שתף קטע נבחר

"צו השעה: להקים 'יד ושם' מזרחי"

בש"ס מגלגלים יוזמה חדשה: הקמת "יד ושם" מזרחי, ש"יציג לא רק את השואה ואת האינקוויזיציה, מסעי הצלב וגדודי חמלניצקי, אלא גם את הסבל וכל סיפורי ההתעללות שספגנו מידי בני דודנו המוסלמים בכל מדינות ערב". במקביל, הרב בן ציון מוצפי, מחשובי הרבנים המקורבים לש"ס, מקווה ש"ישחטו את ערפאת וברגותי". והרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, מציע לאדם שביקש לגרש שדים מביתו, להכניס לול תרנגולים לתוך הבית. זוהי פרשת השבוע

יוזמה חדשה מבית מדרשה של ש"ס: הקמת "יד ושם מזרחי". בגליון האחרון של ביטאון ש"ס 'יום ליום' מופיעה הכותרת: "צו השעה: להקים 'יד ושם' לסבל יהודי ארצות ערב".
בבטאון ש"ס נטען כי היהודים עברו מאות שנות סבל ועינויים בארצות האיסלם וכי המדינות המוסלמיות "לא נהגו בנו ביחס הוגן כפי שאנו נהגנו באחיהם המוסלמים עד שאלו פתחו נגדינו במלחמת השמדה".
על פי הרעיון, "יד ושם המזרחי" יהווה מרכז הסברה על הסבל שחוו יהודי ארצות האיסלם ו"יאגד את כל סיפורי ההתעללות של מוסלמים ביהודים בכל ארצות ערב". כל זאת "כדי שהעולם יידע ויכיר בזכותנו על ארץ ישראל, לאחר שבכל מקום נרדפנו עד צוואר".
ב"יום ליום" גם המלצה למערכת ההסברה הישראלית "שיציגו לא רק את השואה ואת האינקוויזיציה, מסעי הצלב וגדודי חמלניצקי, אלא גם את הסבל שספגנו מידי בני דודנו המוסלמים בכל מדינות ערב. חשוב שהעולם יבין כי גם העם המוסלמי חייב לעם היהודי את מדינת ישראל ועליהם למצוא פתרון לאחיהם הפלסטינים, שכן הם מחוייבים לנו, זאת לאחר מאות שנות סבל ועינויים תחת ידיהם".
דובר ש"ס, איציק סודרי, הסביר כי בש"ס פועלים באופן עקרוני ליצירת מוסדות שיעסקו במורשת יהדות ספרד. לטענתו "ישנם בארץ עשרות מוסדות של מורשת יהדות אירופה והגיע הזמן שהמדינה תשקיע במוסדות שיעסקו במורשת יהדות ספרד ולא תנסה למחוק אותה מההיסטוריה היהודית".
אם אכן יקרום הרעיון של "יד ושם מזרחי" עור וגידים ויצליח במקום שבו נכשל הניסיון לשכנע את המזרחים שגם הם היו בשואה, הרי שהוא צפוי לביקורת מכיוונים שונים.
כך למשל, חוקר ההיסטוריה היהודית, ד"ר אמנון רז קרקוצקין (אחד מגיבורי התרבות של תומכי ש"ס, מאז שהגיע למאהל המחאה "שאגת אריה" כדי למחות נגד מאסרו של אריה דרעי) אומר כי "מדובר בהליך 'אשכנזיזציה' מצער בו ש"ס מאמצת את אותה מערכת ערכים של אלה שמסיתים נגדה".
לטענתו של קרקוצקין, מדובר בניסיון מופרך להציג את ההיסטוריה של היהדות הספרדית באותם קווים של זו האשכנזית, אשר מבוססת בעיקר על הסבל. זהו קו שלטענתו "הממסד האשכנזי ניסה להפעיל מאז שנות ה-50 כדי להרחיק את המזרחים מהתרבות הערבית שלהם".
קרקוצקין מודה כי "אמנם אין מקום לתיאור אידילי מוגזם של תולדות היהודים בארצות ערב" אך סבור כי "בוודאי שאין לתאר את ההיסטוריה של היהודים בארצות האיסלם כהיסטוריה של סבל. אדרבא, זו היסטוריה של הפריה תרבותית הדדית, בלי הספרות והפילוסופיה הערבית לא היה הרמב"ם ולא היה יהודה הלוי".

"נוצרת כדי שישחטו אותך"

בגזרת ש"ס נמשכים הדיבורים הקשים כנגד הפלסטינים. בשיעוריו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הם עדיין מכונים דרך קבע "הרשעים האלה" ומושווים לפלישתים. גם בערוצי הרדיו החרדים הפיראטיים נמשכת המתקפה, כך לדוגמא הרב בן ציון מוצפי, מחשובי הרבנים המקורבים לש"ס, איחל השבוע שחיטה ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר עראפת.
הרב מוצפי סיפר על כך שרבי יהודה הנשיא נענש משום ש"יום אחד היה הולך לבית המדרש והגיע לבית המטבחיים. עגל אחד ידע שלוקחים אותו לשחיטה, עשה מההה אחד וברח. הלך אל רבינו הקדוש, נכנס מתחת לגלימה שלו כאילו אומר לו 'תציל אותי רבי, תיקח אותי איתך'. מה יעשה? יבוא לבית המדרש עם עגל? אז הוא גירש את העגל ואמר לו 'לך כי לכך נוצרת - אתה נוצרת בשביל שישחטו אותך'. והמשיך הרב מוצפי: "שישחטו את עראפת יהי רצון, ואיתו גם את בראגוטי ואת טאנטאווי והחוט המשולש לא במהרה ינתק שמה למעלה. מחכה להם שמה אסד, חוסיין ועוד כמה. מועצת הביטחון של הוועידה האיסלאמית יעשו שם למעלה".

יציאת השבת

איך מסלקים מזיקים שנכנסו לתוך הבית? להלן ניסיון הרגעה של הרב אברהם יוסף (בנו של הרב עובדיה יוסף ורבה של העיר חולון) לאדם שהביע פחד לקנות בית שעמד ריק, מחשש שיש בו שדים:
"בחוץ לארץ הדבר מוצדק כי שם יש שדים, אבל ארץ ישראל נקיה משדים, לכן אין מקום להקפיד שלא לגור בבית שעמד ריק. אבל כדי שיהיה לו בכל זאת יישוב הדעת, יעשה כך:
יכניס לול תרנגולים לתוך הבית, יסתובבו בבית לילה אחד. אם רוצה להחמיר - שלושה לילות, ואם רוצה ממש להחמיר - שבוע".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
יד ושם. "גם אנחנו סבלנו"
צילום ערוץ 1
צילום:דודו בכר
עובדיה יוסף. הרשעים האלה
צילום:דודו בכר
מומלצים