שתף קטע נבחר

עוד לא המציאו טכנולוגיה נגד בדידות

החתירה להיות באי בודד היא ללא ספק ביטוי לאותם מאוויים לקום ולעזוב הכל. מצד שני, מירי ואדם לא יהיו רגע אחד לבד, מוקפים באמצעי תקשורת. איך מתיישבת הסתירה

אמר כבר מי שאמר כי במאה העשרים ואחד קשה ללכת לאיבוד. טכנולוגיות הצילום המתקדמות המבוססות על לוויינים החגים בחלל דואגות לגלות ולחשוף כל פינה ופינה ברחבי הפלנטה. העמקים הנעלמים והשבילים הגנוזים הולכים ומתגלים לעיני כל וכמעט בלתי אפשרי למצוא פינה אחת נסתרת מעין כל.
יתירה מזאת, מכשירי איתור אישיים כגון ג'י.פי.אס זעירים מאפשרים כיום לכל אדם לדעת את מקום הימצאו בכל רגע נתון ובדיוק של מטרים ספורים. השאלה היא האם אנחנו רוצים לדעת היכן אנו נמצאים? רבים מאתנו- וזה לא מפתיע במציאות הדחוסה והמעיקה של חיינו - מחפשים נואשות את אותם רגעי הלבד. החתירה להיות באי בודד היא ללא ספק ביטוי לאותם מאוויים הטמועים בנו, "לקום ולברוח ולעזוב הכל מאחורינו".

את התשובות נדע בסוף

הבעיה היא כמובן הבדידות. כמו שאמר פעם ג'וש בילינג, הומוריסטן אמריקני: "הבדידות הינה מקום נאה לבקר בו אבל מקום איום להישאר בו". אכן זה לא קל להיות זמן רב עם עצמך ועדיין לא המציאו טכנולוגיה נגד בדידות. מכאן עולה שאלה מעניינת נוספת: כיצד ישפיעו אמצעי התקשורת המגוונים שיהיו באי על מהלך חייהם של אדם ומירי? האם האפשרות שתהיה להם לדבר ולצ'וטט עם חברים ובני משפחה תשנה את תחושת המצור שבה הם יהיו? קשה לדעת ואת התשובות נדע כנראה רק שישובו. בינתיים אנו מתכוונים, כבר בימים הקרובים להקים אי שם במעמקי האי הבודד נקודת חיבור אלקטרונית לעולם.

השכנים בדלת ממול

בנקודה הזאת, במקביל למאמצי ההישרדות היומיומיים ובמקביל לאינטרקציות ולדיאלוג הקבוע בינהם, יקיימו אדם ומירי דיאלוג רציף עם העולם. לרשותם יעמוד מיגוון רחב של אמצעי תקשורת מודרניים, החל מטלפון לוויני וטלפון סלולארי (במקרה זה של חברת סלקום) וכלה בחיבור אינטרנט מהיר. מאחר ומדובר באי בודד ללא כל תשתית טכנולוגית פנינו למספר חברות הייטק, חלקן מן המובילות בתחומן, על מנת שיסייעו לנו ביצירת קשר אמין אל האי וממנו החוצה. חברת בריזקום (כיום: אלוויריון) הטיסה לזנזיבר רכיבים של מערכת מיוחדת שתאפשר עם התקנתה העברה (אלחוטית) של קול ונתונים מזנזיבר אל האי. המערכת תאפשר קבלת שירותי אינטרנט מהיר מחברת אינטנרט ("זנזינט") הממוקמת בזנזיבר. וכך יוכלו שני בני הזוג לקיים בעזרת מחשב נייד קשר רציף עם חבריהם בישראל ובעצם עם כל מקום ברחבי הפלנטה. אם הכל יפעל ללא תקלות נוכל לקבל מהאי באופן שוטף גם תמונות וקטעי וידיאו קצרים מה שיהפוך במידה רבה את מסע הבדידות של אדם ומירי באי לסרט פתוח לעיני כל.

בודדים אבל ביחד עם כל העולם

ושורה אחרונה: איזה אי בודד הוא זה שאפשר לראות מה קורה בו ואפשר לדבר עם צמד השורדים הבודד בטלפון סלולארי זעיר? התשובה היא שצריך לצעוד עם הזמן. אנו מצויים בתחילת המילניום השלישי ורובינסונים יש רק בספרים. אדם ומירי אולי ישמרו על קשר אבל עדיין יצטרכו לחפש אחר מים ולתור אחר מנת מזון ראויה בסביבתם. מבחינה פיזית הם יהיו אמנם בודדים אבל- בעת בעונה אחת - "ביחד" עם כל העולם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבדידות הינה מקום נאה לבקר בו
אבל מקום איום להישאר בו
מומלצים