שתף קטע נבחר

סין תובעת 2 מיליארד דולר על ביטול עסקת ה"פלקון"

ישראל היתה אמורה למכור לסינים ארבעה מטוסים בשווי כולל של מיליארד דולר. הסינים שילמו כמעט את מלוא הסכום על חשבון המטוס הראשון, שכבר הוכן. בימים אלה מתקיימים דיונים עם הסינים במטרה להקטין את סכום

ממשלת סין הגישה לממשלת ישראל תביעת פיצויים אדירה, בסכום כולל של כשני מיליארד דולר, על ביטול העסקה למכירת מטוסי הביון וההתרעה מדגם "פלקון". בימים אלה מתקיימים דיונים עם הסינים במטרה להקטין את סכום הפיצוי, שהפתיע את כל הגורמים בישראל.
ישראל היתה אמורה למכור לסינים ארבעה מטוסים בשווי כולל של מיליארד דולר הסינים שילמו כמעט את מלוא הסכום על חשבון המטוס הראשון, שכבר הוכן. בלחץ הממשלה האמריקני נאלצה ישראל לבטל את העסקה - ובכך עוררה את זעמה של סין.
בישראל ציפו שסין תגיש תביעת פיצויים, אולם העריכו שסכום התביעה יעמוד על כחצי מיליארד דולר - כפול ממחירו של המטוס הראשון שלא סופק.
אולם בתביעתה טוענת עתה סין כי היא נערכה לקליטת ארבעה מטוסים וכי ההכנות עלו לה כסף רב. מקורות בישראל אמרו אתמול כי תביעת הפיצויים הענקית היא ביטוי לכעס של הסינים על ביטול העסקה בלחץ הממשל האמריקני.
אלוף יצחק בן ישראל, ראש מפא"ת (המנהל לפיתוח אמצעים ותשתיות במערכת הביטחון), לא היה מוכן אתמול לאשר את סכום התביעה, אולם אמר כי מדובר ב"סכום אדיר". "הם הגישו תביעה ענקית. איני רוצה לנקוב במספר, אבל מתקיימים עתה דיונים בעניין", הוסיף.
ובתוך כך סיכמו התעשייה האווירית וחטיבת הטילים של "בואינג" על ייצור הטיל נגד טילים "חץ" בארה"ב. הסיכום הושג לאחר חודשים של מגעים קדחתניים, וההסכם עצמו ייחתם בתוך שבוועת אחדים.
במסגרת המיזם המשותף תבנה "בואינג" את הטיל עצמו, כשאת המערכות הקרקעיות ימשיכו לייצר בישראל. כך יוכל חיל האוויר לרכוש טילי "חץ" במחיר מוזל יותר, וחשוב מכל: בכספי הסיוע הבטחוני האמריקני.
אלוף בן ישראל אישר אתמול כי ההסכם עם "בואינג" קרוב לחתימה.

תגובת משרד הביטחון

ממשרד הביטחון נמסר היום (ב') בתגובה, כי "ישראל החלה לאחרונה להידבר עם ממשלת סין כדי ל''יישר הדורים' ולהוריד מסדר היום הבילטרלי את סוגיית הפלקון מתוך הבנה והסכמה בין שתי המדינות. הסינים מבחינתם אכן מעלים תביעות לפיצוי כספי, ההיקף והסכומים אינם מסוכמים. ישראל מייחסת חשיבות רבה ליחסים עם סין ותעשה הכל כדי לשמר את היחסים ואף לעמיקם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון YNET
פלקון. תביעת ענק
ארכיון YNET
מומלצים