שתף קטע נבחר

מיקי מאוס עם מבטא צרפתי

ליורו דיסני נולד אח: 'וולט דיסני סטודיוז', פארק המוקדש כולו לקולנוע ולפעלולים וממוקם ממש מול הפארק הוותיק. בנייתו ארכה חמש שנים ובהקמתו הושקעו 610 מיליון אירו. חוויות משבוע הפתיחה

צרפת מצאה סיבה חדשה לחגיגה: שלשום פתח את שעריו פארק 'וולט דיסני סטודיוז', הממוקם במארן לה-וואלה, מרחק 35 קילומטר מפריז, ממש מול יורו-דיסני הישן והטוב. הפארק החדש מוקדש כל כולו לקולנוע ולאפקטים מיוחדים, ואם הכל ילך כמתוכנן צפויים לפקוד אותו כחמישה מיליון מבקרים מדי שנה.

 

 

עד כמה הסעירה פתיחת הפארק את הצרפתים אפשר ללמוד מעמוד השער של העיתון 'ליברסיון'. ביום חמישי הוקדשה שם הכותרת הראשית לאריק שרון, ולמחרת תפס את מקומו מיקי מאוס. במאמר המערכת נטען כי החברה הצרפתית זקוקה כיום למקומות שיאפשרו לה לברוח מהמציאות המרה. האמריקנים קוראים לזה Cluster - לאחד כמה שיותר אנשים במקום סגור אחר.

 

 

בנייתו של 'וולט דיסני סטודיוז' ארכה חמש שנים ובהקמתו הושקעו 610 מיליון אירו. התכנון, לעומת זאת, נמשך 12 שנה, כבר בסוף שנות השמונים, עוד לפני שיורו דיסני נחנך, כבר ידעו המתכננים שייבנה סמוך לו פארק שני שיוקדש כל כולו לקולנוע.

 

 

 

בן חמש: "הפארק קטן מדי"

 

 

הפארק החדש הוא הימור גדול: למרות שיורו דיסני הוא אתר התיירות המוביל באירופה, ונהנה מ-110 מיליון מבקרים בשנה, עדיין רובץ עליו חוב בסך שני מיליארד אירו, מה שאומר שהוא אולי פופולרי, אבל את ההשקעה בו הוא עדיין לא החזיר. לכן הפארק החדש חייב להכניס רווחים מהר, כדי שבעלי המניות שהצטרפו להרפתקה הגדלה לא ייכנסו ללחץ.

 

 

ראשי יורו דיסני מקווים כי מספר המבקרים אצלם יגדל מ-12 מיליון בשנה ל-17 מיליון. גם זמן השהייה של המבקר בקומפלקס של שני הפארקים אמור להתארך: לשלושה ימים במקום יומיים כיום. בינתיים מסרבים שם לאפשר לרכוש כרטיס כניסה אחד לשני הפארקים. אולי בעתיד.

 

 

בפתיחה עצמה הכל דפק כמו שעון. ביום שישי עוד היו אי אלו בעיות, למשל עם אחד המנועים של החללית 'ארמגדון', אבל בסוף הכל הסתדר והחללית 'המריאה' אל על. אפילו הבוס הגדול של 'דיסני' מייקל אייזנר האגדי, הגיע במיוחד מקליפורניה לאירוע הפתיחה.

 

אבל בין אלפי המבקרים שצבאו על שערי הפארק החדש היו גם מי שלא הביעו שביעות רצון. העיתונאים הצרפתים שמו לב להערה של ילד קטן בן חמש, שהתלונן כי הפארק קטן מדי וכי תוך חמש דקות הוא 'גמר' אותו.

 

 

האטרקציות אמנם מוצלחות, טענו גם מבקרים אחרים, אבל אין מספיק. רוצים עוד. מצד שני, מי שציפה לראות אולפני קולנוע כמו בהוליווד והמון פעלולים שב הביתה מחייך. "לזה בדיוק ציפיתי", אמרה קריסטל, שבאה לפארק עם שני ילדיה. "למרות שמדובר בבילוי לא זול".

