שתף קטע נבחר

הצעת חוק: תכניות מתאר לבנייה יכללו מקוואות

ח"כ משה גפני מציע לחייב ייעוד קרקע לבניית מקוואות טהרה בכל תכנית מתאר של בניה. לדבריו, "במדינתו של העם היהודי, על המדינה להקצות שטחים למקוואות, שהן בעלות חשיבות ראשונה במעלה לעם היהודי"

ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הגיש הצעת חוק המחייבת בתכניות מתאר של בניה למטרות מגורים לייעד גם קרקע לבניית מקוואות טהרה באזור.
בדברי ההסבר להצעת החוק כתב גפני: "במדינתו של העם היהודי על המדינה להקצות שטחים למקוואות, שהן בעלות חשיבות ראשונה במעלה לדת היהודית, ובנייתן חשובה אף יותר מבניית בתי כנסת".
עם זאת, הצעת החוק כוללת סייגים: אין צורך בהקצאת קרקע למקוואות בשכונה שאינה מיועדת לאוכלוסייה יהודית, וכמו כן החוק מסמיך את שר הפנים, באישור ועדת הפנים, לא להקצות קרקע למקוואות במקומות אחרים שיבחר.
בשל הסייגים הללו, טען גפני, החוק אינו מתערב בעבודת ועדות התכנון, שכן הוא קובע רק את העיקרון הבסיסי בדבר חובת בניית מקווה, ללא התערבות בשיקולי תכנון ובנייה.
"חוק התכנון והבנייה כולל גם היום סעיפים המתערבים בתכנים של תכניות שונות אך הדבר מוצדק כאשר מדובר בשיקולי על" טוען גפני.
לדבריו, על-פי סעיף בחוק התכנון והבנייה, כיום ניתן לקבוע בתכניות מתאר הוראות בעניין מקומות "לצרכי ציבור", הכוללים גם מבנים לצרכי דת, אולם בפועל ישנם ישובים בהם הוקצתה קרקע למבנה דת אך בנייתם לא יצאה אל הפועל, וישנם ישובים שבהם כלל לא הוקצתה קרקע למבני דת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
גפני. חשיבות ראשונה במעלה
אתר הכנסת
מומלצים