שתף קטע נבחר

הצעת חוק: להגביל זכות העירעור של המדינה

על פי הצעת החוק של ח"כ אפי אושעיה, המדינה לא תוכל לערער על זיכוי נאשמים מעבירות פליליות, שעונשם עד שלוש שנות מאסר, "כדי למנוע סבל ועינוי דין מהאזרחים וכדי להקל על העומס הרב שמוטל על הפרקליטות"

ח"כ אפי אושעיה הניח היום (ג') על שולחן הכנסת הצעת חוק המציעה להגביל את זכות הערעור מטעם המדינה על זיכוי נאשם מעבירה פלילית שעונשה בחוק עד שלוש שנות מאסר. הצעת החוק לא תחול על עבירות מין ואלימות.
בנימוקי ההצעה, טוען אושעיה כי יש לתת משקל רב יותר לטובת האזרח ולמנוע ממנו סבל ועינוי דין לאחר שכבר זוכה על ידי שופט מקצועי בבית המשפט, ובמקביל החוק יקל על העומס הרב המוטל על הפרקליטות.
בהצעת החוק, מסביר אושעיה: "כאשר המדינה פותחת בהליך פלילי נגד אזרח - הכוחות אינם שווים. מול האזרח ניצבים אנשי הרשות החוקרת, אחר כך אנשי הרשות התובעת, העוסקים במקביל בתיקים רבים נוספים, מה שגורם לעיתים תכופות לכך שהחקירות ואחר כך ההחלטה האם להעמיד לדין, ובהמשך המשפט, נמשכים על פני זמן רב, לעיתים שנים רבות, והדבר מביא לעינוי דין של הנאשם".
על פי אושעיה, "במקרים רבים בהם מזוכה הנאשם, המדינה מחליטה לערער על הזיכוי, ושוב חוזר הסבל על עצמו, ולאזרח הקטן אין את הכלים להתמודד בשנית מול עצמת הרשויות. מעצם העמדתו לדין פלילי משלם האזרח מחיר כספי, בריאותי וחברתי כבד. לכן במידה וזוכה על ידי בית משפט המדינה לא צריכה לרדוף אותו עד לערכאה גבוהה יותר. גם המדינה תפיק תועלת מהצעת החוק שתקל על העומס הרב המוטל על הפרקליטות ממילא".
דובר משרד המשפטים מסר בתגובה כי "המשרד ילמד את הצעת החוק ויגבש את עמדתו לקראת כינוס ועדת השרים לענייני חקיקה".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר הכנסת
לא לערער. אושעיה
צילום אתר הכנסת
מומלצים