שתף קטע נבחר

מחלוקת בעבודה בנוגע לסיוע הכספי להתנחלויות

שרי מפלגת העבודה החליטו לדרוש מראש הממשלה אריאל שרון להעביר חלק מהכסף שיוקצב להתנחלויות לישובי קו התפר. דליה איציק: "הלכנו שמאלה מדי"

שרי מפלגת העבודה חיפשו אמש פשרה עימה יוכלו כל הצדדים לחיות בשלום בנוגע להחלטת ראש הממשלה אריאל שרון להעביר להתנחלויות תוספת סיוע בסך מיליארד וחצי שקלים. התוצאה: בישיבה שקיימו אמש (יום א') החליטו השרים לתבוע ממנו להעביר מחצית מהסכום לטובת ישובים שנמצאים על קו התפר בתוך שטחי הקו הירוק. ההחלטה המעשית הכניסה את השרים לדילמה, שכן בשל האידיאולוגיה המפלגתית, הם אינם יכולים להרשות לעצמם להסכים לתוספת הסיוע, אולם בשל היותם חברים בממשלה, הם גם אינם יכולים להתנגד לה.
בפתיחת הישיבה התלוננו שרי העבודה כי שרון לא יידע אותם על הכוונה להגדיל את הסיוע הממשלתי להתנחלויות, וכי הם למדו על כוונתו מכלי התקשורת. גם שר החוץ שמעון פרס הודה כי לא ידע מראש על הכוונה.
במהלך הישיבה העלה שר החקלאות, שלום שמחון, את הרעיון של חלוקת התקציב הזה לשניים, בטענה שישובי קו התפר סובלים מהטרור לא פחות מההתנחלויות. טענתו התקבלה על ידי פורום השרים. פרס הבטיח לעמיתיו כי ישוחח על הנושא עם ראש הממשלה.
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הבטיח בישיבה כי ההתנחלויות לא הורחבו מאז הקמת הממשלה וכי "גרוש לא ייצא להתנחלות בלי החתימה שלי".
השר רענן כהן, מזכ"ל העבודה, דרש כי בישיבת מרכז העבודה, שתתקיים ביום ה' הקרוב, ייערכו דיון והצבעה בנושא ההתנחלויות אולם חבריו למפלגה טענו כי כל עוד ההתנחלויות לא הורחבו, אין על מה להצביע. מקורביו של כהן טוענים כי השרים חוששים שההצבעה תביך אותם, אם יתגלה שהמרכז מתנגד להרחבת ההתנחלויות, ובכך יחויבו למעשה לפרוש מהממשלה.
"עשינו טעות בתפיסה המדינית שלנו", הודתה השרה דליה איציק, "היא לא הוכיחה את עצמה. הלכנו שמאלה מדי. מותר לנו לעצור ולהגיד 'טעינו' ולבחון מחדש את הדרך".
הפורום החליט שבישיבת המרכז יאמרו פרס ובן אליעזר כי לפי קווי היסוד של הממשלה ולפי ההסכם הקואליציוני, הרחבת ההתנחלויות תיעשה רק לצורכי ריבוי טבעיים ובינתיים לא חרגה מכך הממשלה.

איציק דורשת: לדון במרכז על דחיית הפריימריז

השרה דליה איציק דרשה אמש שוב לדחות את מועד קיום הבחירות לראשות מפלגת העבודה, האמורות להתקיים בחודש ספטמבר. איציק דרשה לדון בנושא כבר בישיבת המרכז הקרובה. מזכ"ל העבודה, הש רענן כהן, המתנגד לדחיית הפריימריז, ענה כי מאחר ולא הגישה טפסים רשמיים בנושא, אין לבקשתה תוקף רשמי. איציק טענה כי ברשותה 100 החתימות של חברי מרכז, הנדרשות כדי לקיים דיון דחוף בנושא בישיבה הקרובה וכי היא תגיש אותן בקרוב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
פרס. לא ידע מראש
צילום איי אף פי
מומלצים