שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בתנזים מבהירים: זו רק הפוגה "טקטית"
  כלי התקשורת הפלסטיניים לא הפסיקו את ההתקפות נגד ישראל, וגורמים פלסטיניים מבהירים כי זוהי רק הפוגה זמנית, וכי אינתיפאדת אל-אקצה רחוקה מסיומה

  למרות הפסקת האש עליה הכריז אתמול יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אירעו הלילה (יום א') מספר תקריות ירי לעבר מוצבים של צה"ל ברצועת עזה. המוצבים מורג, כלנית, זיונית ויסמין ספגו כולם אש מנשק קל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. לא נמסר על תקריות ביהודה ושומרון.
  במערכת הביטחון עוקבים מאז שבת בבוקר אחר התהליכים ברשות הפלסטינית, בניסיון לגלות אם הצהרתו של יאסר ערפאת והדיווחים על ההוראות שהעביר לאנשיו, בדבר המאמץ להפסקת האלימות מקבלים ביטוי בפעילות ובהוראות של ממש בשטח לגורמי הביטחון הפלסטינים ולארגונים החמושים. עד עתה לא זיהו גופי המודיעין במערכת הביטחון מגמה כזו. "אין לנו כל ידיעות על הוראות ממשיות שירדו מלשכת ערפאת להפסקת הירי, למעצר פעילי החמאס והג'יהאד ולהפסקת ההסתה נגד ישראל בכלי התקשורת הפלסטינים", אמר ל-ynet גורם בכיר במערכת הביטחון במוצאי שבת.
  ממעקב שעורכים גורמי הביטחון על התקשורת הפלסטינית, נראה כי הטלוויזיה הפלסטינית ממשיכה לשדר שידורים המעודדים את הפעילות האלימה ואת הטרור. "הם ממשיכים לשדר מצעדים ושירים אנטי ישראליים, ואילו את הצהרתו של ערפאת שידרו פעמים בודדות בלבד, בסמוך להצהרה עצמה. המגמה המסתמנת בשידורים הפלסטינים היא בעיננו אינדיקציה חשובה להלך הרוחות שמשדרת ההנהגה הפלסטינית לציבור שם, והיא אחד הסימנים שממנו אנו יכולים ללמוד אם ההצהרה של ערפאת מחלחלת גם לשטח, או שהיא נותרת בגדר הצהרה למנהיגי העולם בלבד", אמר אותו גורם ביטחון.
  הגורם הבכיר אמר כי ישראל תמשיך לבחון את ההתפתחויות אצל הפלסטינים, ואם אכן תבחין בשינוי משמעותי במגמה ובהוראות ברורות להפסקת האלימות, "ישראל בוודאי תעודד את המגמות האלה ותשקול בהתאם את הצעדים הצבאיים המתוכננים נגד הרשות הפלסטינית".
  הגורמים הבטחוניים בשטחים ציינו כי "צעדי החנק" שבהם נוקטת ישראל - סגירת המעברים הבינלאומיים ונמל התעופה, והפסקת העברת הסחורות לרשות - הינם צעד מכאיב מאוד עבור הרשות הפלסטינית ובכיריה, וכי בישראל מקווים שהצעד הזה, שלא נוסה מזה חודשים רבים, יבהיר לרשות כי ישראל רצינית בהצהרותיה בדבר זיהוי הרשות כגוף תומך טרור.

  הרשות הפלסטינית: חוזרים "לאינתיפאדה העממית"

  מקורות פלסטינים אומרים ל-ynet כי הרגיעה היחסית בשטחים צפויה להימשך בימים הקרובים, "עד חלוף זעם", כלשון פלסטינים שעימם דיברנו.
  מזכיר תנועת הפת"ח בגדה וראש התנזים, מרואן ברגותי, אומר כי "האינתיפאדה וההתנגדות החמושה תימשכנה כל עוד שוהים בשטחים הפלסטינים הכבושים מתנחל אחד וחייל אחד".
  גם מזכיר תנועת הפת"ח ברצועה, אחמד חילס, סירב לומר במפורש כי האיניתפאדה וההתקפות החמושות תיפסקנה. לדבריו הארגונים הפלסטינים ייפגשו היום כדי לתאם את עמדתם בעיקבות הצהרתו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, שאמר כי בכוונתו לפעול להפסקת אש. חילס אמר כי הוא מבין את הלחצים המדיניים שבהם עובדת הרשות אך לדבריו, "קיימים עדיין כיבוש והתנחלויות ויש לראות כיצד יש לשלב בין הדברים".
  בהנהגת האינתיפאדה שוקלים להחזיר את המאבק בימים הקרובים לאופי "עממי" יותר, קרי ידוי אבנים בלבד כנגד חיילים ומתנחלים. יחד עם זאת, בכל הפלגים הפלסטינים אומרים כי האינתיפאדה לא תיפסק, וכי אי אפשר לומר שהפיגוע אתמול סימל את השיא, או שהתקופה הקשה חלפה. החמאס והג'יהאד הבהירו כי הפעילות הצבאית והפיגועים לא ייפסקו, וכי ביצוע פיגוע נוסף הוא רק שאלה של "היווצרות תנאים טכניים".
  גם בתנזים, למרות השמחה הלא מוסתרת מהפיגוע, אומרים כי יש לבחון בימים הקרובים את התגובה הישראלית על הצהרת ערפאת היום. בפלגים הפלסטינים גיחכו לנוכח מאמצי חלק מהמדינות הערביות, ובעיקר מצרים, להרגיע את השטח. "מובארק חושש מתגובת הרחוב שלו לאלימות הישראלית", אמר בכיר בתנזים, "אבל אותנו מעניין רק המאבק שלנו לחופש ולעצמאות, ולא הכיסא של מובארק".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  ברגותי. האיתיפאדה תימשך
  צילום: איי אף פי
  מומלצים