שתף קטע נבחר

מחריף המשבר בקואליציה: העבודה הצביעה לראשונה נגד הממשלה

מפלגת העבודה, שאיימה כי היא אינה רואה עצמה מחויבת למשמעת הקואליציונית בעקבות אישור הצעות חוק של יהדות התורה, מימשה את האיום ותמכה בארבע הצעות חוק פרטיות המיטיבות עם חיילי המילואים, בניגוד לעמדת הממשלה. שרון נזעק לנסות ולהדוף את הצעות החוק ותקף בחריפות את מציעיה

האם חוותה היום ממשלתו הרחבה של שרון את שיאו של משבר אמיתי בן כמה ימים או שמא מדובר רק בעשיית שרירים של מפלגת העבודה? תלוי איזה חלק בממשלה שואלים. אין ספק עם זאת שהקואליציה ספגה היום (ד') זעזוע, כאשר מפלגת העבודה הצביעה בצהריים לראשונה נגד הממשלה ותמכה בארבע הצעות חוק פרטיות להטבת תנאים לחיילי המילואים.
העימות בתוך הקואליציה החל עם הודעת יו"ר סיעת העבודה ח"כ אפי אושעיה, שלשום כי סיעתו אינה מחוייבת יותר למשמעת הקואליציונית מאחר והמאחזים הבלתי חוקיים בגדה לא פונו ושני חוקים של יהדות התורה זוכים לתמיכה סמויה מהממשלה למרות שהם מפירים את הסטטוס קוו הדתי.
מדובר בתיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה, האוסר על אגודות שיתופיות (קיבוצים) לפתוח את בתי העסק שבהם בשבת.
בלשכתו של שרון ובליכוד סברו שמדובר בתרגיל של אושעיה שנודע להשיג כותרות אך אין מאחוריו סכנה אמיתי לשלמות הקואליציה. אנשי שרון נאלצו לכנס היום את ראשי סיעות הקואליציה לישיבה עם ראש הממשלה, לאחר שכבר לא ניתן היה להתעלם מהעובדה שהעבודה וסיעת האיחוד הלאומי פועלות נגד הממשלה.
במהלך הישיבה שנערכה בלשכת שרון בכנסת, אשר החלה במתח רב שהופג עד מהרה באמצעות בדיחות שסיפר שרון, הועלו הטענות. הישיבה הופסקה לצורך עלייה למליאה כדי להצביע על ארבע הצעות החוק הפרטיות של חברי הכנסת זבולון אורלב, אבשלום וילן, יוסי פריצקי ואושעיה, המטיבות עם חיילי המילואים.
הממשלה מתנגדת לחוקים אלה מכיוון שהיא מכינה מספר הצעות חוק משלה בנושא אשר יעלו בקרוב. במהלך הדיון במליאה התלוננו מציעי החוק כי הממשלה אינה עושה לדעתם דבר כדי לשפר את תנאי חיילי המילואים.
שרון, שאפילו בהיותו ח"כ כמעט תמיד נמנע מקריאות ביניים, החל לצעוק לעברו של ח"כ זבולון אורלב שתקף אותו מעל הבימה. "מה זאת אומרת לא עושים שום דבר?", זעם שרון, "שנים לא עשו את מה שהממשלה הזו עשתה עבור חיילי המילואים".
בצעד לא פחות נדיר מהקודם עלה ראש הממשלה לדוכן הנואמים ובמשך דקות ארוכות שטח לפרטי פרטים את החלטות הממשלה בנושא המילואים, לא לפני ששר האוצר סילבן שלום תדרך אותו בשקט ליד כסאו במליאה דקות ספורות קודם לכן.
שרון האשים את הח"כים בניסיון לעשות הון פוליטי מנושא שהוא פעל אישית להסדרתו. הוא ניהל חילופי צעקות עם ח"כ יוסי פריצקי משינוי, "אתה לא דואג לביטחון ישראל יותר ממני", צעק שרון לעבר פריצקי, וזה השיב לו: "גם לא פחות ממך".
"היתה לכם הזדמנות להצטרף לקואליציה כמה פעמים ותמיד מצאתם סיבה לא להצטרף", תקף שרון את יו"ר שינוי יוסף לפיד, בתגובה על מחאתו של זה על ישיבת ש"ס בקואליציה. "לא היתה ממשמלה שעשתה בזמן קצר כל כך הרבה מהפכים בנושאים שאף ממשלה לא נקפה בהם אצבע", הוסיף שרון.
שרון דרש בנאומו מחבריו לקואליציה להצביע לפי משמעת קואליציונית, אך חששו שההפך יקרה לא התבדה: חברי מפלגת העבודה הצביעו בעד הצעות החוק, בניגוד לעמדת הממשלה. זה לא ממש עזר להם – כל ארבעת החוקים נפלו למגינת לבם ולצערם של ארגון התעוררות והסטודנטים שצפו ביציע האורחים בעיניים כלות איך ההטבות שלהם הופכות לכלי במשחק הפוליטי.
"קואליציה אינה יכולה להתקיים אלא אם יש בה משמעת", אמר ראש הממשלה לעיתונאים בצאתו מהמליאה, אך עם זאת הוסיף "אין סכנה לשלמות הקואליציה, תהיו רגועים". ישיבת ראשי הסיעות התחדשה ובה הוחלט כי מזכיר הממשלה ידרוש מסיעת יהדות התורה להקפיא את הצעות החוק שהרגיזו כל כך את מפלגת העבודה. בנושא הבעייתי השני, המאחזים, הודיע ראש הממשלה לחבריו כי "אין בעיה עם המאחזים, בסיכום עם פרס ופואד הם יפונו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רוייטרס
שרון ופרס. בקיעים בקואליציה
צילום רוייטרס
אתר הכנסת
פריצקי. חילופי צעקות עם שרון
אתר הכנסת
מומלצים