שתף קטע נבחר

בוש: המלחמה בטרור רק החלה

קבוצות הטרור המזרח תיכוניות זכו לאזכור מיוחד בנאומו של הנשיא בוש בפני הקונגרס האמריקני. בוש התייחס לאיראן, עיראק וצפון קוריאה כ"מדינות רשע" השואפות להשיג נשק להשמדה המונית כדי לאיים על מדינות בעולם ולסחוט את ארה"ב. "אדישות תהיה קטסטרופה", אמר

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר הבוקר (ד') בנאום על מצב האומה, שנשא בפני הקונגרס האמריקני, כי "המלחמה בטרור רק החלה".
בוש פתח את נאומו במשפט: "האומה שלנו במלחמה, הכלכלה שלנו במיתון ולמרות זאת, מצב האומה שלנו מעולם לא היה טוב יותר".
במהלך נאומו הוא ציין כי קבוצות טרור כמו החמאס, חיזבאללה והג'יהאד האיסלמי ממשיכות לפעול "ביערות, במדבריות ובמקומות מסתור במרכזי ערים גדולות".
לארה"ב, אמר בוש, יש שתי מטרות עיקריות: "האחת – לסגור מחנות לאימון טרוריסטים, לשבש תוכניות טרור ולהביא טרוריסטים לדין. השניה – למנוע מטרוריסטים וממשטרים להשיג נשק כימי, ביולוגי או גרעיני - כדי לאיים על ארה"ב ועל העולם".

"לעיראק יש מה להסתיר"

בוש ציין כי אמריקה פועלת גם במקומות אחרים מלבד אפגניסטן - למשל בפיליפינים ובאמצעות ספינות המפטרלות לאורך חופי אפריקה כדי למנוע ממשלוחי נשק להגיע לסומליה. בוש הזהיר כי אם מדינות אחרות לא יפעלו נגד הטרור, "אמריקה תפעל".
בוש אמר כי מטרה חשובה של ארה"ב היא למנוע ממדינות מלהצטייד בנשק להשמדה המונית. הוא ציין כי צפון קוריאה, איראן ועיראק הן "מדינות היוצרות ציר של רשע". לדברי בוש, "מדינות אלו היו שקטות מאז 11 בספטמבר, אך אנו יודעים מהו טבען האמיתי".
על המשטר האיראני אמר בוש כי זהו "משטר המייצא טרור". על המשטר העיראקי אמר כי "זהו משטר שיש לו מה להסתיר". בוש אמר כי "מדינות כאלו המאיימות על שלום העולם הן סכנה גוברת. הן עלולות לתקוף את בעלות בריתנו או לסחוט את ארה"ב", והזהיר כי "מחיר האדישות יהיה קטסטרופי".
בוש הבהיר כי ארה"ב תפתח מערכות להגנה מפני טילים כדי להגן על ארה"ב ועל בעלות בריתה מפני התקפות כאלו: "ארה"ב לא תתיר למשטרים המסוכנים בעולם לאיים עלינו עם הנשק המסוכן ביותר. המלחמה בטרור רק החלה. אם נעצור עכשיו, תחושת הביטחון שלנו תהיה שקרית וזמנית. זו אחריותנו להילחם למען החירות. העדיפות הראשונה תהיה לביטחון המדינה. ננצח את המלחמה, נגן על עמנו ונחדש את הצמיחה הכלכלית".

"נביס את המיתון"

נשיא ארה"ב פרט בנאומו על נימי האחדות ואמר כי "צריך לפעול קודם כל לא כרפובליקני, לא כדמוקרט, אלא קודם כל כאמריקני". הוא התייחס גם להיבט הכלכלי של המלחמה בטרור והקדיש חלק גדול מנאומו למיתון הכלכלי: "זה עולה הרבה להילחם בטרור. יש להתכונן להמשך. צריך להחליף מטוסים, חיילנו ראויים לציוד הטוב ביותר, לאימון הטוב ביותר והם ראויים להעלאת שכר", אמר בוש והוסיף: "מחיר הביטחון אף פעם אינו גבוה מדי. כמה שיעלה לנו להגן על ארצנו – נשלם". הוא אמר כי ארה"ב תנצח במלחמה ו"תביס את המיתון". בוש הביע תמיכה בהגדלת קצבאות האבטלה ובסיוע בביטוח הבריאות לנזקקים.
בקהל שהגיע לצפות בנאומו של בוש בקונגרס בלט ראש ממשלתה החדש של אפגניסטן, חמיד קרזאי. קרזאי, שנכח לצדה של רעיית הנשיא לורה, זכה לתשואות רמות. לבניין הקונגרס הגיעו גם סגנו של בוש, דיק צ'ייני. זו הפעם הראשונה ששני האישים מופיעים יחדיו בפומבי מאז מתקפת ה-11 בספטמבר. גם מזכיר המדינה קולין פאוול, שר ההגנה דונלד ראמספלד והשר לביטחון פנים נכחו בגבעת הקפיטול.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
הנשיא בוש. נאום לאומה
צילום רויטרס
מומלצים