שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחתרת המד"ב: המדריך המלא
  נועה מנהיים במדריך הפעילויות והכנסים המלא של חובבי המד"ב הישראלי

  בספר "נפילת המלאכים" שיצא לאחרונה בעברית (הוצאת זב"מ, תרגום: עמנואל לוטם) מאת לארי ניבן, ג'רי פורנל ומייקל פלין, מתואר עולם בו ניצחון ה"ירוקים" הביא לעידן קרח חדש. שני אסטרונאוטים בישי מזל נופלים בחזרה לכוכב שמוקיע את הטכנולוגיה כזרע השטן וחייהם ניצלים על ידי (מי אם לא) מחתרת המד"ב! חבורת הגרילה החובבנית (או חבורת החובבנים הגרילית) יוצאת להציל את האסטרונאטים ואת כדור-הארץ כולו באמצעות שפע של איזכורי ספרים, סרטים, טכניקות ז'אנריות ושיטות תקשורת בלתי מקובלות.
  באומה שבה השבועות האחרונים נראו כמו האאוט-טייקס של הסרט "היום השלישי" הכל אפשרי, כנראה. לעומת זאת כאן, בפינת העולם הקטנה שלנו, נתקל הז'אנר בקשיי התאקלמות מרובים. לחובבים האמיתיים נמאס כבר להצטדק ולהסביר בפעם המיליון ש"לא, לא כולנו ילדים מחוצ'קנים ומאותגרים חברתית", ולנסות להסביר למי שבשבילם כל העסק הוא "חלליות וגלימות" את המהות והעומק שמסוגלים לספק הז'אנרים האסקפיסטיים לכאורה האלו. אבל למרות הקשיים שנגרמים מנידחות, מחסור כלכלי ובערות ציבורית, קהילות המד"ב והפנטסיה בארץ פורחות בשנים האחרונות ומקיימות שפע של מפגשים, כנסים, הרצאות ומה לא. במהלך חול המועד סוכות ייערך ה"אייקון", הכנס הגדול ביותר בארץ המוקדש לנושא, שיעסוק השנה בייצוגי האלוהות במד"ב ובפנטסיה, ואין הזדמנות טובה יותר מאשר יום חגם של החברים בכדי להציג כמה מביטויי הז'אנרים בארץ הקודש. Live long, and Prosper

  חנות: קידמת עדן

  תור-הזהב של תרגומי המד"ב והפנטסיה לעברית שייך באופן בלעדי כמעט להוצאת עם-עובד והסדרה הלבנה המהוללת שלה, שרבים מספריה תורגמו על ידי ד"ר עמנואל לוטם, המתרגם המופתי של "חולית" והמעבד השנוי עד-מאוד במחלוקת של הגרסה החדשה ל"שר הטבעות" של טולקין. כיום מתנהל מסחר ער בנדירים מבין ספרי הסדרה שמחיריהם יכולים, במקרה שמדובר בקרורדווינדר סמיתים שמורים היטב או במיקל מורקוקים למיניהם, להגיע עד מאות שקלים.
  בשנים האחרונות, מי שהרימו בצורה מכובדת ביותר את הכפפה היו אנשי הוצאת הספרים אופוס, שעל אגף המד"ב והפנטסיה שלהם מופקד איש הממסד האפל, הלוא הוא דידי חנוך. אופוס העניקה לקהל הקוראים יצירות מד"ב משובחות כגון "המשחק של אנדר" והמשכיו מאת אורסון סקוט קארד, וכן כמות נכבדה ומצוינת ברובה של יצירות פנטסיה - תחום שהוזנח למדי על-ידי הוצאות ישראליות - כמו סדרת "שיר של אש ושל קרח" המעולה של גורג' ר.ר. מרטין, בצוותא עם אריכי הנגן מטילי-ביצי הזהב של וויס את היקמן ורוברט "כישור הזמן" ג'ורדן.
  בחודשים האחרונים חידשה גם סדרת המד"ב של הוצאת "כתר" את פעילותה תחת שרביטו של אלי הרשטיין, שכבר הספיק להוציא לאור את "מוזיקת דם" המרתק של גרג בר. לאור היבול המשובח של השנים האחרונות ורשימת הכותרים העתידית של ההוצאות, אין ספק שהרנסנס של ספרות המד"ב והפנטסיה המתורגמת נמצא בעיצומו.
  אל ההוצאות הוותיקות הללו הצטרפה באחרונה הוצאת "אודסאה" מטעמו של קובי קמין, האיש והאגדה, בעל חנות המשומשים הוותיקה "קדמת עדן" בתל אביב ואחד מאורייני המד"ב בארץ. בחודשי פעולתו הספורים הספיק קמין להוציא לאור ארבעה ספרים, ביניהם את "זרמי חלל" של אסימוב ו"ואליס" הנפלא של פיליפ ק. דיק. לצורכי גילוי נאות אציין כי אני גאה לראות בחנות את ביתי השני לאחר שהשגתי בה את האוסף המלא של גיליונות "פנטסיה 2000" לפני כמה שנים. אם רצונכם במקום בו תוכלו לעשן בחופשיות, להביא אליו את חיות המחמד שלכם, לקבל המלצות מושכלות, להיכנס לוויכוחים לוהטים על הסופרים החביבים עליכם ולויכוחים לוהטים אף יותר על מחירי הספרים (אין מה להתווכח, אגב. זה המחיר. ככה זה כשקונים אצל מישהו שיודע בדיוק כמה שווה כרך ב' של "המבחר" של סילברברג), זה המקום בשבילכם.