 

 

 

אטרקציות בלי תורים

 

 

הסיוט הגדול המבקרים בפארק יורו דיסני, למי שלא יודע, הוא ההמתנה הארוכה בתורים לאטרקציות. חצי שעה של המתנה עבור דקה של עונג היא דבר שבשגרה שם. בפארק החדש, שלוש מבין תשע האטרקציות העיקריות (לעומת 30 אטרקציות ביורו דיסני) תוכננו כך שהן יכולות לקלוט אלפי מבקרים בעת ובעונה אחת ולקצר את התורים.

 

 

כך למשל מופע מפלי המים של הפעלולן רמי ז'וליין יכול לאכלס 3,000 איש וה'אנימאז'יק סינמז'יק' (קולנוע אינטראקטיבי, שמאפשר לצופה 'להשתתף' בסרט מצויר בשלושה מימדים עם כל גיבורי דיסני) מכיל 2,000 איש. במלים אחרות: 5,000 אלפים איש נוטשים בבת אחת למשך חצי שעה את השדרות של הפארק, מה שיוצר לפחות מראית עין של אין דוחק וצפיפות.

 

 

כרגיל הבעיה המרכזית היא המחיר. המבוגרים מתלוננים כי סכום של 27 אירו למבוגר ו-23 לילד זה הרבה כסף. וזה עוד לא הכל. בעונה הלוהטת המחיר למבוגר יהיה 36 אירו ו-29 לילד. גם אם הילדים מאוד נהנים, עדיין מדובר בהוצאה נכבדה.

 

 

להבדיל מיורו דיסני כאן אפשר לסיים את הכל ביום אחד. הפארק אמנם סוגר את שעריו בשעה שמונה בערב (תשע בעונת הקיץ) אבל מאחר שראשי יורו דיסני הם אנשים חושבים, מצאו שם פתרון 'יצירתי' ולא פחות מזה – מכניס: מבלים עד השעה שמונה בערב ב'וולט דיסני סטודיוז' ולאחר מכן עוברים לפארק השני, שנסגר רק בשעה 23.00. אפשר גם לרכוש 'חבילה' המאפשרת בילוי של שלושה ימים בשני הפארקים.

 

 

האטרקציה שזכתה להצלחה הגדולה ביותר ביום הראשון היא ללא ספק ה'רוקנרול קוסטר' הנוסקת תוך 2.8 שניות מאפס קמ"ש ל-100 קמ"ש. מדהים. המבוגרים יותר נהנו מ'הטראם טור' – רכבת קטנה שמבקרת מאחורי הקלעים של עשיית סרט קולנוע. הצעירים ממש התפעלו מ'השטיח המעופף'.

 

 

כל הילדים התפעלו מההופעות החיות של הפעלולנים. "הם נהדרים" הכריזה בהתפעמות סינתיה בת התשע. לעומתה, התלוננה ליזט שהכיף נגמר לה מהר מדי. אבל עם כל הכבוד לאטרקציות ולפעלולים הקולנועיים, ברגע שמיקי, גופי או דונאלד עוברים, הם הגיבורים האמיתיים.

 

 

אגב, בקושי נחנך הפארק השני וכבר אנשי 'דיסני' מדברים על פארק שלישי, כשהפעם הוא יהיה מוקדש לבעלי חיים.

פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך האתר יורודיסני
בפארק החדש יש תשע אטרקציות, לעומת 30 ביורו-דיסני
צילום: מתוך האתר יורודיסני
צילום: מתוך האתר יורודיסני
עם כל הכבוד לאטרקציות - מיקי, גופי ודונלד הם עדיין הגיבורים האמיתיים
צילום: מתוך האתר יורודיסני
צילום: מתוך האתר יורודיסני
הכי פופולרי: הרוקנרול קוסטר. מאפס למאה קמ"ש בפחות משלוש שניות
צילום: מתוך האתר יורודיסני
מומלצים