שתף קטע נבחר

כעשרת אלפים תומכי שמאל השתתפו בצעדה נגד הכיבוש

בהפגנה שנערכה בתל אביב מחו הצועדים על הכיבוש הישראלי בשטחים וקראו ליציאה מהם ולשיבה לשולחן המשא ומתן עם הפלסטינים. "הכיבוש הוא הטרגדיה הישראלית הגדולה ביותר" אמר יו"ר מרצ, יוסי שריד, והזהיר מפני מלחמה עקרה שרוב הציבור יתנגד אליה

כעשרת אלפים בני אדם השתתפו אמש (שבת) בצעדת לפידים של תנועת שלום עכשיו שנערכה ברחובות תל אביב, במחאה על הכיבוש הישראלי בשטחים. הצועדים יצאו מכיכר רבין לכיוון משרד הביטחון בקריה בתל אביב. בין היתר השתתפו בצעדה יו"ר האופוזיציה יוסי שריד, השר לשעבר יוסי ביילין וחברי הכנסת רן כהן וענת מאור (מרצ).
במהלך הצעדה פנה ח"כ שריד לראש הממשלה אריאל שרון, לשר החוץ שמעון פרס ולשר הביטחון בנימין בן אליעזר, ואמר: "אנחנו רואים בכיבוש הישראלי שורש כל רע, את אבי אבות החטאת. הכיבוש הוא הטרגדיה הישראלית הגדולה ביותר, וטרגדיה מולידה טרגדיה, וזה הוליד את ההתנחלויות שהולידו סיוט. הכיבוש חייב להסתיים. שרון ופרס ובן אליעזר צריכים לדעת שלעולם לא יהיה כאן שלום מבלי שתקום מדינה פלסטינית, והיא תקום. אנו תובעים מו"מ עכשיו, וחזרה עכשיו לשולחן הדיונים. אנחנו לא מאמינים בממשלה שיש בה רק משרד ביטחון".
כמו כן אמר שריד כי הוא אינו מאמין לדובר צה"ל שהביע אתמול צער על מותו של הילד הפלסטיני ואמר: "כל יום מביעים צער, יורים ובוכים. יש אינפלציה של צער. אני לא מאמין לך, דובר צה"ל, אני לא מאמין שנוצר רושם שהמכונית הולכת לתקוף את צה"ל".
שריד אמר עוד כי האופוזיציה מסכימה לנוכחות בינלאומית רחבה ומתמדת של משקיפים בינלאומיים, כדי שההסכמים בעתיד יחזיקו מעמד. כמו כן פנה לרשות הפלסטינית ואמר כי השותפות בין הצדדים עוברת דרך רגיעה. "לא נקבל תוקפנות מישראל ולא מכם. מחנה השלום הישראלי מכיר בכך שאתם, הפלסטינים, מנהלים את מלחמת השחרור שלכם, אבל גם אתם צריכים להזהר שלא לפגוע ללא אבחנה. טרור מכל צד שנוא עלינו".
בסיום דבריו אמר שריד כי מחנה השלום אינו מוכן להיגרר למלחמה נוספת, מיותרת ועקרה, מלחמה שתוליד קורבנות מיותרים. "אם לא תיזהרו, המלחמה הזו תהיה מלחמת לבנון. שמה של הנקודה הבאה הוא מלחמת שלום ההתנחלויות ורוב הציבור לא יסכים לה, ולא תוכלו להצדיק אותה".
השר לשעבר יוסי ביילין אמר בהפגנה כי "מחנה השלום הישראלי מתעורר מתרדמת החורף שלו, נסחפנו למערבולת של טירוף בעקבות טעות נוראה של הפלסטינים, וטעות לא פשוטה שלנו, וזה הזמן לקואליציה של שפיות.
"לאמריקנים נשבר מאיתנו, האירופים נרדמו ואצלנו יש תחושה חזקה של צדק בכל צד. רבין הוביל את תהליך השלום כדי להגיע לחלון הזדמנויות וכל עוד אין נשק משמיד כל לאיראן ועיראק, ורוב יהודי ממערב לירדן, החלון עדיין קיים. התפקיד שלנו הוא לנצל את אותו החלון. להגיע למדינת ישראל בסמוך למדינה הפלסטינית, שתי מדינות שכנות החיות בשלום, וזה קשה יותר היום בגלל ששרון ראש הממשלה ופרס הצטרף אליו, אך זה עדיין אפשרי.
"הנזק העיקרי של שרון הוא ההפסקה המוחלטת במו"מ. יש לו פטנט של שבעה ימים של שקט מוחלט ורק הוא יחליט מתי ייגמרו שבעת הימים האלה. שרון מציע חיים על החרב, עוד מאה שנים והילדים שלנו לא יוכלו להישאר כאן". ביילין אף הציע כי ב-30 באוקטובר, 10 שנים לוועידת מדריד, תנוצל ההזדמנות להכנת ועידה נוספת.

אנחנו בלם

בתגובה לקריאות למפלגת העבודה לעזוב את הממשלה, אמר יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה כי סיעת העבודה משמשת "בלם וגורם ממתן בממשלה עם רוב ימני, ובעצם ישיבתה בממשלה היא מונעת התלקחות איזורית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
ההפגנה בתל אביב. "מערבולת של טירוף"
צילום ערוץ 2
מומלצים