  סקס: במסתרי הרשת העברית

  תחשבו מה יכולים חייזרים מרובי זרועות לעשות בשבילכם, ומה באמת עושות נסיכות שבויות עם הדרקונים שלהן עד שמגיע האביר המיועד. הסקס, כפי שכבר קבע היהודי המזוקן מווינה, מתרחש רובו ככולו בראש, וחובבי ההארד-קור של הז'אנר הבינו כבר מזמן שמשחקי תפקידים סקסואליים יכולים להיות גם הרבה יותר מהרופא והחולה הסטנדרטיים. בחדרי צ'ט אפלים במיוחד המוכרים רק ליודעי חן מתרחשים משחקי תפקידים פנטסטיים-סקסואליים, בהם, אחרי הניצחונות המבוקשים על גדודי גובלינים מרושעים ומכשפים רבי עוצמה, פורשים השחקנים למנזרים מבודדים בהן רועות עשרות בתולות חרמניות המבקשות להמתיק את מנוחת הלוחם.
  י' ממרכז הארץ מעדיפה שיקראו לה בשמה הווירטואלי – הנסיכה ברמבילה. היא משתתפת נלהבת בצ'טים הללו מזה שנה כמעט ולטענתה, מדובר בסקס הכי טוב שהיה לה. "בחוץ (העולם ה'אמיתי') הכל תמיד מאוד תכליתי. יוצאים, שותים משהו ויאללה, למיטה. בצ'ט אני יכולה להיות נסיכה מהאגדות ולהעביר את המחזרים מבחני אומץ והתמדה לפני שמגיעים לדבר האמיתי. יש משהו מאוד רומנטי במישהו שמגיע אלייך אחר קרב שנערך בכדי לזכות בידך, ומאחר ותמיד יש יותר בנים מבנות, התחרות יכולה להיות מאוד קשה".

  - אבל בסופו של דבר אנחנו מדברים על חבורה של אנשים שיושבים ומקלידים ביד אחת, לא?

  "אז זהו, שלא. הסקס הוא לא העניין עצמו. הוא התבלין. חוץ מזה, לסקס שמתבצע בתפאורה כל כך רומנטית יש אפקט אחר. חזק יותר, והוא הרבה יותר מרגש".

  - וזה באמת שונה מסייבר סקס רגיל?

  "בהחלט. ברגע שיש נראטיב מעניין, יש עלילה שמתפתחת ואנחנו שומרים על הדמויות והאפיונים שלנו מפגישה לפגישה, יש ממש מערכות יחסים בין הדמויות. נגיד יש מישהו שמאוד רוצה אותי כבר די הרבה זמן, והוא תמיד מזנק לקרב כדי להגן עלי וכאלה דברים."

  - נו, וקרה משהו?

  "לא. כי הוא משחק דמות של גנב, ואני לא מתה על זה".

  - ואיפה אתם נפגשים?

  "בדרך כלל מחליפים צ'טים – זה לא משנה אם זה 'וואלה' או 'IOL'. בסוף כל משחק אנחנו קובעים איפה ניפגש בפעם הבאה ואיך יקראו לחדר".
  לפחות הרפתקנים שביניכם מתקיים פורום המד"ב והפנטסיה למבוגרים ב-”IOL” בראשותה של בוג'י, אלה וורלונית עתיקה וכוהנת סקס במשרה חלקית. רוצים תמונות של סקס עם חייזרים? זה המקום בשבילכם. האטרקציה המרכזית של הפורום היא "סיפור הטירה" מאת מורגנה לה-פיי המסתורית. עלילה רבת מתח, הרפתקה, קסמים וכמובן יחסי מין כדרך ושלא כדרך הטבע בכיכובם של משתתפי הפורום הקבועים. הצטיידו במגבת וחרב וצאו לגלוש.

