שתף קטע נבחר

הצעה: רוצח ראש הממשלה לא יוכל לזכות בחנינה

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק שהגיש ח"כ אבשלום וילן. אם יתקבל, יחול החוק על יגאל עמיר. החוק יעבור לכנסת עם פתיחת מושב החורף באוקטובר

ועדת החוקה, חוק ומשפט, אישרה היום (ה') פה אחד לקריאה ראשונה את הצעת חוק איסור חנינה או קיצור תקופת מאסר לעבריינים שהורשעו ברצח נבחר ציבור ממניעים פוליטיים, שיזם ח"כ אבשלום וילן.
על פי החוק, נשיא המדינה לא יוכל להעניק חנינה למי שהורשע ברצח ראש ממשלה, והחוק, אם יתקבל, יחול גם על יגאל עמיר. ח"כ וילן הציע לקבוע איסור חנינה על רצח כל נבחר ציבור, אולם הוועדה החליטה להסתפק באיסור חנינה לרוצח ראש ממשלה.
יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס, אמר כי בהבדל מההליך המשפטי הפומבי, על החלטות נשיא המדינה בענייני חנינה יש מעטה של חשאיות. "עובדה זו, בנוסף לשיקול הדעת הבלתי מוגבל של הנשיא בכל הקשור לחנינות, יוצרת שילוב קטלני". לדבריו, החנינה שניתנה למרגלית הר שפי היא דוגמה מובהקת לטעות בשיקול הדעת ועל כן יש לרסן את סמכויות הנשיא בתחום החנינה.
יוזם הצעת החוק, ח"כ אבשלום וילן, אמר בדיון כי "החנינה למרגלית הר שפי פתחה מחדש את הפצע הקשה ביותר בחברה הישראלית. נשיא המדינה נכשל במבחן השכל הישר", אמר.
סגנית שר הביטחון, ובתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, ח"כ דליה רבין פילוסוף, אמרה כי הוועדה חייבת לאשר את החוק כדי שלא יעבור מסר לפיו נשיא פוליטי יכול לחון רוצח על רקע פוליטי.
ח"כ שאול יהלום תמך בהצעת החוק ואמר כי אסור שיגאל עמיר יזכה לחנינה. עם זאת, התקומם על אזכור הנושא לחנינה שקיבלה הר שפי, שאותה הצדיק.
היועצת המשפטית של לשכת נשיא המדינה, עו"ד ורדה אומנסקי, אמרה כי במקרים של רגישות ציבורית מיוחדת, ניתן פרסום לנימוקים, למעט עניינים הנוגעים לצנעת הפרט. לדבריה, בביטול חנינה על רצח נבחר ציבור יש משום מסר של אפליה בין נבחר הציבור לכל אדם אחר.
הצעת החוק תעלה במליאת הכנסת עם תחילת מושב החורף בחודש אוקטובר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דייגו מיטלברג
עמיר. ללא חנינה
צילום: דייגו מיטלברג
מומלצים