שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גורמי ביטחון: הגבנו במתינות כי לא נהרגו חיילים
  אחרי שבועות של שקט באזור גבול הצפון, תקף ביום שישי חיזבאללה מוצבים של צה"ל בירי טילים. שני חיילים נפגעו. אחד מהם, רב"ט מרסלו שטכמן, באורח קשה והשני קל מאוד. בתגובה הסתפקו בצה"ל בהפגזת עמדות חיזבאללה בדרום לבנון

  גורמים בכירים בפיקוד צפון אומרים ל-ynet כי בהערכת מצב שקיים שר הביטחון הוחלט שתגובתה של ישראל בעקבות תקיפת חיזבאללה תהיה מתונה - מאחר ובהתקפה לא נהרגו חיילי צה"ל "ואלה כללי המשחק".
  הגורמים אמרו כי אם תקיפות כאלה בעתיד יגרמו למותם של חיילים, ישראל תיאלץ להגיב בחומרה נגד מטרות סוריות בלבנון, כפי שכבר עשתה לפני כחודשיים.
  "אנחנו רואים בסורים את האחראים למה שקורה בלבנון, ובעבר ראינו שתקיפות שלנו נגד מטרות תשתית או מטרות סוריות בלבנון, מביאות לשקט. בסופו של דבר, הציבור הלבנוני מבין שפעילות אלימה של חיזבאללה נגד ישראל, פוגעת בעיקר בו עצמו, ואנו למדים על כך מהלכי הרוח בלבנון", אמרו הגורמים.
  הגורמים העריכו כי תקיפת הטילים תוזמנה למועד סמוך לחזרתו של נשיא סוריה, בשאר אסד, מסיורו בצרפת. "החיזבאללה מנסה כל הזמן להראות שהוא קיים, לזכות בלגיטימציה מהציבור הלבנוני ולפעול נגד ישראל במה שהוא רואה כאדמה לבנונית שהוא מנסה לשחרר", אמרו גורמים בכירים בפיקוד צפון.
  "במהלך השבועות האחרונים נערך הנשיא אסד לסיור שלו בצרפת, ולפיכך שידרה סוריה לחיזבאללה מסרים ברורים לפיהם אסור לארגון לפעול נגד ישראל. מסרים אלה, במקביל לנסיגה הסורית מביירות, נועדו לשדר למערב כי סוריה שולטת בעניינים באזור", הסבירו הגורמים.
  גורמים בסוריה ולבנון הזהירו בשבת את ישראל מתגובה תוקפנית כלפי מטרות בתחומן, בתגובה לירי הטילים של החיזבאללה ביום שישי בו נפצעו שני חיילי צה"ל, אחד מהם באורח קשה והשני באורח קל.
  עד כה, מלבד אש התגובה המיידית של צה"ל, לא בוצעה כל פעולה בצפון. בפעם הקודמת בה תקף חיזבאללה בצפון, הגיב צה"ל בהפצצת מכ"ם סורי בעומק לבנון.
  ואילו בלבנון, חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם החיזבאללה, חוסיין חג'-חסן, הכחיש כי הפעולה קשורה לאירועים פוליטיים ואמר כי הפעולה "יצאה לפועל כיוון שלוחמי החיזבאללה זיהו מטרה שניתן להכות בה". לדבריו, הפעולה בוצעה "במסגרת זכות החיזבאללה לפעול לשחרור חוות שבעא, בכל האמצעים שאנו מוצאים מתאימים".

  ההתקפה: טילים ופצצות מרגמה

  תקיפת חיזבאללה הגיעה אחרי שבועות ארוכים של שקט בגזרת הצפון. לוחמי הארגון ירו מספר טילים לעבר שלושה מוצבי צה"ל באזור הר דוב וכן מספר פצצות מרגמה. הטילים התפוצצו על גדרות הנ.ט שהותקנו במוצבים. החייל הפצוע קשה, רב טוראי מרסלו שטכמן, נפגע ככל הנראה מרסיס של פצצת מרגמה בעת שעמד בתצפית קדמית במוצב גלדיולה. הוא הועבר לבית החולים רמב"ם, והבוקר נמסר כי חל שיפור מסוים במצבו.
  חיילי צה"ל השיבו אש טנקים ובמקביל הוזנקו למקום מטוסי F-16 של חיל האוויר שירו אל עמדות החיזבאללה סמוך לגבול. ככל הנראה הספיקו אנשי החיזבאללה להימלט ואיש מהם לא נפגע מהירי של כוחות צה"ל. סוכנות רויטרס מדווחת כי פגזים שירה צה"ל פגעו ב-14 בתים בכפר הלבנוני שובא. מלבנון לא דווח על נפגעים, אולם כמה מתושבי דרום לבנון עזבו את בתיהם.
  יועצו של ראש הממשלה, אבי פזנר, אמר בתגובה כי ישראל "רואה בממשלת סוריה אחראית להתקפות החיזבאללה". פזנר אמר כי "נראה שנשיא סוריה, בשאר אסד, נתן אור ירוק להתקפות החיזבאללה". יועצו של ראש הממשלה ציין כי החיזבאללה הוא "ארגון שנמצא בשליטת סוריה ומקבל חימוש דרך איראן וסוריה".

  יופסקו הטיסות?

  בתוך כך, שליח האו"ם ללבנון, סטפן דה מיסטורה, אמר כי שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הבטיח לו בסוף השבוע כי יפסיק לאלתר את טיסות חיל האוויר מעל ביירות ומעל ערים אחרות בלבנון. מלבנון דיווחו בשבועות האחרונים כי טייסי חיל האוויר שברו את מחסום הקול מספר פעמים וגרמו לבהלה.
  סוכנות הידיעות אי.פי מדווחת כי האו"ם ספר 459 מקרים שבהם חדרו מטוסי חיל האוויר לתחום האווירי של לבנון, מאז נסיגת צה"ל מדרום לבנון במאי אשתקד. האו"ם קרא לישראל להפסיק את הטיסות בשמי לבנון.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים