שתף קטע נבחר

איך קונים מזגן ללא הפתעות
לקנות מזגן חדש זה לא פשוט: הרשתות מתחמקות מתשובה על מחיר ההתקנה, כל הזמן צצים פתאום תשלומים נוספים וכשיש תקלה, לא קל למצוא את האחראי. איך בכל זאת אפשר לקנות - בלי ליפול בפח
התחרות מתגברת ההתקנה: תחום בעייתי ומה עם האחריות? המחיר והתמורה 
העיליים מובילים 

עונת המזגנים החלה השנה ברגל ימין עבור הצרכנים. קודם כל - היא הקדימה. בדרך כלל המכירות והמבצעים מתחילים רק באמצע מאי, והשנה ראינו אותם כבר לקראת סוף אפריל. הסיבה השנייה: הפחתת מסי הקנייה של אוגוסט שעבר הוזילה את המזגנים, על-פי הערכות, בשיעור של 12%-10%. עם זאת, הצרכנים ירגישו רק חלק קטן מההוזלה.
ההנחות והמבצעים הופכים את המזגנים לנגישים עבור ציבורים רחבים יותר. בניגוד לעבר, המזגן הופך כיום להיות מוצר שבהישג ידם של העשירונים התחתונים, טוען ניסים סלהוב, מנהל מחלקת מזגנים בקריסטל.

התחרות מתגברת
בשורה משמחת נוספת עבור הצרכנים היא הגידול בתחרות. שוק המזגנים, שנשלט על-ידי מותגים ישראלים כאלקו-אלקטרה המובילה, תדיראן ואמקור, נאלץ היום להתמודד עם תחרות מצד מותגים מיובאים. השנה מתגברת התחרות עם כניסת מזגני קריסטל-ספרינג המיוצרים באירופה, ומשווקים בישראל על-ידי חברת קריסטל.

בשלב ראשון תיכנס קריסטל-ספרינג עם 5 דגמים של מזגנים עיליים ו-2 דגמים של מזגנים מיני-מרכזיים, שיימכרו רק בבסט-ביי, מחסני-חשמל וטרקלין-חשמל. זו לא חוכמה לפזר מזגנים בכל קיוסק, מסביר סלהוב, עונת המזגנים נמשכת 5-4 חודשים בלבד. פיזור רחב מדי של המזגנים, כפי שעושות החברות הגדולות, גורם בשיא העונה להשתוללות מחירים. כל אחד מוריד מחירים בלי הכרה, ואף אחד לא מרוויח.

סלהוב מציין, כי רשת שקם-אלקטריק נפסלה כי היא מחוברת בחוט הטבור לאלקו ולאלקטרה, ולשום גוף אחר בתחום המזגנים אין בה סיכוי.

בני תתר, מנהל מכירות ארצי של רשת שקם-אלקטריק, מפקפק בסיכויי ההצלחה של קריסטל-מזגנים. קריסטל היא אמנם אלופת השיווק, אבל המוניטין העיקרי שלה הוא בתחום מכונות הכביסה עם הפתח העליון. בכל תחום אחר בענף החשמל אליו נכנסה, היא לא רשמה הצלחות דרמטיות.

חברת ניופאן, יבואנית מוצרי החשמל של דה-לונגי, נכנסת השנה לשוק עם סדרת פינגווינו - מזגנים מפוצלים, עיליים ורצפתיים, וכן מזגנים ניידים. חברת סקאל-דיוטי-פרי, שנכנסה בשנה שעברה עם מזגני סטארווי הסינית, מרחיבה השנה את המגוון ומכניסה 2 מזגנים מיני-מרכזיים, שלטענת סולי סקאל יהיו זולים בעשרות אחוזים מהמקובל בשוק. סקאל לא מוכן עדיין לחשוף את המחירים.

אלקו, שנחשבת למותג המוביל בענף ומחזיקה על-פי הערכות כ-45% מהשוק, נערכת לקראת התחרות ומשיקה את סדרת אלקו-היי-טק-בריבוע. החברה מציעה מזגן תלוי ומרובע במגוון צבעים, שעוביו 14 ס"מ בלבד ומידותיו 57 ס"מ לכל צלע. בנוסף יימכרו מזגנים רצפתיים דקים מפוצלים, וכן 3 סדרות חדשות של מזגנים מיני-מרכזיים.

חזור למעלה
ההתקנה: תחום בעייתי
החזית החדשה שנפתחת השנה היא המלחמה על השירות, או ליתר דיוק - המלחמה על ההתקנה. מדי שנה מגיעות לבית המשפט לתביעות קטנות עשרות ומאות תלונות על חברות מזגנים, בעיקר על נושא ההתקנה. זה התחום בו ממשיכות החברות לגרוף רווחים יפים, והוא בעייתי במיוחד עבור הלקוח, בעיקר מכיוון שקשה להשוות את מחירי ההתקנה של החברות השונות.