  טולקינאות: סביב הקבר באוקספורד

  ברי המזל שמתגוררים באוקספורד ובסביבותיה יכולים להגיע ביום השנה למותו של טולקין לקברו הצנוע, העשוי שיש אפור. שם, בחברת מעריצים לבושי גלימות תזכו להניח זר על הקבר המשותף שלו ושל אשתו, הנושא בנוסף את שמותיהם של ברן ולותיין, הנאהבים הטראגיים ביותר שיצר ושאותם אהב לזהות עמו ועם בת זוגו. כדאי שתשקדו על לימודי האלפית שלכם לפני ההתייצבות, מאחר והטקס כולל קינה בשפה אותה המציא טולקין, ושבה, כפי ציין במפורש, כלל לא היה מעוניין לפטפט עם אותם אלה הנאספים שם לחלוק כבוד לפועלו.
  ההייפ העיקרי סביב "שר הטבעות" התרחש במקביל בארה"ב של שנות השישים ובאנגליה. סיכות דש (פעם זה היה נורא פופולרי) עם הכיתובים "גנדלף לנשיאות" ו"כולנו הוביטים" צצו תחת כל עץ רענן, פאבים שהתהדרו בשמות בסגנון "הארץ התיכונה" ערבבו משקאות עם שמות כמו "ארס סאורון" והיפים שוחרי אקולוגיה חיבקו עצים וניסו לדבר אל האני הפנימי שלהם.
  בעולם וגם בארצנו הקטנטונת פועלות אגודות קנאיות של שוחרי טולקין שטוענים כי ג'ון רונלד רעואל קיבל תורה מהר סיני (או מהר האבדון) ומסרה ליהושע, שמסרה לזקנים וכן הלאה. לטענתם, טולקין לא היה אלא היסטוריון שתיעד את קורותיהם של ממלכות אמיתיות לחלוטין, ומכאן נגזר כי אכן קיימות מחפורות הוביטים אי בזה, ובני לילית (או אלפים, או עלפים או איך שלא תקראו להם) עדיין שוכנים לבטח בממלכתם הנסתרת. וכמובן, כמו לכל דת, אנחנו מקבלים דוגמה סדורה ומלחמות דת, שבארץ עיקרן נסב על אופן התרגום הראוי של כתביו של טולקין.
  עד לפני שנים אחדות היה התרגום מסור בידיה של רות לבנית, המתרגמת הראשונה של "שר הטבעות", אך עם צאתו לאור של התרגום המעודכן של ד"ר עמנואל לוטם, נפרצו הסכרים והמוג'הדין הטולקינאי קם מרבצו והחל במלחמת מילים קדושה ונזעמת. קיימים סימוכין טקסטואליים בכתביו של טולקין עצמו בהם הוא מודה, באחרית ימיו, כי אכן ספריו הבדיוניים מבוססים על אירועי אמת. מכאן כמובן ניתן להסיק כי דעתו נשתבשה עליו בזקנתו, אך מי שעוד יש בהם ניצוץ אמונה מוזמנים לחגוג ב-10 ביולי הקרוב את יום צום גנדלף.

