שתף קטע נבחר

סיכום מושב הכנסת: אורלב ופינס הצטיינו

הח"כים אורלב ופינס עומדים בראש רשימת המצטיינים הן בנוכחות, הן בהצבעות והן בחקיקה בכנסת ה-15. אלוף 'המבריזים' הוא רומן ברונפמן , שהצביע רק על 11% מהצעות החוק במליאה. משרד הפנים זכה לכבוד המפוקפק כמשרד שלא טרח לענות על שאילתות הח"כים. כל המצטיינים, וגם כל הנכשלים

ביומו האחרון של מושב הכנסת הנוכחי, מתפרסמים הבוקר (ד') הנתונים הסטטיסטיים על עבודת חברי הכנסת מאז תחילת עבודת הכנסת ה-15 ועד עכשיו. ברשימת המצטיינים בולטים שניים: אופיר פינס מהעבודה וזבולון אורלב מהמפד"ל, שממוקמים בחמישיה הראשונה הן בנוכחות, הן בהצבעות והן בחקיקה. אורלב הוא גם אלוף הנאומים בכנסת ה-15, פינס דיבר קצת פחות. להלן רשימת המצטיינים והכושלים.

רשימת הנוכחות

חברי הכנסת של ש"ס בולטים ברשימת המצטיינים בסעיף הנוכחות. שלושה חברי כנסת של התנועה תופסים את החמישייה הראשונה: רחמים מלול ואמנון כהן הגיעו ל-96% מימי ישיבות המליאה וח"כ גאגולה הגיע ל-95% מהישיבות. אופיר פינס ומיכאל איתן הגיעו גם הם ל-95% מימי הישיבות במליאה.
לעומת זאת ש"ס מצטיינת פחות בהצבעה על הצעות החוק במליאה: ח"כ ניסים זאב אמנם תופס את המקום הראשון עם 79%, אך הוא היחיד מש"ס בעשירייה הראשונה. ח"כ זבולון אורלב מדורג במקום השני עם 59%, עבד אל מאלכ דהמשה עם 58% - במקום השלישי, בני אלון תופס את המקום הרביעי עם 56% ואופיר פינס סוגר את החמישייה הראשונה של המצביעים על הצעות החוק עם 53%.
ברשימת הנכשלים בסעיף הנוכחות וההצבעות ניתן לרשום את ח"כ שלמה בן עמי שנכח רק ב-55% מימי המליאה, והצביע רק על 13% מהצעות החוק, אולם יש לציין כי כשר היה צפוי שיהיה נוכח פחות במליאה ולכן תואר אלוף 'המבריזים' שייך לח"כ רומן ברונפמן שנכח ב-79% מימי הכנסת, אך לא ברור מה הוא עשה שם בהתחשב בנתון המביך – הוא הצביע רק על 11% מהצעות החוק.
גם סגן יו"ר הכנסת, נוואף מסאלחה, מפגין נתונים גרועים: הוא נכח ב-74% מימי המליאה והשתתף רק ב-19% מההצבעות. השר צחי הנגבי נכח ב-73% מימי המליאה אך הצביע רק על 13% מהחוקים.

אלופי החקיקה

קרב צמוד ניטש בין חברי הכנסת זבולון אורלב ואופיר פינס: אורלב מוביל עם תשע הצעות חוק שהתקבלו בקריאה שלישית בכנסת ופינס מפגר רק במעט – 8 הצעות חוק. "היום עולה הצעת חוק שלי לקריאה שנייה ושלישית ואם היא תעבור אני במקום הראשון", טען פינס. חברי כנסת רבים לא הצליחו להעביר ולו חוק אחד מאז תחילת הכנסת ה-15 ב-1999. בראש הרשימה צועדים חברי הכנסת של ש"ס וחברי הכנסת מהסיעות הערביות.

