שתף קטע נבחר

ישיבות ההסדר: "לא נתגייס בגלל בעיות צניעות"

תלמידי ישיבות הסדר מאיימים לא להתגייס לצבא "בגלל בעיות חמורות בנושא הצניעות" ביחידות הלוחמות. לדברי התלמידים, "מתקיימים אימונים מעורבים לבנים ובנות הכוללים זחילה זה מתחת לרגלי זה ולהפך. באימוני השטח יש לינה משותפת, אווירה של קלות דעת בלתי נסבלת וחוסר הקפדה מינימלי על צניעות בזמן הרחצה". רבני ישיבות ההסדר יתבעו ממופז להקפיא את שילוב הבנות בשירות הקרבי. במקביל, קמפיין חדש למען גיוס החרדים יוצא לדרך

מחריף המאבק של גורמים בציונות הדתית נגד שילוב בנות ביחידות הלוחמות בצה"ל: רבני ישיבות ההסדר ייפגשו השבוע עם הרמטכ"ל שאול מופז ויתבעו ממנו להקפיא את שילוב הבנות ביחידות אלה. הפגישה צפויה להתקיים ביום שלישי הקרוב וישתתפו בה ח"כ הרב חיים דרוקמן (מפד"ל) ונציגים נוספים של ישיבות ההסדר, של המכינות התורניות הקדם צבאיות ושל הישיבות התיכוניות.
בתוך כך, השבוע פורסמה בביטאון המפד"ל "הצופה" מודעה של תלמידי ישיבות הסדר שמאיימים במפורש "לא נוכל להתגייס לשירות פעיל" בגלל "בעיות חמורות בנושא הצניעות שקיימות היום בצבא, שלא יאפשרו לנו לשרת בלא להיפגע הלכתית, רגשית וחינוכית". המודעה ממוענת אל ראשי ישיבות ההסדר ושוטחת בפניהם את "התלאות" הפוקדות את הבני"שים (בני ישיבות) בשל השירות המעורב של בנים ובנות.
בין שלל הדוגמאות הם מספרים על כך ש"מתקיימים מד"סים משותפים כשהבנות לבושות בגדי ספורט קצרים" ומציינים כי "האימון כלל זחילה זה מתחת לרגלי זה ולהפך". תלמידי ההסדר גם מתלוננים על כך ש"הקירות בניידת טיפולי השיניים שעוברת בין הבסיסים השונים מכוסים בתמונות פורנוגרפיות וחיילים שנזקקים לטיפולי שיניים נאלצים לשבת מול התמונות הללו במשך זמן רב".
במכתבם הם מפרטים את הבעיות במקומות שונים בצה"ל. על קורסים בבית הספר לחי"ר הם כותבים כי "החיילות נכנסות באופן קבוע לאוהלי החיילים פעמים רבות שלא בביגוד צבאי מלא". על בית הספר לשיריון הם כותבים כי "המדריכות נכנסות פעמים רבות למגורי החיילים כדי לסייע לחיילים חלשים להשיג את פיגורם בחומר. הדבר נעשה באווירה לא פורמלית - הסברים תוך ישיבה יחד על המיטה, הגעה בביגוד אזרחי מינימלי וכו'".
על קורסים ומוצבים בהם נמצאות חיילות הם מלינים כי "מתקיימות שמירות משותפות לחיילים וחיילות במשך שעות ארוכות, כולל במקומות בודדים וחשוכים". על האימונים במתקן 'צאלים' הם כותבים כי "חיילי מילואים יוצאים לתרגילים ממושכים על רכבי 'האמר' כאשר חיילת נוהגת ברכב. הדבר גורר לינה משותפת בשטח, אווירה של קלות דעת בלתי נסבלת וחוסר הקפדה מינימלי על צניעות בזמן הרחצה, עשיית הצרכים וכו'". בנוסף הם מתריעים על כך ש"מדריכות בצאלים מצטרפות לאימוני נגמ"ש ממושכים ובלית ברירה נוצר פעמים רבות מגע פיזי בינן לבין החיילים".
המכתב מסתיים בקריאה לראשי הישיבות לפעול בעניין ובהתראה כי "לאור המקרים האלו ובעיקר כאשר הולכת וגוברת תופעת הכנסת הבנות ליחידות הלוחמות עצמן, בהן משרתים רוב בני הישיבות, אנו חוששים שבמצב הנוכחי של ההתנהגות בצה"ל לא נוכל להתגייס לשירות פעיל, למרות הבנתנו את הערך העצום של מצוות ההגנה על עם ישראל. איננו מעוניינים חלילה להשתמט, אלא פשוט חוששים מפני כל הבעיות והמכשולים שנעמוד לפניהם ו'אין אפוטרופוס לעריות'".