  כנסים: בצל ירכי הזעם של זינה

  בעת האחרונה דומה שהנשים השתלטו על הגלקסיה. ברי המזל (כמוני) כבר הספיקו להוריד מהרשת את כל פרקי "וויאג'ר", הסדרה הרביעית מבית היוצר של "מסע בין כוכבים", בכיכובה של קפטן קתרין ג'ינווי, האשה עם הביצים הכי גדולות בגזרת דלתא. משתתפי האייקון יזכו כפי הנראה לצפות בפרק הראשון של הסדרה החדשה, בכיכובו של סקוט בקיולה, שמתרחשת בימים שקדמו להשתלטותו של הצמד שטנר-נימוי (קירק וספוק) על היקום הידוע.
  סדרת "מסע בין כוכבים" הראשונה היתה אחת מפורצות הגדר של הטלוויזיה האמריקאית בשנות השישים, כשאפשרה להראות בין השאר, רחמנא לצלן, רוסי טוב (צ'כוב), יפני טוב (סולו), כושית טובה מאוד (אוהורה), נשיקות בין-גזעיות (ולא מדובר רק על הגזעים המוכרים לנו) וחגיגה חסרת תקדים של גופות נשיים במיקרו-מיני חושף קורקבנים. ברי המזל שהספיקו לראות את הסרט הדקומנטרי "טראקי'ז" (שהוקרן בהום-סינמה תחת השם המביש "חובבים בחלל") יכלו לחזות במלוא עוצמתה של החוויה הטראקית בארה"ב. החל מגננות קלינגוניות (זה לא מפחיד את הילדים?), קצינות של פדרציית הכוכבים המאוחדת שמגיעות במדים מלאים לבצע את חובת המושבעים שלהן (שלא לדבר על ללכת לעבודה) ואנשים ששוקלים לעשות ניתוחים פלסטיים כדי להעניק לעצמם אוזני ספוק.
  גם בארץ קיימת קהילה נרחבת של חובבי הסדרה, שמקדישים את חייהם לעמידה בעקרונות המוסר המחמירים של הפדרציה (עקרונות שאף אחד מקפטני הסדרה עצמה לא עמד בהם) ומקיימים פעילויות מגוונות, החל מצפיה בפרקי הסדרה וכלה בהרצאות על הפוליטיקה של "מסע בין כוכבים", היתכנותם של חורי תולעת עבירים וסכנותיה של מהירות הפיתול. משום מה, דומה שכל המשתתפים בפעילויות שייכים לסגל הפיקודי, על פי מדיהם ודרגותיהם. איך זה שאף אחד לא רוצה להיות סתם פיון? הקהילה נתמכת בהנהגתו הרוחנית של ד"ר תומס גודמן הנפלא, איש תוכנית החלל האמריקאית לשעבר, פיזיקאי וחקיין דאטה בשעות הפנאי.
  אשת חייל נוספת היא כמובן קומנד סוזן איבנובה מתחנת החלל "בבילון 5", סדרת המופת והקלאסיקה המיידית של ג'י מייקל סטרזינסקי. לסבית, יהודיה גאה ועד לפריצתה של וויאג'ר גם האישה בדרגה הפיקודית הגבוהה ביותר בחלל, איבנובה אומצה בחום על ידי מעריצי הסדרה כסמל לפתיחות המקסימלית שמאפשר הז'אנר. בחו"ל שוררת איבת עולם בין מעריצי "בבילון" למכורי "מסע בין כוכבים" אך בכנסים בארץ לא נדיר לראות לובשי מדים של "חייל הארץ" מבבילון מתהדרים ברכסי מצח קלינגונים. ככה זה בפריפריה.
  הוונדר וומן השלישית היא לא אחרת מאשר "זינה הלוחמת בדרכים", משמידת האומות בעלת ירכי הרעם. כמו הקומנדר הנחושה של "בבילון 5", גם הנסיכה הלוחמת והעזר כנגדה, גבריאל, הפכו מזמן לאייקון לסבי נערץ. זוהי כפי הנראה הסיבה לכך שכנס זינה האחרון (והראשון) שנערך בארץ התהדר בנוכחות כל-נשית ובצמד חקייניות בחזיות ברזל וחצאיות קצרצרות. הכנס רשם נוכחות מצומצמת ביותר תוך שהוא מזהיר כי מספר המקומות בו מוגבל בהחלט, וממוצע הגילאים בו נע על הסקאלה הצרה שבין 12 ל-19. כנס נוסף, שגם כל הכנסותיו מוקדשות ללוחמה בסרטן, ברוח זינאית אמיתית, יערך בעתיד הקרוב. אם ירצה אריס.