אלה שלא מצליחים לשתוק ואלה שקולם נדם

ח"כ זבולון אורלב ממשיך להוביל ברשימת הנואמים. מתוך 9,509 נאומים שנשמעו בכנסת ה-15, הוא נאם 323 מהם. אחריו תמר גוז'נסקי עם 285 נאומים, ניסים זאב במקום השלישי עם 269 נאומים, נחום לנגנטל במקום הרביעי עם 265 נאומים וטאלב א-סנע במקום החמישי עם 256 נאומים.
אלה שקולם נשמע פחות הם השרה דליה איציק שנאמה רק נאום אחד בכנסת ה-15 אך מאחר והיא שרה יסולח לה שכן ממילא נוכחותה במקום מצומצמת למדי מתוקף תפקידה. ח"כ משה ארנס מוביל את רשימת חברי הכנסת שאינם שרים ושגם אינם נואמים: רק חמישה נאומים נאם בכנסת הנוכחית.

משרד הפנים לא עונה

שאילתות רבות הגישו חברי כנסת בכנסת ה 15 אשר הופנו למשרדי ממשלה בניסיון לתת מענה לשאלות ציבוריות. במשרד הפנים כנראה לא מאמינים שראוי להשיב לח"כים: המשרד צועד בראש רשימת המשרדים שאינם עונים לשאילתות והוא לא השיב ל-79 מהן. משרד החקלאות ומשרד התיירות הם המצטיינים במשיבים - רק לשאילתה אחת לא השיב כל אחד מהם, אולם יש לזכור שאלה משרדים שאליהם מופנות מעט מאוד שאילתות.

בורג: נגד חרמות

במסיבת עיתונאים לרגל סיום המושב הנוכחי אמר יו"ר הכנסת אברהם בורג כי הוא מתנגד לשורת החרמות שיוזמים חכי"ם נגד הנשיא קצב ונגד ח"כ עזמי בשארה: "אני נגד חרמות, גם במשבר הגדול ביותר, ההידברות היא כמעט נשמת אפה של הדמוקרטיה".
ייתכן שלבורג זהו המושב האחרון כיו"ר כנסת שכן הבחירות לראשות מפלגת העבודה ייערכו ב-4.9 ואם ייבחר כנראה שיפרוש מתפקידו כיו"ר כנסת.
כנפקד נוכח בפעילות הקואליציונית משבח בורג בעקיפין את פעולתה של ש"ס בכנסת. בתשובה לשאלת עיתונאים מה דעתו על אי ציותה למשמעת הקואליציונית "יש שם סולידריות פנימית והתנהגות פוליטית נכונה, ח"כים שעושים עבודתם נאמנה ראוים לצל"ש".
בורג מודאג מהתפטרותה של ועדת אלוני לקביעת שכר חברי הכנסת והשרים. הוועדה, שהוקמה באישור מליאת הכנסת וועדותיה, המליצה לקצץ את פנסיית הח"כים והשרים אולם ועדת הכנסת דחתה את ההמלצה. יו"ר הוועדה, השופט שאול אלוני, החליט בתגובה להתפטר והליכי קביעת השכר נעצרו. "לא ייתכן שנקים ועדה אבל לא נקבל את מסקנותיה. אם הכנסת רוצה להחזיר לעצמה את העיסוק בשכר חבריה זה צריך להעשות בחקיקה", אמר בורג.
בורג מסרב להתייחס שיפוטית להצלחותיה של האופוזיציה בשבועות האחרונים לנגוס בקואליציה הרחבה כל כך ולעיתים אף בשותפות עם ח"כים מהקואליציה כמו למשל בהפלת החוק למניעת הסתה.
לעומתו יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד גאה בעבודת האופוזיציה: "האופוזיציה נחלה הישגים מרשימים והיום גם קמה ביוזמתה ועדת חקירה פרלמנטרית לפער החברתי בישראל. פגרת הכנסת שנפתחת היום ארוכה מדי ומנותקת מהמציאות. אני מתחייב שהאופוזיציה תזמן בזמן הפגרה את הכנסת ואת ועדותיה לעיתים מזומנות ולא תאפשר לממשלה לנצל את הפגרה לצרכיה הקואליציוניים מבלי שהעין הפרלמנטרית פקוחה ומפקחת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופירה יוחנן-וולק
אורלב. יותר נאומים מכל אחד אחר
אופירה יוחנן-וולק
אתר הכנסת
פינס. אני במקום הראשון
אתר הכנסת
מומלצים