שתף קטע נבחר

חברות ביטוח חורגות מלשון החוק

יועצת ביטוח טוענת: חברות ביטוח שמאפשרות לרכוש רק ביטוח צד ג', ללא ביטוח מקיף - חורגות מלשון החוק

"חברות הביטוח חורגות מלשון החוק, בכך שהן מאפשרות למבוטחים לרכוש ביטוחי צד ג' לרכב במסגרת פוליסת הביטוח התקנית". כך טוענת יועצת הביטוח קטיה שוורצמן.
לטענתה, החוק אוסר על חברות הביטוח לשנות את תנאי הפוליסה התקנית לרכב, שכוללת ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. למרות זאת, חברות הביטוח מסרבות לבטח כלי-רכב ישנים בביטוח מקיף, ומוכנות למכור לבעליהם רק ביטוח צד ג' - שמהווה רק חלק אחד מפוליסת הביטוח התקנית - במחיר נמוך יותר. לכאורה, צעד זה אסור על-פי החוק, שקובע כי מותר לשנות מתנאי הפוליסה התקנית רק אם השינוי הוא לטובת המבוטח.
במשרד המפקחת על הביטוח מודעים לסוגייה משפטית זו, אך העדיפו עד-כה להתעלם ממנה, מכיוון שאף אחד עוד לא התלונן על המצב.
עו"ד ג'ון גבע, היועץ המשפטי של לשכת סוכני הביטוח, טוען שהנושא אינו חד וחלק. "במשך שנים מאשר משרד המפקח על הביטוח מכירת ביטוחי צד ג' על ידי חברות הביטוח, עד שהדבר הפך לנוהג", אומר גבע, "נכון שעלולה להיות בעיה חוקית בנושא, אבל יכולה להינתן לכך פרשנות משפטית, לפיה מכירת ביטוחי צד ג' לציבור היא בבחינת שינוי לטובת הלקוח".
גבע מוסיף, כי האלטרנטיבה עלולה להיות סירוב של חברת הביטוח למכור את הפוליסה התקנית כולה, הכוללת ביטוח מקיף למכוניות ישנות, ואז לא יוכל הלקוח לבצע ביטוח בכלל. "האפשרות לקנות ביטוח צד ג' בלבד היא אופציה שעושה טוב למבוטח", טוען גבע. עם זאת, הוא מסכים כי מבחינה משפטית ייתכן ויש בעיה במצב הקיים.
שוורצמן סבורה, שיש להגדיר את ביטוח צד ג' כביטוח חובה, על מנת להגן על הציבור מפני פגיעה מרכב שאין לו ביטוח. במקרה כזה, לנפגע לא יהיה ממי לתבוע נזקים, במקרה של נזק שנגרם לרכוש על ידי מבוטח שאינו מכוסה בביטוח צד ג'.לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביטוח. לרכב ישן לא עושים ביטוח מקיף
מומלצים