רשתות רבות מסרבות להתחייב מראש על מחיר ההתקנה, בטענה שיש לשפוט כל מקרה לגופו ואי אפשר לקבוע תעריף כולל. כך, מחיר ההתקנה יתגלה לכם רק לאחר שתרכשו את המזגן וטכנאי יגיע לביתכם.

דודי מנטין, מנכל בסט-ביי, מצהיר כי הלקוחות יכולים להחליט שלא לרכוש את המזגן אם מחיר ההתקנה אינו נראה להם, והם יחויבו רק בדמי ייעוץ של 60 שקל. חלק מרשתות המזגנים שולחות לבתי הלקוחות יועצים המחשבים את עלות ההתקנה ומייעצים על המזגן המתאים ללא תשלום או התחייבות.

חשוב לזכור: בשיא העונה הולכים ופוחתים סיכוייכם להשוות את מחירי ההתקנה לפני הקנייה. המתקינים, שעובדים ברובם כקבלנים עצמאיים, עסוקים מדי מכדי להתרוצץ בבתי לקוחות פוטנציאליים ולהתעסק בהצעות מחיר להתקנות שאולי לא ימומשו.

העלויות של התקנת מזגן מפוצל יכולות לנוע בין 500 ל-1,300 שקל להתקנות מסובכות, שכוללות חציבות בקיר בטון. עלויות התקנת מזגן מיני-מרכזי נעות בין 3,000 ל-5,000 שקל. מי שגובה מעבר ל-5,000 שקלים להתקנת מזגן מיני-מרכזי, כולל הנמכת תקרה - שודד את הצרכנים, קובע מנטין. בפועל, מתקינים רבים אינם מהססים לגבות עבור הנמכת תקרה תוספת שנעה בין 500 ל-2,000 שקל, מעבר למחיר ההתקנה.

חזור למעלה
ומה עם האחריות?
לרוב חברות המזגנים נוח מאוד להתנער מהאחריות להתקנה ולהטיל אותה על המתקינים. בדרך כלל, קיים פער משמעותי בין תקופת האחריות על המזגן, שנמשכת לרוב כשנה, ובין האחריות על ההתקנה, שהיא לרוב 5 שנים. במקרה של תקלה שקשורה בהתקנה, אתם יכולים למצוא את עצמכם רצים הלוך ושוב בין היצרן למתקין, כשכל אחד מפנה אתכם לשני.

בשנה שעברה הכניסה סקאל-דיוטי-פרי חידוש לשוק - התקנה תמורת מחיר קבוע של 399 שקל. יכולנו לאפשר לעצמנו את המחיר הנמוך, כי דרשנו מהיצרן הסיני לספק לנו ערכות התקנה מושלמות. כך הובטח לנו מיעוט של תקלות ותלונות, טוען סולי סקאל.

קריסטל הקימה מערך נפרד של מתקינים-טכנאים, והיא מבטיחה כי הם ילוו את הלקוחות משלב הייעוץ ועד התיקונים, במקרה הצורך. נקבעו גם מחירי בסיס להתקנות - 750 שקל למזגן עילי מכל הסוגים ו-4,500 שקל למזגן מיני-מרכזי. הלקוח מוחתם על טופס הכולל פירוט של מרכיבי האקסטרה (תוספות מיוחדות להתקנה, במקרה הצורך) ומחיריהם. מנעול לסורג, לדוגמה, עולה 30 שקל ושטיפת צנרת - 200 שקל.

בניופאן קבעו מחיר של 820 שקל להתקנה בסיסית, באמקור 850 שקל ובטרקלין חשמל - 790 שקל להתקנה בסיסית של מזגנים מפוצלים.

בסקאל-ישיר גובים 399 שקל להתקנה בסיסית למזגן עילי, 599 שקל לרצפתי ו-3,500 שקל להתקנה של מיני-מרכזי. בשקם-אלקטריק נעים מחירי ההתקנות בין 390 ל-500 שקל למזגני חלון, 700-550 שקל לרצפתי או עילי ו-4,500-3,500 שקל למיני-מרכזי.

חזור למעלה
המחיר והתמורה
מספר עצות לפני שקונים מזגן:

*שימו לב: השוק הוא תחרותי מאוד, ומומלץ מתמיד לערוך השוואת מחירים ב-3 ערוצי מכירה לפחות.

*מומלץ להשוות מחירים במקומות שמתחייבים לתעריפי התקנה, או שמוכנים לשלוח לביתכם יועץ שייחשב עבורכם את מחיר ההתקנה הסופי. כך תמנעו הפתעות לא נעימות.

*אם מציעים לכם מחיר אטרקטיבי במיוחד למזגן, אבל לא מוכנים להתחייב מראש למחיר ההתקנה בדירתכם, נסו לבדוק מראש מהם התנאים בביתכם שעלולים לייקר את המזגן. תנאים כאלה יכולים להיות חציבה בקיר בטון, התקנת נקודת חשמל נוספת, צורך בקו חשמל נפרד או מרחק של למעלה מ-2 מטר בין המקום המיועד למזגן לבין התושבת החיצונית.

