שתף קטע נבחר

שריד: להכיר לאלתר במדינה פלסטינית

יו"ר מרצ מציע שישראל תיזום הכרה בלתי מותנית ומיידית במדינה פלסטינית, וכך תיאלץ המדינה החדשה להתנהג בהתאם לחוק הבינלאומי. הוא הזהיר כי בימים הקרובים עלול להתפתח עימות כולל עם הפלסטינים, "ולכן דרושה התערבות בינלאומית דחופה למנוע את ההידרדרות"

ראש מרצ, יוסי שריד, מציע שישראל תיזום מצידה הכרה "בלתי מותנית ומיידית" במדינה פלסטינית. הוא אמר את הדברים היום (ה') בישיבת הנהלת התנועה. שריד הזהיר גם מפני עימות כולל עם הפלסטינים שעלול להתפתח בימים הקרובים.
לדבריו, "הגעתי למסקנה שהקמת מדינה פלסטינית לאלתר היא בטובתו של האינטרס הלאומי הישראלי. יחסי ישראלים ופלסטינים ישנו את אופיים מיחסים בעלי אופי פטרוני שבין כובש לנכבש, ליחסים המושתתים על בסיס שיוויון ערך המעמד".
הוא הוסיף כי "כל התדיינות בין כובש לנכבש יש בה אנומליה, שכך מקלקלת את שורת ההידברות, כי על פי עצם טבעה היא איננה מתנהלת 'בגובה העיניים'. חשוב מזה, מרגע שתקום המדינה הפלסטינית, והיא תקום מיד, היא תהיה מחוייבת יותר בהתנהגות ובהתנהלות של מדינה לכל דבר, כפי שמחייב החוק הבינלאומי".
לדבריו, "קשה להאמין שהמדינה החדשה תרצה למצוא את עצמה כ'מדינה מצורעת' ברשימת מדינות הטרור, והיא תתקשה מרגע הקמתה ואילך להסתתר מאחורי ארגונים אלימים שאין עליהם שליטה".
עוד אמר שריד, כי הוא חושש מאוד לצפוי בימים הקרובים ולכך שעלול להתפתח עימות כולל עם הפלסטינים. "בנסיבות אלה, בלי מעורבות פעילה של גורם שלישי, לא נוכל להיחלץ מהקטסטרופה שבפתח", אמר.
לדבריו, לממשלת ישראל יש עמדה מסורתית של התנגדות לנוכחות בינלאומית, ו"אנחנו חולקים על העמדה הזאת. כאשר שני צדדים אינם מסוגלים להסתדר ביניהם בכוחות עצמם, התערבות של גורם שלישי עשויה להיות מועילה. אנחנו מדברים על נוכחות בינלאומית מוסכמת למטרות של פיקוח על הסכמים ושל אימות הביצוע שלהם בשטח".
שריד הוסיף כי "הנוכחות הזאת יכולה להיות מורכבת מנציגים אמריקנים, ולנו אין התנגדות להשתתפות אירופית. מעורבות אמריקנית-אירופית הוכיחה את עצמה בשבועות האחרונים, וסייעה בבלימת הידרדרות ברגעי מבחן קשים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו בכר
שריד. מעורבות בינלאומית
דודו בכר
מומלצים