שתף קטע נבחר

מחלוקת בעבודה סביב הקמת "הברית היונית"

קבוצת ח"כים ממרצ, העבודה והבחירה הדמוקרטית, אישי ציבור ואנשי רוח, הקימה "ברית" שתנסה להחיות את מחנה השלום. חברי הברית דורשים: הקפאה של ההתנחלויות, חידוש המו"מ על בסיס היוזמה המצרית-ירדנית, והתייחסות רצינית למסקנות ועדת מיטשל. יו"ר סיעת העבודה, אפי אושעיה: "אם ח"כים של העבודה חושבים שהממשלה אינה מתפקדת על פי השקפת עולמם, יש דרכים דמוקרטיות לפרוש ממנה"

"הברית היונית", קבוצת ח"כים ממרצ, העבודה והבחירה הדמוקרטית, אישי ציבור ואנשי רוח, קיימה אתמול (ג') את ישיבתה הראשונה. הקבוצה גיבשה קו הסברה והחליטה על שורת פעילויות משותפות שנועדו להחזיר את רעיונות השמאל לכותרות. במפגש היום במלון שרתון בירושלים נכחו כמעט כל השייכים למחנה השלום, בהם יוסי ביילין, יוסי שריד, שולמית אלוני, רומן ברונפמן וצלי רשף. את פניהם קיבלו קומץ אנשי כך בצעקות "בוגדים".
המשבר אליו נקלע השמאל הישראלי בעקבות האינתיפאדה, וחולשתו הפרלמנטרית למול הקואליציה הרחבה של שרון, הביאו את אנשי "שלום עכשיו" לייסד את ברית היונים בניסיון להחיות את מה שנשאר ממחנה השלום וליצור אלטרנטיבה לממשלה.
"מחנה השלום פצוע וכואב", אמר ביילין, "אך ימשיך להיאבק על דרכו". כשנשאל אם היה רוצה לראות את השר שמעון פרס, אביו הפוליטי, כחלק מהקבוצה, אמר: "זאת קבוצת לחץ על הממשלה, לכן לשרים אין בה מקום".
ברית היונים תדרוש מהממשלה הקפאה של ההתנחלויות, חידוש המו"מ על בסיס היוזמה המצרית-ירדנית והתייחסות בכובד ראש למסקנות ועדת מיטשל.
בישיבה התקיים ויכוח על נוסח הצעת ההחלטה שהביאו אנשי "שלום עכשיו", מאחר שהיא מאשימה את הממשלה בכינוי השמאל "בוגדים", וקובעת כי מתווה הסדר הקבע הוא כפי שברק קבע. ח"כים שישבו בדיון התנגדו לשתי האמירות האלה, והן תוקנו.
"אנו רואים בהנהגת הרשות הפלסטינית השותף הלגיטימי היחיד לניהול מו"מ לשלום. אנו רואים בהסדר השלום הגשמת החזון הציוני", נרשם בהחלטה.

ח"כ אושעיה: יש דרכים דמוקרטיות לפרוש מהמפלגה

חלק מהחברים במפלגת העבודה, המשתתפים או תומכים בממשלת האחדות, הביעו תרעומת על התגברות הפעילות נגד הישיבה בממשלה. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, אמר כי "הח"כים של הסיעה נבחרו בבחירות יחסיות לרשימה לכנסת, המנדט אינו שלהם, לפיכך הם מחוייבים לעמדת המפלגה שהחליטה ברוב של 75% להצטרף לממשלת האחדות. אם הם חושבים שהממשלה אינה מתפקדת על פי השקפת עולמם, יש דרכים דמוקרטיות לפרוש ממנה".
שרי העבודה מודאגים מהפעילות של חברים במפלגה נגד האחדות, במיוחד לאור העובדה שביום ה' יתכנס מרכז המפלגה לדיון אידיאולוגי, שצופים שיהיה טעון וקשה נוכח הכוונות להרחיב התנחלויות. בישיבה האחרונה של פורום שרינו מנעו השרים הצעה לאפשר הצבעה במרכז על נושא ההתנחלויות, מחשש לתוצאה שתביך אותם.
ח"כ איתן כבל, שהשתתף בכינוס ברית היונים, אמר בתגובה: "אי אפשר להפעיל עלינו משטרת דעות, איש לא ימנע ממני ומחברי להביע את דעותינו. אני תמכתי ותומך בממשלת האחדות, אבל בשום מקרה לא אפעל בעיקרון 'נעשה ונשמע'".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
ביילין. מחנה השלום פצוע
דודו פריד
צילום: דודו פריד
שריד. הקפאה של ההתנחלויות
צילום: דודו פריד
מומלצים