שתף קטע נבחר

קריאות נקמה בהלווית הרוגי הפיגוע בחברון

תינוק בן כחודשיים ושני קרובי משפחתה נהרגו בפיגוע הירי, ש"הוועד לביטחון בכבישים" נטל עליו אחריות. שרון: "לא נחסוך מאמצים להביא לדין את האחראים". רבבות השתתפו במסע ההלוויה שנערך בחברון. פעילים מכל הפלגים הפלסטיניים הבטיחו לנקום את דמם של ההרוגים

מסע ההלוויה של שלושת הפלסטינים שנהרגו ביום חמישי בערב בפיגוע ירי באזור חברון הסתיים ביום שישי בצהריים. בהלוויה השתתפו עשרות אלפים, ונשמעו קריאות זועמות לנקמה בישראל. את ההלוויה הובילו רעולי פנים מכל הפלגים הפלסטיניים, שהבטיחו לנקום במהירות את דמם של ההרוגים בפיגוע. שרים וחברים במועצה המחוקקת הפלסטינית השתתפו אף הם בהלוויה.
במסגרת הלוויה התקיימה תהלוכה של כוחות הביטחון הפלסטיניים בכל חלקי חברון. מחברון הובאו ארונותיהם של שלושת ההרוגים לכפרם, אידנא, שם נקברו.

"מתנחל ניגש לרכב הפלסטיני ופתח באש"

שלושה פלסטינים נהרגו וארבעה נפצעו קשה בפיגוע הירי מערבית לחברון. כל הנפגעים הם בני משפחת טמיזי מהכפר אידנא.
בין ההרוגים תינוק בן כחודשיים, דיא תמיזי. כתבת רויטרס מדווחת כי התינוק שנהרג בפיגוע נולד בחודש אפריל לאחר עשר שנות טיפולי פוריות שעברה אמו, רימה תמיזי. אורחים רבים שהוזמנו היום (ו') לארוחה חגיגית במלאת שלושה חודשים להיוולדו של דיא נאלצו להשתתף בהלווייתו.
הרוג נוסף הוא מוחמד תמיזי, בן 22, שהתחתן לפני ארבעה ימים, ורעייתו נפצעה קשה בפיגוע. הרוג הנוסף נקרא גם הוא מוחמד תמיזי, בן 23.
משטרת יהודה ושומרון פתחה בחקירת האירוע. מהחקירה עולה כי הירי בוצע בין הכפר אידנא לתרקומיה, מערבית לחברון, סמוך למחסום באזור. מקורות פלסטינים בחברון אומרים, כי מכוניתם של הפלסטינים נסעה סמוך לעיירה אידנא, ואז נתקלו הפלסטינים ברכב חונה ובו מספר מתנחלים, שפתחו לעברם באש ונמלטו. אקראם אתניזי, עד ראייה שנסע סמוך למקום הפיגוע שבו נהרגו שלושה פלסטינים, סיפר לכתב איי.פי כי "מתנחל אחד ניגש לרכב הפלסטיני, פתח באש ונמלט מהמקום בנסיעה".
הירי בוצע, על פי החשד, מרכב בצבע לבן בעל לוחות זיהוי צהובות, שנמלט לאחר מכן לכיוון קריית גת. ארגון המכנה עצמו "הוועד לביטחון בכבישים" נטל אחריות לאירוע.
גורמים פלסטיניים טוענים כי צה"ל הקשה על פינוי הפצועים הפלסטיניים וכי חיילים שהיו במחסום אפשרו ליוריום לברוח. גורמים אחרים ברשות הרחיקו לכת אף יותר וטענו שישראל עומדת מאחורי הפיגוע. גורמים פלסטיניים בחברון הבטיחו "נקמה קשה מאוד נגד המתנחלים ונגד הצבא".
באחרונה דיווח ראש השב"כ, אבי דיכטר, כי כוחות הביטחון חושדים שבשומרון פועלת קבוצה חמושה שמבצעת פיגועים נגד ערבים. להערכת השב"כ וצה"ל, החוליה פועלת בעיקר באזור שממזרח לירושלים, שם ירו אנשי החוליה בשני מקרים אל כלי רכב פלסטיני. על פי החשד, אחראית החוליה לרצח של פלסטיני אחד לפחות ולפציעתם של אחרים.

