שתף קטע נבחר

ח"כים לשעבר ייאלצו להחזיר את 'מענק ההסתגלות'

לפני כשנה וחצי החליטה ועדת הכנסת להעניק מענק הסתגלות בסך 100 אלף שקל לכל חבר כנסת שהחל מאוחר את הקדנציה בכנסת ה-14. בעקבות עתירה של התנועה לאיכות השלטון, ייאלצו עתה הח"כים להשיב את הכסף

חברי כנסת לשעבר, שהחלו באיחור את הקדנציה בכנסת ה-14, יצטרכו להחזיר את מענק ההסתגלות שקיבלו - כך נפסק בעקבות עתירה שהגישה התנועה למען איכות השלטון בישראל. חלק מחברי הכנסת כיהנו למעשה, מספר חודשים בלבד בכנסת עד לפיזורה.
התנועה עתרה לבג"ץ בדרישה שיורה לוועדת הכנסת לבטל את החלטתה מה-31.5.99, לפיה כל אחד מחברי כנסת, שלא כיהן במלוא תקופת כהונתה של הכנסת ה-14, זכאי למענק הסתגלות של כ-100 אלף שקל. התנועה טענה כי ההחלטה אינה חוקית והתקבלה תוך ניגוד עניינים, שכן בדין ישבו גם חברי כנסת שזכו בהטבה.
בעקבות העתירה, העבירה ועדת הכנסת את העניין לבדיקתה של ועדה ציבורית, בראשות השופט בדימוס שאול אלוני. על-פי המלצתה של ועדה זו, החליטה ועדת הכנסת ביולי לבטל את החלטתה לתשלום מענק ההסתגלות.
התנועה למען איכות השלטון ביקשה מבג"ץ להמשיך בהליכי העתירה, כדי לוודא שהכספים אכן יוחזרו לגזברות הכנסת. פרקליטות המדינה הודיעה לבג"ץ, כי גזברות הכנסת תדרוש בכתב מחברי הכנסת, שקיבלו את המענק, להשיב את הכספים, וכי הכנסת תנקוט כל הליך על-פי דין להשבתם.
בעקבות זאת, פסקו אתמול (יום ב') שופטי בג"ץ, מישאל חשין, יצחק זמיר ודורית בייניש, כי התנועה קיבלה את מבוקשה ודין העתירה להימחק. בתנועה למען איכות השלטון מרוצים מתוצאות העתירה, ומדגישים כי בכך "נעשה עוד צעד למניעת בזבוז כספי הציבור ולהפעלת עקרונות של מינהל תקין גם על חברי הכנסת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:אליהו הראתי
בייניש. העתירה נמחקה כי דרישותיה מולאו
צילום:אליהו הראתי
מומלצים