שתף קטע נבחר

שטרית מנע שוב את אישור חוק ביילין

שר המשפטים הציב אולטימטום לח"כ פינס, יו"ר ועדת חוקה, כי אם תיערך היום הצבעה בוועדה לאישור הסעיפים השנויים במחלוקת בחוק ביילין המבטלים את חוק דרעי , הוא ימשוך את החוק. פינס נאלץ לדחות את ההצבעה בשבוע נוסף ואמר: שטרית הצמיד אקדח לרקתי

אישורו של חוק ביילין המבטל את חוק דרעי, ממשיך להידחות. שר המשפטים מאיר שטרית מנסה בינתיים להגיע לפשרה עם אנשי ש"ס, שתאפשר את העברת החוק.
השר שטרית הודיע אתמול (ב') ליו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ אופיר פינס, כי אם תיערך היום הצבעה בוועדה לאישור החוק לקריאה שנייה ושלישית, הוא ימשוך את החוק. לשר שטרית יש הסמכות לעשות כן מאחר ומדובר בהצעת חוק ממשלתית ובסמכות השר הממונה למשוך אותה בכל עת. בעקבות איום השר החליט פינס לדחות את ההצבעה לשבוע הבא, ואמר בתגובה: "השר שטרית הצמיד אקדח לרקתי".
ועדת החוקה כבר אישרה בהצבעה לפני כשבוע כמה סעיפים בחוק אך טרם הצביעה על הסעיפים החשובים והשנויים במחלוקת. הוועדה לא הצביעה על הסעיפים העוסקים בקיצור עונשם של אסירים לשליש, וגם לא על הסעיף הקובע שהחוק יחול רטרואקטיבית. בכך נמנעה הוועדה מלבטל את הסעיפים המבטיחים שדרעי ישוחרר לאחר ריצוי מחצית מעונשו. יו"ר שינוי יוסף לפיד טוען כי "בש"ס מעוניינים לדחות את ההצבעה עוד ועוד כדי שדרעי יוכל להשתחרר מהכלא לפי חוק דרעי ולא יחול עליו חוק ביילין".
לפי צו ביניים של שר המשפטים, גם לאחר שיאושר חוק ביילין יוכלו אסירים שריצו מחצית מתקופת מאסרם להשתחרר, אם ריצו את המחצית עד קבלת החוק.
ועדת השרים לענייני חקיקה בראשות שר המשפטים דנה אתמול בצהרים בתלונה שהגישו ארבעה שרים נגד ח"כ פינס. השרים שלמה בניזרי, ניסים דהן, אליהו סויסה ורחבעם זאבי, טענו כי פינס כופה על חברי ועדת החוקה מש"ס להצביע בעד חוק ביילין בטענה כי מאחר ומדובר בהצעת חוק ממשלתית, הם מחוייבים לתמוך בה כחלק מהמשמעת הקואליציונית. השרים טענו כי מדובר בהצעת חוק של הממשלה הקודמת, בה לא היו שותפים, ולכן אין הם מחוייבים לתמוך בחוק.
ועדת השרים הסמיכה את שטרית למשוך את החוק במקרה הצורך, והחליטה לבקש את דחיית ההצבעה בוועדת החוקה של הכנסת. בינתיים מנסה השר שטרית למצוא פשרה בין ש"ס לתומכי חוק ביילין, וייתכן שהתוצאה תכלול את שחרורו של דרעי.
בישיבת ועדת החוקה שהתקיימה אתמול בבוקר היו אמורים הח"כים לאשר את חוק ביילין לקראת קריאה שנייה ושלישית. לפני הישיבה ביקש שטרית לדחות את ההצבעה (זו הפעם השנייה) ופינס סירב. הח"כים של ש"ס ביקשו התייעצות סיעתית, ולפינס לא נותרה ברירה אלא לדחות את ההצבעה על החוק ביום.
אחר הצהרים, בתום ישיבת ועדת השרים, התקשר שטרית שוב לפינס ובפיו הבשורה: "אם לא תדחה את ההצבעה אאלץ למשוך את החוק מפני שאין לי רוב בוועדת השרים, והם עלולים לכפות את המשיכה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
שטרית. פשרה עם ש"ס
צילום: שאול גולן
אתר הכנסת
פינס. אקדח לרקה
אתר הכנסת
מומלצים