תגובות גינוי חריפות

משרד החוץ האמריקני גינה את הפיגוע וקרא לישראל למצות את הדין עם האחראים. דובר משרד החוץ האמריקני, פיליפ ריקר, אמר כי "פיגועים כמו זה, שנועדו להרוג אזרחים, הם חסרי מצפון וברבריים". הוא הוסיף: "אנחנו קוראים לממשלת ישראל לחקור את התקרית, להביא את האחראים לדין ולמנוע הישנות של מקרים דומים". משרד החוץ האמריקני קרא לצד הפלסטיני לנהוג באיפוק כדי לא להנציח את המעגל הטראגי של האלימות.
נביל אבו רודיינה, יועצו של ראש הרשות הפלסטינית ערפאת, אמר כי "ממשלת ישראל נושאת באחריות לפיגוע בו נהרגו שלושה פלסטינים". לדברי אבו רודיינה, "ממשלת ישראל היא זו שנתנה אור ירוק למתנחלים לפגע בפלסטינים. הפיגוע יגרום להסלמה חמורה מאוד במצב, ולהידרדרות נוספת".
ראש הממשלה שרון אמר כי "אנו מגנים את כל צורות הטרור והאלימות, בלי קשר למי שמבצע אותם". בהודעת ראש הממשלה נאמר עוד: "אנו מצטערים על אבדן של חיי חפים מפשע. לא נחסוך מאמצים להביא לדין את האחראים ולתפוס את האחראים לפיגוע".
נשיא המדינה משה קצב אמר כי "אין לאיש זכות לקחת את החוק לידיו". הוא קרא לפעול בנחישות למנוע מעשי זוועה כאלו.
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, גינה בחריפות את הפיגוע שבו נהרגו שלושה פלסטינים: "מקור עוצמתו של הצד הישראלי הוא במוסריותנו, בצדקת הדרך ובהימנעות מפגיעה בחפים מפשע", אמר בן אליעזר. הוא הבטיח כי מערכת הביטחון תפעל בנחישות רבה לסכל פיגועים ולהגיע למבצעי הפיגוע.
השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, גינה בחריפות את הפיגוע והנחה את המשטרה לפעול להביא לדין את האחראים לפיגוע. השר לנדאו קרא לציבור "שלא לקחת את החוק לידיים ולהשאיר את המלחמה בטרור לכוחות הביטחון ולא בידי אנשים פרטיים".
שר התשתיות, אביגדור ליברמן, גינה בחריפות את רציחתם של שלושת הפלסטינים. "פעולות מסוג זה פוגעות פגיעה קשה במדינת ישראל ובאושיות השלטון שלה", דברי השר.
ממועצת יש"ע נמסר כי "אם יתברר שהפיגוע הקטלני באזור חברון בוצע בידי ישראלי, אנו מגנים בחריפות ובכל תוקף את המעשה הנפשע, שהוא פסול ואסור מעיקרו הן מבחינה מוסרית והן מבחינה חוקית והן מבחינת הנזק שהוא עלול להמיט על מפעל ההתיישבות ביש"ע. אנו דורשים מהמשטרה לעשות כל מאמץ על מנת לעצור את הרוצחים המתועבים".
ח"כ רן כהן ממרצ גינה את רצח הפלסטינים ואמר כי "שוב המחתרת היהודית הצליחה להערים על השב"כ ולהרים את ראשה". ח"כ כהן תבע מהמפכ"ל, מראש השב"כ ומצה"ל לנהל מרדף נחרץ אחר הרוצחים, ולמצות את הדין עמם ועם שולחיהם: "ממשיכיו של גולדשטיין ממשיכים לנסות לדרדר את האזור למלחמה בחסות המתנחלים הקיצוניים", אמר ח"כ כהן.
ח"כ מיכאל קליינר אמר בתגובה: "רצח חפים מפשע על ידי יהודים הוא תולדה של רחמנות מיותרת מצד הממשלה כלפי ערפאת". ח"כ קליינר אמר כי "לו היתה הממשלה מכה בטרור מכה ניצחת, היתה נמנעת הקמתן של מחתרות יהודיות, שמתוך ייאוש לוקחות את החוק בידיים".

חילופי אש קשים

לפני הפיגוע ואחריו היו חילופי אש כבדים באזור חברון, בהם נפצעו קל חייל ושתי אזרחיות יהודיות. כן נפצעו 15 פלסטינים ואזרחית צרפתיה.
בין השאר, דיווחו הפלסטינים כי צה"ל הפגיז את השכונות הערביות בחברון. כן דיווחו הפלסטינים כי המתנחלים השתתפים באש, וכי נעשו ניסיונות לחדור לשטחים שבשליטת הרשות. מצה"ל דווח כי הפלסטינים ירו לעבר "פלוגת המתקנים" הערוכה בסמוך למערת המכפלה.

בכתיבת הידיעה השתתפה לינוי בר גפן

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
דיא תמיזי, התינוק שנהרג
צילום רויטרס
צילום רויטרס
מתוך ההלוויה
צילום רויטרס
מומלצים