שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הסנאט אישר: סיוע חוץ לישראל ב-2.7 מיליארד דולר
  ישראל היא המדינה שמקבלת את סיוע החוץ הגדול ביותר מארה"ב. במקום השני - מצרים עם סיוע של 2 מיליארד דולר

  הסנאט האמריקני אישר הלילה, במסגרת חוק סיוע החוץ, את סיוע החוץ לישראל בהיקף של 2.7 מיליארד דולר. מדובר בסיוע צבאי ואזרחי, שניתן לישראל כבר 22 שנה. הסיוע לישראל אושר על אף שהסנאט אישר קיצוץ של 15.6 מיליארד דולר בסיוע החוץ של ארה"ב, שיסתכם ב-15.2 מיליארד דולר ב-2002.
  הסיוע הבטחוני לישראל יעבור בפעם הראשונה את סף 2 המיליארד ויגיע ל-2.04 מיליארד דולר, לעומת 1.98 מיליארד דולר בשנת הכספים הקודמת. הסיוע האזרחי יסתכם ב-720 מיליון דולר, לעומת 840 מיליון דולר ב-2000.
  הסיוע לישראל מחושב לפי נוסחה שגיבש הממשל לפני ארבע שנים, ביזמת שר האוצר דאז, יעקב נאמן. זאת, במטרה לצמצם בהדרגה את הסיוע האזרחי. לפי הנוסחה, יפחת הסיוע האזרחי ב-120 מיליון דולר לשנה, ובמקביל, יגדל בהדרגה הסיוע הבטחוני ב-60 מיליון דולר בשנה, עד תקרה בגובה 2.4 מיליארד דולר.
  המחלוקת העקרית התעוררה בנושא תקציב המלחמה בסמים. הסנאט התעלם מבקשתו של הנשיא בוש להגדלת התקציב למלחמה בסמים בדרום אמריקה. בוש ביקש לאשר לו תקציב של 731 מיליון דולר למטרה זו, אולם הסנאט קיצץ תקציב זה ב-164 מיליון דולר, ואישר רק 567 מיליון דולר למטרה זו.
  ביולי השנה אישרה ועדת ההקצבות של בית הנבחרים תקציב של 15.2 מיליארד דולר, הכולל סכום של 676 מיליון דולר למלחמה בסמים בדרום אמריקה.
  תקציב סיוע החוץ האמריקאי כלולות שלוש מדינות מהמזרח התיכון: ישראל שתקבל, כאמור, 2.7 מיליארד דולר; מצרים - המדינה עם התקציב האמריקני השני בגודלו בסך 2 מיליארד דולר, וירדן - שתקבל 225 מיליון דולר.
  סעיף נוסף שאישר הסנאט הוא עזרה חינוכית לנשים אפגניות בהיקף 2 מיליון דולר.
  תקציב הביטחון האמריקני עומד כרגע על 317 מיליארד דולר, וצפוי לגדול בכ-20 מיליארד דולר עקב המלחמה בטרור.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים