שתף קטע נבחר

ספינת הנשק הפלסטינית: קטיושות וטילים נגד מטוסים

חיל הים עצר ספינה שעליה אמצעי לחימה רבים שהועברו מלבנון ויועדו לעזה. על הספינה היו טילי קטיושות, טילי נ"מ וטילי אר.פי.ג'י. מפקד חיל הים: טילי הקטיושה היו יכולים להגיע לתל אביב. הפלסטינים: ישראל מפריחה בלונים באוויר. פירוט מלא של הנשק שנתפס - בסוף הכתבה

ספינה של חיל הים יירטה ביום ראשון ספינת מבריחים שהבריחה נשק לרשות הפלסטינית. על הספינה, שיצאה מצפון לבנון בדרך לעזה, היו טילי קטיושה, משגרי קטיושות, טילי אר.פי.ג'י וטילים נגד מטוסים מסוג "סטרלה" (פירוט מלא של הנשק שנתפס - בסוף הכתבה). כן נעצרו ארבעה אנשים שהיו על הספינה והם נחקרים כעת. הנשק יועד לרשות הפלסטינית.
מפקד חיל הים, האלוף ידידיה יערי, אמר אמש (ב'), כי ספינות חיל הים היו בסיור שגרתי בעת שמסוק הבחין בספינה. על הספינה הושם מעקב החל משעות הצהריים בשבת ושלשום בבוקר היא יורטה. לארבעת נוסעיה לא היתה כל התנגדות להשתלטות.
"הספינות עצרו אותה ומצאו עליה את כלי הנשק, כולל קטיושות של 107 מ"מ, שמגיעות ל-8 וחצי קילומטר", מסר האלוף יערי, "בנוסף נתפסו טילי נ"מ אישיים שפועלים לטווחים ארוכים ויכולים לפגוע בכלי טייס. נתפסו גם מוקשים ואמצעי לחימה אחרים. ההברחה בוצעה על ידי אזרחים לבנונים. אלה פריטים שמשנים מצב במאזן הכוחות של הלחימה שלנו כרגע מול הפלסטינים".
חומרי הלחימה, נמסר, היו אמורים להגיע לידי הרשות הפלסטינית בחביות שמושלכות לים ונאספות על ידי הפלסטינים או נסחפות לחוף. ככל הנראה הציוד נשלח מאירגונו של אחמד ג'יבריל, "החזית העממית".
לדברי האלוף, חיל הים מבצע סיורים רבים בניסיון ללכוד הברחות דרך הים. הוא אמר כי לא ידוע בוודאות אם הפלסטינים הצליחו להבריח בעבר חומרי לחימה דומים. עם זאת, ידוע כי בעבר קיבלו הפלסטינים מספר חביות ובהן נשק. כן ידוע כי הם מבריחים נשק דרך מנהרות שנחפרו בין רפיח למצרים.
המנהרות התת קרקעיות שחופרים הפלסטינים עוברות בין שני חלקי העיר רפיח. החלק האחד במצרים, והאחר ברצועת עזה. כוחות צה"ל והשב"כ חשפו בשנים האחרונות כמה מנהרות כאלה, בהן הסיעו הפלסטינים בקרוניות אמצעי לחימה רבים. בתקופה הקרובה מתכנן צה"ל להקים גדר מערכת חדשה בגבול עם מצרים, באזור רפיח.
האלוף יערי הוסיף כי "אנחנו לא מופתעים מהתפיסה הזו. המלחמה הזאת היא של חתול ועכבר, מה שאנחנו לומדים, הם בסופו של דבר גם לומדים, ולכן מעבר להישג הזה אי אפשר להניח הנחות. מדובר באנשים שיודעים לארוז אמל"ח ובאנשים שיודעים להבריח... ללא ספק מה שיש פה עכשיו יכול להחמיר, להעלות את סף הלחימה לרמות כאלה שהן בהחלט מאוד מטרידות. טילי נ"מ אישיים או קטיושות בתוך הרצועה - מתוך הרצועה, זה יכול לעבור גם לאיו"ש, אלה דברים לא פשוטים. המשמעות של קטיושה - היא יכולה להגיע לאשקלון, לת"א. אם זה היה מגיע זה היה משנה מצב, אני לא חושב שיש בעניין הזה איזשהו ספק".
האלוף יערי הוסיף גם כי "כמות כזו של קטיושות, שיכולות להגיע לטווחים עמוקים בישראל, טילי נ"מ ידניים שעלולים לפגוע בפעילות חיל האוויר - נועדו להסלים את רמת הלחימה".
גורמים ביטחוניים אמרו שמטוסי חיל האוויר הפועלים בשטחים ערוכים כבר היום לשימוש בנשק נגד מטוסים מצד הפלסטינים. לדבריהם קיים חשש שכלי הנשק הללו יגיעו ליהודה ושומרון ויעשה נסיון לפגוע בכלי טייס אזרחיים.
מפקד חיל הים אמר כי החביות עם הנשק היו מתוכננות להיות מועברות בתוך המים, ולכן לא יודעים מהי הכתובת אליה יועדו. בנוסף, אמר, לא ברור למי שייכת הספינה עליה רשום השם הקפריסאי "סנטוריני", ובערבית כתובת "עבדל האדי".

תגובות בארץ

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אומר בתגובה לידיעה על ספינת הנשק שנתפסה בדרך מלבנון לשטחים, כי "הקשר בין החיזבאללה לערפאת מוכיח שיו"ר הרשות הפלסטינית הפך לאויב מובהק של המדינה ולכן חייבת הממשלה להכריז מיידית על ערפאת כעל אויב, להחזיר את הרשות הפלסטינית לרשימת ארגוני הטרור ולהילחם בה עד חורמה".
יו"ר תנועת חירות, ח"כ מיכאל קליינר, אמר כי "הרשות הפלסטינית הופכת לסמי-מדינת טרור. שרון וממשלתו צריכים להפסיק לנהוג כחנונים ולכבוש מחדש את השטחים, לפני שיהיה מאוחר מדי. היום סוכל נסיון ההברחה. מחר הוא עלול להצליח ולכפות עלינו מלחמה עקובה מדם".
השר מתן וילנאי, החבר בקבינט המדיני-בטחוני, אומר כי "מדובר בשבירה מוחלטת של כל הכללים וההסכמים הקיימים המצביעה על הכיוון של הרשות הפלסטינית. לא נאפשר לרשות הפלסטינית להביא את לבנון לכאן, למרות שלאור האירוע הזה נראה כי זו המטרה שלה. נצטרך לשקול כעת מחדש את האפשרות להתיר לדייגים עזתיים לצאת לים, כי נראה שהפלסטינים מנצלים הקלות לטובת האוכלוסיה האזרחית שלהם, כדי לנסות לפגוע באוכלוסיה האזרחית שלנו".
ראש הממשלה אריאל שרון אמר בכנסת כי "השימוש בנשק אסור כמו מרגמות הפך לתופעה יומיומית. מאמצי הרשות הפלסטינית להבריח כלי נשק קטלניים יותר בניגוד להסכמים עליהם חתמה היא מטרתה המרכזית בימים אלה".

הפלסטינים מכחישים

בהודעה רשמית מכחישה הרשות הפלסטינית כל קשר לספינת הנשק, שישראל טוענת כי הכילה קטיושות והיתה מיועדת לשטחים. הרשות טוענת כי מטרת הידיעה שהפיצה ישראל היא להסית את תשומת לב דעת הקהל הבינלאומית מהפשעים של ישראל נגד העם הפלסטיני, ששיאם בהריגתה של הפעוטה בת ארבעת החודשים במחנה הפליטים חאן יונס ובפציעתם של ילדים רבים וכן כדי להסית את תשומת הלב מההתקפות נגד אזרחים ומטרות אזרחיות פלסטיניות. הרשות הפלסטינית קוראת לקהילה הבינלאומית להתערב כדי לשים קץ לתוקפנות הישראלית.
בכיר בטחוני פלסטיני אומר ל-ynet כי "הישראלים, במקום לעסוק בחזרה לשולחן המשא ומתן ובהבאת ביטחון לאזרחי ישראל, עוסקים בהפרחת בלונים שנועדו רק להצדיק הסלמה צבאית נוספת, במסגרת תוכנית 100 הימים של שרון".
לדברי הגורם הבטחוני, ההסלמה רק תוביל להידרדרות וכי הפלסטינים לא יעמדו בחיבוק ידיים. למרות זאת הוא מציין כי להערכתו אין לידיעה על תפיסת הנשק כל אחיזה באמת.
איסמעיל אבו שנב, מראשי החמאס, אומר כי לדרג הפוליטי בתנועה אין מידע לגבי הידיעה על הניסיון להבריח נשק מלבנון לשטחים וכי מדובר בעסק המיועד לאנשי הדרג הצבאי. אולם, הוא אומר, "ייתכן מאוד שהידיעה שמפרסמת ישראל נועדה להצדיק הנחתת מכה צבאית גדולה על הפלסטינים". אבו שנאב מציין כי זכותם של הפלסטינים, אל מול ההסלמה הישראלית, להצטייד בכל כלי הנשק שיכולים לסייע להם בהגנה על עצמם ובשחרור מהכיבוש.
שר התקשורת הפלסטיני, עמאד אל פאלוג'י, אמר בתגובה לידיעה על פיה ניסו הפלסטינים להבריח נשק רב לשטחים, כי הוא אינו מאמין לידיעה וכי מדובר בחלק ממסע התרמית וההונאה של דעת הקהל, כדי להמשיך את התוקפנות הישראלית נגד הפלסטינים, וכדי להסלים תוקפנות זו. פאלוג'י אומר כי בעקבת הפרסום הוא "צופה הסלמה חמורה שרק תסתום את הגולל על נסיונות כל אלה שמהמרים וטוענים כי יש מה לשאת ולתת עם שרון".
חאתם עבד אל קאדר, מראשי הפתח, אמר ל-ynet כי "במסגרת תוכנית מאה הימים של שרון, יחריפו בקרוב הישראלים את צעדיהם הצבאיים". לדבריו, "60 הימים שכבר עברו מהתוכנית היו מבחינת הישראלים כשלון, יש יותר נפגעים ישראלים, יש פחות ביטחון אישי לישראלים ויש אמצעי הרתעה חדשים בידי הפלסטינים. לכן שרון ינסה לבצע צעדי ייאוש צבאיים, ועלינו להיות מוכנים לכך. כל משא ומתן עם ממשלת שרון, שאינו מעוניין בשלום, הוא מו"מ מיותר".
בכנס פעילים בדרום לבנון אמר בכיר בחיזבאללה כי הפלסטינים ינצחו במאבקם הנוכחי עם ישראל, כי הם עברו למאבק מזויין וכיוון שברשותם אמצעי הרתעה חדשים.

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש, לינוי בר גפן, עלי ואקד ושרון רופאלפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רענן כהן דובר צה ל
תחמושת שהיתה על הספינה.
צילום רענן כהן דובר צה ל
טיל קטיושה
צילום: דדי ליפשיץ
מפקד חיל הים, ידידיה יערי
צילום: דדי ליפשיץ
צילום רענן כהן דובר צה ל
ספינת הנשק שנתפסה ע"י חיל הים
צילום רענן כהן דובר צה ל
מומלצים