  פורומים ומפגשים: האגודה למד"ב, אורט

  באופן טבעי ביותר הפכה הרשת למוקד העיקרי של חובבי שני הז'אנרים (מד"ב ופנטסיה) ופעילויות נרחבות הקשורות בהם רוחשות בה. מלבד האתרים בנושאים שכבר הובאו, ניתן לציין את אתר האגודה הישראלית למד"ב ופנטסיה, הגוף הגדול ביותר בארץ המוקדש לנושא. באתר ניתן למצוא שפע של מידע שמעולם לא חשבתם שתצטרכו, ביקורות סרטים, ומידע על פעילויות האגודה בתאיה השונים, הכוללות הרצאות בנושאי מדע מפי פיגורות כגון אהרון האופטמן, מדען ועתידן העוסק בטכנולוגיה של המחר, הקרנות סרטים שונות ומפגשים.
  לאגודה גם כתב עת משובח, הנושא עיניו אל "פנטסיה 2000" האגדי ועושה עבודה יפה ביותר בתחום הסיפורים הקצרים המתורגמים והמקוריים כאחד. על שערו של "המימד העשירי" אחראי אבי כץ, ממאיירי המד"ב והפנטסיה המוכשרים שקמו לנו, שאייר בין השאר את עטיפות "המדריך" הראשונות של אדאמס, סדרת ה"רובוטים" של אסימוב ועוד. כץ, שעוסק רבות באיוריו בנושאים תנ"כיים עם טוויסט בדיוני, הציע את ציוריו למכירה בכנס ה"פנטסיקון" שערכה האגודה. לזוג שרכש מתחת לאפי את תמונת הנסיכה המשחקת שח עם דרקון - אנחנו עוד ניפגש!
  אתר תוסס נוסף הוא פורום המד"ב והפנטסיה של "אורט", שהוא הפורום הגדול ביותר המוקדש לנושא בארץ. רשימה ארוכה של קבועים ומסירות לנושא יצרה מפגשי פורום מרובי משתתפים הנוחתים כארבה על בתיהם של התמימים שהתנדבו. אחרי טבילת האש הראשונית, שכוללת את מתן הכבוד המגיע לזקני הפורום והימנעות מפליטת שטויות חסרות אבחנה כגון "אז כישור הזמן, אה? איזה ספר מגניב!", תוכלו למצוא שם את מאגר החובבים המקוון הגדול והאינטליגנטי ביותר בארץ.

  משחקי תפקידים: איגור, מבצר אנטיפטרוס

  כמו כל אגודה מאורגנת, גם ל"איגור" – העמותה לקידום משחקי התפקידים בישראל, יש פוליטיקה פנימית מורכבת ומסובכת. הרוב הדומם של השחקנים בארץ עדיין שומרים אמונים ל-D&D, אותו משחק לוח המשלב אסטרטגיה ודמיון, ובו השחקנים לוקחים על עצמם לגלם דמויות שונות מעולם הפנטסיה של המשחק – נסיכות, לוחמים, כוהנים וגנבים. על המשחק מופקד שליט המבוך, אלוהי הלוח, היוצר עלילה מאתגרת עבור השחקנים כשכמו בחיים עצמם, כוחותיהם ומזלם נשענים רבות על הטלתן של קוביות המשחק משונות הצורה.
  עם פרוץ הרשת הורחב המשחק בכדי לכלול את ה-D&AD, הגרסה המקוונת, המאפשרת ללוחמים מסוקסים מישראל להציל גנבות יפהפיות מנורבגיה מציפורני הרשע של מגים אפלים מארה"ב. למרות הפופולריות של המשחק המקורי, "איגור" מתעמקת בעיקר במשחקים "ללא קוביות" חופשיים יותר, והז'אנר המועדף אינו פנטסיה "טהורה" כי אם עלילות המבוססות על ימינו אנו אך מכילות ערפדים, זאבי אדם ושאר מרעין בישין.
  העמותה מארגנת את כנסי "איגור", שמרוכזים תימטית סביב נושא מרכזי (זה הקרוב יעסוק בזיקה שבין היהדות למשחקי התפקידים וזכה לשם המאיים "אש דוד") ובהם השחקנים, היושבים סביב שולחנות המשחק שלהם, מאותגרים על-ידי שלל "שליטי משחק" שמרחפים כאלים מעל גבותיהם הרכונים, ועושים את מיטב יכולתם להקשות על גיבורינו האמיצים.
  בנוסף לקליקה הסגורה של העמותה, קיימים בארץ גם כנסי Real action, שמתרחשים לרוב באתרים אקזוטיים כמו מבצר אנטיפטרוס או מגידו, ומעודדים את השחקנים לסרוג לעצמם שריונות קשקשים ולהגיע בגלימה האהובה עליהם. בחור שהכרתי השקיע שנה בחישול שריון גוף כזה, שמשקלו הכולל היה כמשקל ילד בן שש. ואחרי זה לך תרוץ במעלה גבעה אחרי איזה טרול מחופש מגבעתיים.

  תודה לרני מהאגודה למד"ב ופנטסיה, לרועי ולנסיכה ברמבילה על עזרתם בהכנת הכתבה.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך השער של פנטזיה 2000. איור: אבי כץ
  10 ביולי, יום צום גנדלף
  חולה על האוזנים של ספוק
  בבילון 5. קלאסיקה מיידית
  זינה. אייקון לסבי נערץ
  הלוגו של "איגור". פוליטיקה מסובכת
  7 לילות
  מומלצים