שתף קטע נבחר

חגורת נפץ נמצאה באמבולנס פלסטיני

חיילים עצרו את האמבולנס שהיה בדרך לרמאללה. החגורה נמצאה בתוך מזרון, שעליו ישב ילד קטן

חיילי צה"ל מצאו שלשום (ד') חגורת נפץ במשקל של 10 ק"ג בתוך אמבולנס פלסטיני של הסהר האדום.
נהג האמבולנס, איסלאם ג'יבריל, בן 31 ממחנה הפליטים בלאטה, הודה בחקירתו בשב"כ כי התכוון להעביר את המטען מאיזור שכם לפעיל תנזים ברמאללה, לצורך ביצוע פיגוע התאבדות.
הארוע התרחש סמוך לשעה 10 בבוקר. כוח של חיילי מילואים מגדוד רגלים מובחר, המוצב מדרום לרמאללה, יצא לסיור באיזור צומת רמה, בין רמאללה לירושלים. באיזור קיימות התראות כלליות על כוונה להבריח אמצעי לחימה, אולם לא היתה התראה ספציפית על האמבולנס המדובר.
"סיימנו בדיוק לעשות ביעור חמץ באחד המוצבים ויצאנו לסיור", סיפר ל-Ynet רס"ל במילואים שלומי לניאדו, מפקד הסיור. "נסענו על דרך עפר וראינו אמבולנס גדול של הסהר האדום, כשהוא נוסע במהירות גבוהה במיוחד, אבל ללא סירנות או אורות מהבהבים. זה היה בעיני סימן מחשיד. משהו באמבולנס לא הסתדר נכון, וכמו כל דבר חריג גם את זה החלטנו לבדוק. סימנו לנהג לעצור אבל הוא המשיך בנסיעה מהירה. רק לאחר שביצענו נוהל עצירת חשוד וירינו באויר, הנהג עצר את הרכב".
מהאמבולנס יצאו רופא ונהג, ששיקרו לחיילים ואמרו שאין עימם עוד בני אדם. כשביקשו החיילים לפתוח את דלתות האמבולנס יצאו מתוכו אישה ושלושה ילדים קטנים בגילאי 10 חודשים, 3 ו-4. "הנהג שמר על התנהגות מאוד מחושבת אבל נתן לי את כל הסיבות בעולם שלא לשחרר אותו ולבדוק יותר לעומק את האמבולנס", אמר לניאדו.
מפקד חטיבת בנימין, אל"מ אילן פז, סיפר כי כאשר הזעיקו החיילים כוחות תיגבור מן החטיבה, הודה הנהג כי יש באמבולנס חגורת נפץ והוביל אליה את החבלנים. "הזמנו למקום גם את נציגי הצלב האדום ואת עורך הדין שלהם. חיכינו עד להגעתם והראיתי להם על גבי המסך של רובוט החבלה את חגורת הנפץ, שהיתה תפורה בצורה מקצועית מאוד בתוך מעיל, ומוסתרת בתוך מזרון שעליו שכב קודם אחד הילדים. היא כללה 16 גלילים ובהם מטען במשקל של כ-10 קילוגרמים".
"הצלב האדום לא האמין לנו עד היום שהפלסטינים מעבירים אמצעי לחימה ומחבלים בתוך אמבולנסים", אמר אל"מ פז. "המחבלת המתאבדת מירושלים נכנסה באמבולנס אבל הצלב האדום והארגונים הבין לאומיים מסרבים להאמין לזה".
נהג האמבולנס, איסלאם ג'יבריל, סיפר בחקירתו בשב"כ כי קיבל את חגורת הנפץ מידי מחמוד טיטי, פעיל תנזים בכיר משכם, שעל פי גורמי הביטחון הישראלים מקורב לראש התנזים, מרוואן ברגותי. טיטי ביקש מג'יבריל להעביר את המטען לידי פעיל אחר, בתוך רמאללה. האמבולנס נסע משכם אולם לא נכנס לרמאללה מצפון, בדרך הקצרה, אלא הקיף את העיר והגיע אליה מדרום, כאילו בא מירושלים, ככל הנראה על מנת לצמצם את החשד ואת הסיכוי להיתפס.
חייל המילואים לניאדו, בן 33 ואב ל-2 ילדים, עובד באזרחות כשחקן ומשחק בתפקיד ליצן עבור הסניפים הישראלים של רשת ההמבורגרים מקדונלנד. "אתה נקרע בין הרצון להישאר בן אדם, ולא לפגוע באזרחים הפלסטינים, לבין העבודה המבצעית", אומר לניאדו. "היה לי מאוד לא נעים לראות את הילדים הקטנים שאני צריך לעצור ולבדוק. הצעתי לאמא שלהם מים ושאלתי איך קוראים להם, כדי לגרום להם להרגיש יותר טוב. אבל הצד הפלסטיני שם מטען מוות כזה, שיכול להרוג ילדים ישראלים באמבולנס ומסיע ילדים בתוכו".

שני רימונים ובלוני גז נמצאו במכונית נטושה

חבלני משטרת מחוז יהודה ושומרון ביצעו פיצוץ מבוקר במכונית רנו אקספרס שננטשה במחסום חיזמה מצפון לירושלים. במכונית היו בלוני גז ושני רימוני רסס. במשטרה חשדו כי המכונית גנובה, משום שהיא שייכת לתושב מרכז הארץ. הניסיונות לאתר את בעלי המכונית עלו בתוהו. לאחר הפיצוץ נקלחו רימוני הרסס למעבדת חבלה. מחסום חיזמה נפתח לתנועה.

הרוג פלסטיני בפיצוץ בשכם

סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי פלסטיני נהרג ודודו נפצע קשה בפיצוץ שאירע בבית במחנה פליטים סמוך לשכם. הפלסטיני שנהרג הוא סעיד נאסר, חבר בחזית העממית לשחרור פלסטין. דודו של נאסר, שנפצע קשה, הוא סוחר נשק ידוע בשטחים. ככל הנראה מדובר בתאונת עבודה.
אנשי כוחות הביטחון הפלסטיני שהגיעו למקום, מסרו כי הפיצוץ אירע בשעה שהשניים ניסו להכין מטען חבלה רב עוצמה. לדבריהם, חלק מקירות הבית קרסו כתוצאה מהפיצוץ.

נעצר נער שניסה להתאבד

כוחות משטרה וצה"ל עצרו נער בן 16 מהכפר דיר איסתיא בשומרון, החשוד כי ניסה לבצע אמש פיגוע התאבדות בצומת יקיר ליד אריאל.
ניידת ממרחב שומרון ערכה אמש בדיקות שגרתיות בצומת יקיר. השוטרים הבחינו בפלסטינים רבים שנמצאים מולם, והחליטו לשנות מיקום. בשלב זה התקדם לעברם במהירות הצעיר הפלסטיני. השוטרים קראו לו לעצור, אך הצעיר לא נענה, והצליח להיצמד לג'יפ של כוחות הביטחון כשהוא ככל הנראה מנסה להפעיל את חגורת הנפץ.
הנער ניסה לפוצץ עצמו ומשלא הצליח להפעיל את המטען זרק את חגורת הנפץ ונמלט לעבר כפר סמוך. כוח משולב של צה"ל והמשטרה שנכנס לכפר, זיהה את הנער ועצר אותו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל סמיונסקי
ניסה להתפוצץ ליד ניידת
צילום: ישראל סמיונסקי
מומלצים