שתף קטע נבחר

שרון סייע להפלת הצעת חוק הגליל - בו תמך בעבר

ראשי הערים בגליל זועמים על ראש הממשלה, שסייע להפלת הצעת חוק הגליל שיזם ח"כ ישראל כץ, מנאמני נתניהו. לטענתם שרון התחייב בפניהם לתמוך בחוק המעניק להם הטבות כלכליות. בנאומו בכנסת ביקש ראש הממשלה לדחות את הצעת החוק בשנה, בשל עלות כספית גבוהה. שרון טען שיש להעדיף את צרכי הביטחון על הצעות חוק פרטיות

זעם בגליל על ראש הממשלה, אריאל שרון, שסייע אתמול (יום ב') בכנסת להפלת הצעת חוק הגליל, שמעניק הטבות לתושבי קריית שמונה והגליל בעידוד השקעות הון, סיוע לדיור, הנחות בארנונה, הנחות במס הכנסה ובמס ערך מוסף.
"זאת בושה וחרפה שחברי הכנסת עושים איפה ואיפה מול הנגב. ראשי הגליל יתכנסו ויקבלו החלטה איך להמשיך ולפעול. לפני זמן לא רב נפגשנו כל ראשי הערים מהגליל אצל ראש הממשלה, הוא אמר לנו אישית שהוא תומך בחוק הגליל. לאור דברים אלה ישקלו ראשי היישובים בגליל כיצד יפעלו הלאה", אמר עדי אלדר, יו"ר עיריית כרמל.
ראש הממשלה ביקש בנאום שנשא במליאת הכנסת אמש לדחות לשנה הבאה הצעות חוק פרטיות שכרוכות בעלות כספית מאחר, שהמצב הביטחוני מחייב, לדבריו, השקעה בנושאי ביטחון. שרון עלה לנאום על מנת לסייע בהפלת חוק הגליל, חוק פרטי שהציע ח"כ ישראל כץ, מנאמני נתניהו ושעלותו הכספית היא חצי מיליארד שקלים לשנה.
"שמעתי את הדברים וגם את הטפת המוסר והגעתי למסקנה שצריך לומר לכם פעם אחת בפני מה אנו עומדים. אני לא זקוק לשום תאור או סיפור על מה שעשיתי למען הגליל. איש לא יבוא ויטיף לי על חשיבות קרית שמונה ועמידתה מול הקטיושות. צריך היה להגדיל את כוחות המשטרה באלפי אנשים, כדי שאפשר יהיה להגן בפני מתאבדים, בפני מכוניות תופת וכל הטרור הזה. לפי דעתי מה שאנו צריכים היום, ואני מוכן לעמוד פה ולהביט לכולם בעיניהם ולומר להם: בואו נדחה הכל לשנה הבאה, אנחנו לא נמצאים במצב רגיל", דברי ראש הממשלה.
ח"כ כץ ליווה את דבריו של שרון בקריאות ביניים ומספסלי השמאל האופוזיציוני הזכירו לראש הממשלה, כי "המצב הביטחוני לא מנע ממנו להשקיע מאות מילונים בהתנחלויות". שרון, שאיבד את סבלנותו, השיב: "רבותי, גם לילדים בהתיישבות היהודית מגיע לנסוע באוטו משוריין. השתתפתי היום בלווית התינוק בן החמישה חודשים... מגיע להם כמו לכל אחד אחר. עליתי הנה לא כדי להטיף לאף אחד, כנראה שלא כולם מבינים שלא רק אחריות צריך אלא גם להיות אנושיים. צריך לעצור הכל, גם חוקים שחוקקו ולאפשר לנו לטפל בנושאים ההכרחיים ביותר ולטפל בביטחון בראש ובראשונה".
ראש הממשלה ביקש לדחות בשנה הצעות חוק גם דוגמת חוק הנגב, שעלותו מגיעה ל-600 מיליון שקלים, חוק משפחות ברוכות ילדים, שעלותו מגיעה לחצי מיליארד שקלים, וכמובן חוק הגליל, שעלותו מגיעה לכחצי מיליארד שקלים.
לעיתונאים, ששאלו את ראש הממשלה האם בקשתו לדחות את חוק הגליל נובעת מכך שמציעו הוא ח"כ כץ, השיב שרון: "אתם מחפשים לקנטר, אני מוכן להציג את הבעייתיות בחוק בכל עת ולעמוד מול הביקורת".
בסופו של דבר נפלה הצעת חוק הגליל, בתמיכת שרון, וזאת למרות שהוא הודיע לפני מספר שבועות לתושבי הגליל שהוא יתמוך בחוק.
יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד, אמר בתגובה: "לממשלה הזאת יש כל הכסף להתנחלויות וכל הכסף לש"ס למוסדותיה, אבל דווקא לגליל לא נשאר לה כסף. אני מייעץ לתושבי הגליל שלא לקבל את נציגי הממשלה והקואליציה במקומותיהם, כל עוד לא תחדל הממשלה ממאבקה נגד הגליל".
אנשיו של ראש הממשלה, שבמשך כל יום האתמול עסקו בגיוס מתנגדים רבים ככל הניתן לחוק הגליל, הסבירו כי לא מדובר בפסילה פוליטית "מטעמי חרדת נתניהו", אלא משום שברגע שתתאפשר העברת חוק פרטי אחד בעל עלות תקציבית כה רבה, ייפרץ סכר והצעות חוק פרטיות נוספות יעלו לדיון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
ישראל כץ. שרון דחה את החוק מטעמים פוליטיים
אתר הכנסת
מומלצים