שתף קטע נבחר

בג"צ: המדינה תנמק מדוע אין גיוס תלמידי ישיבות

עניין גיוס בחורי הישיבות יידון בהרכב מורחב של 11 שופטים. בינתיים הוציא בג"צ צו על תנאי המורה למדינה לנמק בתוך 60 יום מדוע הוראת השעה המאריכה את הפטור מגיוס לבני הישיבות, אינה בטלה. בתגובה, החרדים קוראים להעלות שוב את חוק טל

עניין גיוס בחורי הישיבות יידון בהרכב מורחב של 11 שופטים, כך החליטו היום (ד') שלושת שופטי בג"צ בראשות הנשיא, אהרון ברק, שדנו בשלוש עתירות בנושא.
השופטים גם הוציאו צו על תנאי למדינה והורו לה לנמק בתוך 60 יום מדוע הוראת השעה המאריכה את הפטור מגיוס לבני הישיבות בשנתיים, אינה בטלה. לאור המלצת הנשיא ברק לצרף משיבים נוספים שיגנו על החוק, הוחלט על צירופו של "ועד הישיבות בארץ ישראל", שבפעמים קודמות סירב להופיע בפני בית המשפט, כמו גם המפלגות החרדיות.
בעקבות ההחלטה על הרחבת ההרכב, ידונו, למעשה, רוב שופטי בית המשפט העליון בשאלה: האם הפטור מגיוס לצה"ל המוענק לבחורי הישיבות פוגע בשיוויון. אם יחליטו השופטים לפסול את הוראת השעה שחוקקה הכנסת, הרי שהלכה למעשה יחל גיוסם של בני הישיבות.
החלטת בג"צ מהיום גרמה לקורת רוח בקרב העותרים: חברי הכנסת יוסף פריצקי, רן כהן ונעמי חזן, תנועת התעוררות ועורך הדין יהודה רסלר. ח"כ פריצקי אמר, כי "זוהי כנראה העתירה החשובה ביותר בתולדות מדינת ישראל". עורך הדין רסלר אמר: "יתכן שסוף סוף אחרי 19 שנה, תסתיים המלחמה הזו".
עורך הדין יורם שפטל, המייצג שני בחורי ישיבות שעלולים להיפגע אם יחליט בית המשפט על ביטול חוק הכנסת, זעם על ההחלטה ותקף את בית המשפט. "ההחלטה להוציא צו על תנאי מוכיחה, ולא בפעם הראשונה, שדווקא בעניינים פוליטיים ביסודם, בג"צ מיישם את הלכותיו לא לגופו של עניין, אלא לגופו של מתדיין. אדם שהורסים את ביתו מוזמן לטעון בפני בית המשפט כאן, אולם אם רוצים לגייס את בחורי הישיבה אפשר לעשות זאת מבלי לזמן אף בחור ישיבה".
עורך דין שפטל טען עוד, כי במשך עשרות דורות נתפס לימוד התורה כערך יהודי עליון והוסיף, כי הזכות לשיוויון אינה מעוגנת כלל בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. יצויין, כי בעניין זה לא קיימת הלכה חד משמעית, אך שורת פסיקות של בית המשפט העליון בראשות הנשיא ברק, קבעו כי הזכות לשיוויון נגזרת מהזכות לכבוד, המעוגנת בחוק היסוד.
לדברי שפטל, "הכנסת חוקקה את חוק היסוד ולא ציינה בו את המילה שיוויון. עכשיו רוצים לבוא ולבטל חוק של הכנסת שעבר ברוב גדול יותר מחוק היסוד. בכל הכבוד, החוקים בכנסת לא נקבעים על ידי הציבור הנאור, אלא גם על ידי 'חומייניסטים' כאנשי ש"ס...לעיתים החיים חזקים יותר מפסק דין של בג"צ". על דבריו אלה העיר לו הנשיא ברק, כי גם ש"ס בעיניו הם "הציבור הנאור".
לאחר שתעביר המדינה לבית המשפט את תשובתה ותתקבל תגובת העותרים, ייקבע מועד להמשך הדיון.
תנועת ש"ס הגיבה בחריפות על הכרעת בג"צ ובהודעה שפרסמה הסיעה נאמר, כי "ההחלטה היא מהלומה קשה לריבונות של הסמכות של הכנסת. בג"צ מתעתע בדמוקרטיה ומוסדותיה שעה שהוא רומס, פעם אחר פעם, את הכרעות הכנסת. הכרעת בג"צ היא קריאת תיגר על עולם התורה והיהדות ועל דמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית".
ח"כ אברהם רביץ מיהדות התורה קרא היום לראש הממשלה להעביר בכנסת את חוק טל במתכונתו הנכחית בתוך 60 יום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
עו"ד שפטל. החיים חזקים מפסיקת בג"צ
צילום: דודו פריד
צילום גלי תיבון
אהרון ברק. גם ש"ס הם "הציבור הנאור"
צילום גלי תיבון
מומלצים