*בידקו מהו מחיר ההתקנה הבסיסי ומה הוא כולל (כמה מטרים צנרת, תושבת וכו'). קחו הצעת מחיר בכתב לכל התוספות האפשריות.

*התנאים הסביבתיים של דירתכם חשובים ליעילות המזגן. מזגן במרכז הארץ יספק קירור טוב ל-40 מ"ר, אך באילת הוא יספיק ל-30 מ"ר בלבד. חלונות הפונים למזרח-דרום מחייבים מזגן חזק ב-10% בהשוואה לחלונות הפונים לצפון-מערב.

*סוג המזגן משפיע על יעילותו. מזגן של 30 אלף בי.טי.יו (יחידות עוצמה של מזגנים) בדירה אמצעית יספיק לקרר 55 מ"ר כשהוא מפוצל רצפתי, 57 מ"ר כשהוא מיני-מרכזי ורק 28 מ"ר כעילי.

*בררו בדיוק מיהו המתקין וכמה שנות אחריות הוא מעניק. שאלו אותו מי אחראי למילוי גז במקרה של בריחת גז. התשובה הנכונה - המתקין. בריחת גז היא בעייה של התקנה לקויה.

*בידקו מראש את נושא החשמל, ובררו את המחירים. בידקו מה עומס החשמל שהרשת שלכם יכולה לשאת. מזגנים רבי עוצמה אינם אפשריים לפני שתתקינו תלת-פאזי. בררו אם יש צורך בקו כוח נוסף.

*בידקו האם המתקין ידאג לכל נושא החשמל, או שהכל יוטל על כתפיכם. גם אם המתקין מוכן להיות אחראי לנושא החשמל, נסה להשוות מחירים מראש מול חשמלאי שאינו קשור למתקין או לחברת המזגנים.

*בידקו מראש מהם חומרי הגלם בהם משתמשים המתקינים. האם הם גובים בנפרד לכיסוי הצנרת בפי.וי.סי? באיזה חומר גלם הם משתמשים בתעלות ובתריסים? מהו חומר הבידוד במיני-מרכזי - צמר סלעים אמיתי או צמר-גפן, שמועד לפורענות?

*בררו אם ההובלה כלולה במחיר, והאם יש מחיר שונה לתשלום במזומן ובאשראי. חשוב מאוד לקבל את כל ההצעות בכתב.

*רצוי לדרוש מחירון לאקסטרות, כדי שלא תופתעו מעלויות התוספות. בררו מאילו מרכיבים בדיוק בנויה ההתקנה הבסיסית - 2 או 4 מטרים של צנרת? האם גם ציפוי הצנרת נכנס בחשבון, או שיפתיעו אתכם בתוספת של 50-30 שקל למטר?

*אם אתם שוקלים לרכוש מזגן הקיץ, הקדימו את הקניות. האפשרות להשוות מחירים, במיוחד בתחום ההתקנה, טובות יותר בתקופה זו. בשיא העונה של יולי-אוגוסט, תצטרכו להמתין יותר משבוע למזגן. היום אפשר לקבל מזגן תוך 24 שעות, מקסימום 48 שעות.

חזור למעלה
העיליים מובילים
שוק המזגנים מגלגל מחזור של כמיליארד שקל ממכירות של כ-220 אלף מזגנים בשנה. השנה צופים בענף עלייה של 40%-20% במכירות בתקופת הקיץ. אם לא יתממשו התחזיות, יתקעו היבואנים עם מלאי, ואנחנו הצרכנים נהנה ממלחמת מחירים קשה לקראת סוף הקיץ.

כ-50% מהמכירות מתבצעות ברשתות מוצרי חשמל גדולות וברשתות המיזוג המתמחות. 35% מהמכירות מתבצעות באמצעות המתקינים העצמאיים וכ-15% בחנויות החשמל הקטנות.

המזגנים העיליים הם הפופולריים ביותר, ומהווים כ-45% מהשוק. ככל הנראה, הישראלים בוחרים בהם כי הם זולים יחסית ואסטטיים יותר. באחרונה עולות מכירות המזגנים המיני-מרכזיים, שתופסים כיום נתח שוק של כ-35%.

הרצפתיים, הניידים ומזגני הקסטה (יחידות קירור המוצבות באמצע החדר) מהווים כ-20% מהשוק. הפופולריות של המזגנים הרצפתיים יורדת בהדרגה למרות יעילותם, מכיוון שאינם נוחים ותופסים מקום רב. הניידים נצרכים בדרך כלל על ידי דיירי דירות שכורות, סטודנטים ואנשים שמחפשים קירור בטמפרטורה נמוכה לחדרי המחשב שלהם.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזגן. הבכורה לעיליים
מיזוג מיני מרכזי. התקנה יקרה
מומלצים