמנעה מלהכריע מי אחראי לפרוץ האלימות והאשים בכך את הפלסטינים.
פרס אמר כי "בסך הכל הדו"ח איננו עוין לישראל". לדבריו, "אומנם דעתי שונה בנושא ההתנחלויות מחברי הממשלה האחרים, אך בכל הנוגע לגידול טבעי של התנחלויות, זה דבר שאינו ניתן להפסקה".
פרס ציין גם כי הוועדה אמרה כמה דברים "אמיצים" כהגדרתו כגון הקביעה שביקורו של שרון בהר הבית אינו הגורם למהומות, והעובדה שהוועדה לא חייבה הצבת כוח בינלאומי בשטחים.

"העוני מביא לתמיכה בטרור"

שר המשפטים, מאיר שטרית, ביקש היום בישיבת הממשלה ממתאם הפעולות בשטחים, האלוף יעקב (מנדי) אור לגבש רעיונות שימנעו את הסחף של ציבור רחב בקרב הפלסטינים לתמיכה והשתתפות מעשי טרור. זאת, בעקבות סקירה שנתן האלוף אור בישיבת הממשלה ובה הציג תמונה קשה של מצבם הכלכלי של האזרחים ברשות.
לדברי אור, העוני הוא גורם משמעותי בהצטרפות אזרחים פלסטינים לפעילויות טרור.
אור אמר כי היקף הפגיעה הכלכלית הישירה ברשות הפלסטינית מאז פרוץ המהומות מגיע ל-5.6 מיליארד שקל. לדבריו, האבטלה מגיעה לשיעור של 40 אחוזים מכוח העבודה הפלסטיני שהוא 670,000 איש.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייל פישר
זאבי. "רואה רק את הדברים היפים"
אייל פישר
אי פי
פרס. בלי ערפאת יהיה יותר גרוע
אי פי
צילום ערוץ 2
שרון. גיבוי לפרס
צילום ערוץ 2
מומלצים