"שרון - אם אין שירות לכולם - גם אנחנו לא שם"

גם סוגיית גיוס בחורי הישיבות החרדים צפויה ל"התעוררות" מחודשת בשבוע הבא. הוועדה המיוחדת שתדון בעניין חוק טל צפויה להתכנס ביום שלישי לדיון ראשון בראשותו של יו"ר הוועדה ח"כ יוסי כץ (עבודה). לקראת הישיבה צפויים החרדים לספוג מתקפה נוספת, אותה יחלקו כנראה עם רה"מ אריאל שרון. אנשי "התעוררות" מתכננים קמפיין חדש תחת הכותרת "אריק, אל תזגזג לנו. אסור להעביר את חוק טל. אסור". קבוצת אנשי מילואים שמבקשת לא להזדהות מתכוונת להחריף את המאבק ב"חוק טל" ולכסות את כביש ירושלים - תל אביב בשלטים עם הכתובת "שרון, אם אין שירות לכולם - אז אנחנו לא שם". ניתן להניח כי דיוני הוועדה המיוחדת ייגררו ושהפולמוס הבלתי נגמר בעניין גיוס החרדים לא יסתיים.

החרדים יתענגו?

הפולמוס של החרדים עם גורמים בציבור הדתי לאומי בעניין גיוס בחורי ישיבות הוא לעתים חריף לא פחות מאשר עם אנשי שינוי ומרצ. החרדים תוקפים את הד"לים (כינוי הגנאי לדתיים הלאומיים) על כך שאינם מקפידים מספיק בשמירת מצוות והם בוודאי יתענגו על מכתב בחורי ישיבות ההסדר, כמו גם על דבריו של ח"כ הרב חיים דרוקמן המשמש בין היתר כיו"ר מרכז ישיבות ההסדר שאמר השבוע כי "יש פה מצב אבסורדי, מצד אחד טוענים שבני ישיבות צריכם לשרת בצבא וזו גם דעתנו, אבל מאידך לא נותנים להם את התנאים לשרת".
הדתיים לאומיים מבחינתם מתפארים בשותפות ובהשתלבות שלהם בחברה הישראלית הכללית ומנסים לשכנע את החרדים כי אם רק ימלאו כמותם את חובת הגיוס לצה"ל יבוא הקץ לשינאה כלפיהם וגם יימנע "חילול ה'" הגדול שנובע מהשתמטותם.
אבל, אם יש גורמים בציבור החרדי שנוטים להשתכנע ומשתעשעים ברעיון שאם בניהם יתגייסו לצה"ל תסתיים מסכת ההתקפות נגדם והם יזכו ליחס אחר, כדאי להם להתבונן דווקא אל מה שקורה לאנשי הציונות הדתית.
הללו, לא רק שהם מתגייסים לצבא אלא שאין היום ציבור בארץ שיכול להתחרות בנוכחות המסיבית שלהם ביחידות הקרביות. ביחידות המילואים התופעה בולטת עוד יותר.
מסתבר שזה לא ממש עוזר לסרוגי הכיפות. הסוגייה המעט פיקנטית של שילוב בנות ביחידות קרביות מתגמדת אל מול העובדה שבימים אלו כשמתנחלים נפגעים כמעט מדי יום בכבישי יש"ע, יש עדיין רבים בארץ שלא מתפעלים מחובשי הכיפות "השותפים והמשתלבים" ולא יוצאים מגדרם כדי שמדינת ישראל תגן על חייהם.

יציאת השבת

סיפור, או אולי מיתוס שמסתובב בוואריאציות שונות בציבור הדתי לאומי:
אהוד ברק הגיע לביקור באחת הסיירות המובחרות של צה"ל ושוחח עם חיילי אחד הצוותים הלוחמים. בירור קצר העלה כי רוב חיילי הצוות הם חובשי כיפות סרוגות בוגרי המכינות הקדם צבאיות הפזורות בהתנחלויות. כששאל ברק אם יש בצוות קיבוצניק הצביעו מפקדי הצוות על אחד הלוחמים. חייך אהוד ברק בסיפוק ושאל את החייל: אתה מקיבוץ של השמו"צ או של התק"ם?
ענה החייל: לא זה ולא זה, אני מהקיבוץ הדתי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
הרב דרוקמן. פגישה עם הרמטכ"ל
אתר הכנסת
קמפיין חדש לגיוס חרדים
מומלצים