שתף קטע נבחר

נדחתה ההצבעה על "חוק דיראני ועובייד"

ראש הממשלה והרמטכ"ל הופיעו בוועדת החוץ והביטחון בניסיון לשכנע את חבריה לתמוך בחוק, המבקש להגדיר את דיראני ועובייד כ"אנשי כוחות אויב כלואים שאינם זכאים למעמד 'שבויי מלחמה'". להצעה אין רוב בוועדה, וההצבעה נדחתה

ראש הממשלה, אריאל שרון, והרמטכ"ל, רא"ל שאול מופז, השתתפו אתמול (ב') בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שדנה בחוק דיראני ועובייד. להצעת החוק אין רוב בוועדה, וראש הממשלה והרמטכ"ל התומכים בה, התגייסו על מנת לזרז את הליכי חקיקתה.
הצעת החוק המדוברת נועדה לאפשר למדינה להמשיך ולהחזיק בדיראני ובעובייד שלא תחת ההגדרה של "שבויי מלחמה", אלא תחת ההגדרה של "אנשי כוחות אויב כלואים שאינם זכאים למעמד 'שבויי מלחמה'". באופן המוצע לא יקבלו דיראני ועובייד את התנאים הסוציאליים להם זוכים שבויי מלחמה, כמו ביקורים של הצלב האדום, למשל, וכך גם תעמוד עובדת כליאתם במבחן בג"צ, והם יוכלו לשמש קלפי מיקוח בכל משא ומתן להחזרת שבויים.
שרון אמר בדיון בוועדה, כי הוא מכיר בכך שהצעת החוק הינה בעייתית הן מהבחינה הערכית, הן מהבחינה המוסרית והן מהבחינה המשפטית, והציע לפתור בעיות אלה בהקדם. "החובה להחזיר את חיילי צה"ל השבויים היא החשובה ביותר, ולכן אני מצפה שהוועדה תסייע בקידום החקיקה", אמר שרון.
בתגובה להצעות להגדיר את דיראני ועובייד כשבויי מלחמה, אמר הרמטכ"ל: "לדעתי ההכרה באנשי חיזבאללה כשבויי מלחמה, אינה מענה נכון, כי בכך ישראל תכיר בארגונם וזה יתן להם לגיטימציה להמשיך לפעול. גם החוק הקיים אינו מספק, ולכן יש נחיצות בחקיקה המוצעת כאן".
כאמור, בוועדה אין להצעת החוק תומכים רבים. חברת הכנסת נעמי חזן אמרה, כי "יש כאן תפיסה מוטעית לפיה החוק יזרז את שחרור החטופים. לתפיסתי עדיין קיימים קשיים בהתאמת החוק לחוק הבינלאומי. אם נכריז על דיראני ועובייד כעל שבויי מלחמה זה ייתן לגיטימציה להמשיך ולהחזיק בהם, עד גמר הסכסוך, או עד להחלפת שבויים".
ח"כ חיים רמון, גם הוא מתנגד להצעת החוק, אמר: "אם הם פעלו נגד הצבא הם שבויי מלחמה, ואם הם פעלו נגד אזרחים, יש לנו סמכות לשפוט אותם על פשעי מלחמה. אם נגדיר אותם כשבויי מלחמה זה יסייע גם לשבויים שלנו להפוך לשבויי מלחמה, ולקבל תנאים טובים יותר אצל החיזבאללה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
מוסטפה דיראני והשייח עובייד. וויכוח על ההגדרה
אילוסטרציה
מומלצים