שתף קטע נבחר

בן אליעזר: לא מספיק לדבר בעברית צחה כדי להנהיג

שני המתמודדים על ראשות העבודה, בנימין בן אליעזר ואברהם בורג, נאמו בפני חברי העבודה ברמת אפעל, והחליפו עקיצות אישיות. "כדי לנהל מדינה צריך בולדוזר עם ניסיון, ולא רק מי שיודע לדבר בעברית צחה", תקף בן אליעזר. בורג בתגובה: "חבל שפואד בונה מנהיגות על השמצתו של האחר". בן אליעזר אמר בנאומו ש"הליכוד סיפק לרחוב את יצר הלאומנות והאגו" ובורג ביקש להחזיר את הנושא החברתי למרכז הדיון במפלגה. הוא גם היה זה שהצליח לסחוף את הקהל ברמת אפעל

בעימות שהתנהל היום (ג') ברמת אפעל בין שני המתמודדים על ראשות העבודה, שר הביטחון בנימין בן אליעזר ויו"ר הכנסת אברהם בורג, לא נמנעו השניים מלעקוץ אחד את השני בפני חברי העבודה. בסך הכל הצליח בורג לסחוף את הקהל בנאומו, שנקטע מדי פעם בתשואות, וגבר בנקודות על בן אליעזר.
בן אליעזר ירה ראשון: "כדי להנהיג צריך ניסיון, קצת ניסיון, לא הרבה ואני האיש השלישי בממשלה. הייתי שר בכמה ממשלות והייתי סגן ראש הממשלה. לי יש את הניסיון. כדי לנהל מדינה, יש צורך בניסיון. יש לבחור בבולדוזר המסוגל להזיז דברים, ולא באדם שיודע רק לדבר בעברית צחה".
בתגובה אמר בורג כי "חבל שפואד בונה מנהיגות על השמצתו של האחר. אני אשתדל לנהוג אחרת".
נאומו של בורג היה לוהט וקולח כהרגלו, עם הרבה הלקאה עצמית מצד אחד, וחשיבה סדורה על התחום המדיני והחברתי, קריצה לקיבוצים וחיבוק לערבים. "לעולם לא תצליח מפלגת העבודה לחזור לשלטון אם לא תהיה לה תעודת זהות ישראלית", אמר בורג, "והעם יידע מה אומרת המפלגה הזו בתחום המדיני, החברתי, הכלכלי, בנושא הכפר והקיבוץ. הפקרנו את החזית החברתית כאשר מאז 73' אנחנו עסוקים בהבטחת שלום ועלה של זית. עשינו זאת בצדק, אבל נטשנו את הנושא החברתי, מלבד בשלוש וחצי שנות כהונתו של רבין. נותק הקשר עם האוכלוסיה הערבית, הזנחנו את העולים והצעירים לא רואים בנו אלטרנטיבה כיום. הכלכלה שלנו היתה תאצ'ריסטית, שמרנית, כלכלת ימין, לא רגישה לאלה שאין להם".
בורג אמר שהוא נכון לשתי המערכות שעומדות לפניו, המאבק על ראשות העבודה וראשות הממשלה, ומשוכנע שינצח בהן. "יש מחנה מיואשים בעבודה שאומר שחבל על הזמן ואפשר לקבור את המפלגה", אמר. "ראיתי כבר את כל הנביאים האלה שאמרו שלרבין אין סיכוי שנה לאחר התרגיל המסריח. ראיתי את אלה שאמרו שביבי לא יעלה לשלטון, חצי שנה אחרי רצח רבין. ראיתי את אלה שאמרו אהוד לא ממריא... ראיתי את כל הנביאים האלה. יש סיכוי, זה אפשרי, ואני מבקש מפואד להענות להזמנה שלי לבוא איתי, לתת יד, נהלך ביחד על פני משברים ונוכיח שבדור הזה הדבק יותר חזק מהמחנאות. ב-5 בספטמבר אנחנו יוצאים מכאן בדרך ללשכת ראש הממשלה".
בן אליעזר לא בדיוק התלהב מהקריאה של בורג ואמר בצאתו בצאתו מהכינוס כי הוא מתכוון להתמודד על ראשות העבודה "עד תום המירוץ".

"בזכותי ובזכות פרס שרון קיבל את דו"ח מיטשל"

שר הביטחון ניסה לבסס בנאומו את מעמדו כאקטיביסט ביטחוני. תחילה הוא סקר את נושא הביטחון וטען כי "בזכותי ובזכות שמעון פרס – קיבל שרון את דו"ח מיטשל הכולל הקפאת התנחלויות כפי שהוא... הפסקת האש שלנו היא חד צדדית ואל תשאלו אותי כמה שילמנו על זה כי לא אגיד. קיימנו את מסמך טנט, הסגנו את הטנקים והורדנו את המחסומים ולכן בסוף השבוע שילמנו בחייהם של שני חיילים שנהרגו ממכונית תופת שניסתה להיכנס לבצע פיגוע באשקלון. לא היה מחסום והמכונית נכנסה ושקעה בחול".
בן אליעזר ניצל את ההזדמנות כדי לסגת מאמירתו כי "ערפאת סיים את תפקידו ההיסטורי", אולם לא פרט מה הביא אותו לחזור בו מדבריו. "אני מסכים עם בורג בעניין הזה שערפאת הוא המנהיג החזק ביותר באזור ואין לו תחליף כרגע. ערפאת הוא גם זה שהחליט על מאבק מזוין, טרור ועוד טרור כדי שישראל תרים ידיים כפי שהוא חושב שעשתה בלבנון – ולא היא. מטרתו השנייה של ערפאת היא לבנאם את הסכסוך... בשורת השלום חייבת לצאת מאיתנו אך לא בכל מחיר, לא על חשבון הבית".
בן אליעזר משוכנע שבכוחו להשיג את תמיכת "הרחוב" במפלגת העבודה, בגלל עברו הצבאי ועממיותו. "אנחנו צריכים להחזיר את הרחוב אלינו. כדי להפוך את מפלגת העבודה לרלבנטית אנחנו צריכים 44 מנדטים רבותי, כי שיטת הבחירות שונתה. לכן צריך להחזיר אלינו את הרחוב. אני לא מזהה מישהו שבפועלו ובאישיותו מסוגל לכבוש את הרחוב כמוני. אי אפשר להיות רק שמאל, שמאל, כי השמאל הישראלי מתוסכל היום. צריך אקטיביסט ביטחוני שמוכן לוויתורים כואבים – כמוני".
שר הביטחון החליק בלשונו כאשר אמר בנאום ש"הליכוד סיפק לרחוב את יצר הלאומנות והאגו". בתום דבריו נשאל האם אנשי הליכוד עימם הוא יושב בממשלת אחדות הם לאומנים. "התכוונתי לעבר לא להווה", הוא התחמק עם צאתו מהכינוס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ישראל סימיונסקי
בן אליעזר. צריך מישהו עם ניסיון
צילום ישראל סימיונסקי
צילום איי פי
בורג. נאום עם הלקאה עצמית
צילום איי פי
מומלצים