שתף קטע נבחר

בשארה בראיון ל-ynet: "מסתערבים בתקשורת הישראלית הסיתו נגדי"

עם תום ביקורו בדמשק התפנה ח"כ עזמי בשארה להסביר שוב את עמדותיו. הוא גורס כי הוא מתנגד למלחמה, אבל תומך באינתיפאדה הפלסטינית. את הזעם שהתעורר כלפיו הוא כלל לא מבין: "הסערה שהתחוללה לא רק שהייתה מוגזמת, היא הייתה חולנית וצינית". עם אסד הוא שוחח על "המודרניזיציה בסוריה"

בראיון בלעדי ל-ynet אומר הבוקר (ב') ח"כ עזמי בשארה, כי לא האריך את שהותו בסוריה בגלל הסערה שחוללו דבריו, אלא בגלל שהפגישה בינו לבין הנשיא אסד נדחתה מיום חמישי בשבוע שעבר, לאתמול. היום יבקר בשארה בעמאן. טרם ברור מתי יגיע לארץ.
בשארה אמר מדמשק, כי הוא אינו חושש מהסרת חסינותו וממעצרו. לדבריו, הוא יאבק על הסרת החסינות, ואין כל עילה לעצור אותו. "על מה יעצרו אותי? על עמדותי הפוליטיות?", שאל. בשארה שב וטען כי את אותם הדברים שאמר בסוריה, אמר בעבר בהזדמנויות רבות, כולל בכנסת - "וגם אלה שהגיבו הפעם עשו זאת בעבר, על אותם דברים".

למה התכוונת בדבריך?

"התכוונתי לכך שצריך להכשיל את הנסיון הישראלי להעמיד את העולם הערבי בפני שתי אפשרויות: או תכתיבים מדיניים או מלחמה. התכוונתי שצריך להכשיל את הנסיון הישראלי לדרדר את האזור למלחמה, ולא קראתי למלחמה, ההפך הוא הנכון, אבל כנראה שהישראלים רוצים מלחמה ולכן הם התקוממו על דברי". לדברי בשארה: "אני גם סבור שהאינתיפאדה של הפלסטינים מכשילה את המדיניות הישראלית, בכך שהיא מתנגדת לתכתיבים הישראלים ולובשת צורת התנגדות שלא נכנעת לאיומי המלחמה של ישראל".
בשארה אומר כי הוא אינו מבין על מה הרעש. "הסערה שהתחוללה, לא רק שהייתה מוגזמת, היא הייתה חולנית וצינית", טען.

האם אינך סבור שדבריך פגעו בציבור הערבי בישראל?

"שום פגיעה, מי שפגע בציבור הערבי וביחס בין שני הציבורים בארץ וגרם נזק לשני הציבורים, הם אותם המסיתים ובמיוחד המסתערבים בתקשורת הישראלית, שעשו מניפולציה מדברי והובילו את ההסתה נגדי. אותם מסתערבים יש להם בעיה גדולה, הם אינם מוכנים לקבל אותנו כאינטלקטואלים ובמיוחד קשה להם עם זה שאנחנו לא מקבלים אותם כמומחים. המניפולציה הזו היא שגרמה נזק".

אבל גם השמאל תקף אותך על דבריך?

"זו לא הפעם הראשונה שהשמאל עושה זאת. גם באירועי אוקטובר השמאל נגרר אחר ההסתה המסיבית של הימין, ורק אחר כך נרגע. גם הפעם, מול עוצמת ההסתה הימנית, השמאל נגרר להסתה ובכך הראה שאין לו חוט שידרה פוליטי ואידיאולוגי. אבל אני רוצה לציין שאני לא מתכוון לכל אנשי השמאל, כי היו כאלה שהגינו עמדה אמיצה נגד ההסתה שנוהלה נגדי".

האם יש לך היתר לנסיעות לסוריה?

"לא ביקשתי היתר מאף אחד ואין לי בעיה עם היתרים אבל אם אנשים בארץ רומזים על כך שיצאתי עם היתר, אז על מה כל הרעש?".

האם הבאת לאסד מסרים מישראל?

"בישראל רוצים להרוג אותי, אז איזה מסרים אני אעביר בין ישראל וסוריה? הפגישה עם הנשיא אסד הייתה שיחה כללית וארוכה. דיברנו על המצב באזור, דיברנו על תהליכי המודרניזציה בסוריה, דיברנו על יחסי סוריה ולבנון ועל נושאים נוספים. בעבר שיחקנו תפקיד חשוב ומרכזי בקירוב העמדות הסורית והפלסטינית, אך הפעם הנושא לא עלה לדיון".

אתה שלם עם בחירתך לשבת ליד אחמד ג'בריל, מנהיג החזית העממית לשחרור פלסטין (המפקדה הכללית), שמתנגד לכל הסדר בין ישראל והפלסטינים?

"ישיבתי ליד אחמד ג'בריל הייתה מקרית. הגעתי למקום הטקס, ושמי היה כבר רשום על הכיסא, ובמקרה זה היה ליד הכיסא של ג'יבריל. בתחילה חשבתי שיחליפו לי מקום אך לא ביקשתי זאת כי זה היה מביך ולא אפשרי".

חבר הכנסת קליינר הציע להעמיד אותך מול כיתת יורים, ליברמן הציע להשאיר אותך בסוריה והשר ישי אמר כי הוא ישקול את שלילת אזרחותך, מה תגובתך?

"האנשים האלה כל פעם קופצים להגיב על דברים שאני אומר בכל מני הזדמנויות ומדובר תמיד באותם אנשים. חלק מהאנשים האלה יש להעמיד לדין באשמת הסתה לרצח. השר ישי, שמוכן להגיד בטלוויזיה שהוא שוקל לשלול את אזרחותי, לא אומר שבזמן ההצעות לכנסת הוא מוכן לטלפן לח"כים הערבים ולקרוא להם להצביע נגד האשכנזים. כנראה שמדובר באדם שהוא גזען לכל הכיוונים ולא רק נגד הערבים". את תגובת השר ישי לא היתה ניתן היה לקבל בשל שעת הראיון.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
לא מבין על מה המהומה. בשארה בסוריה
צילום רויטרס
מומלצים