שתף קטע נבחר

עבר החוק המאפשר לפסול ח"כים התומכים בטרור

בעד החוק, שהגיש ישראל כץ, הצביעו 77 ח"כים, ונגדו 18. המטרה: לחסום מפלגות ערביות שראשיהן יתמכו בטרור או "במאבק מזוין נגד המדינה". הח"כים הערבים: זו פגיעה בדמוקרטיה. אושר גם החוק נגד הסתה

הכנסת אישרה אתמול (ד') את החוק שנועד למנוע השתתפות בבחירות של רשימות או אישים המביעים תמיכה בארגוני טרור או במאבק מזוין נגד ישראל. בעד החוק של חבר הכנסת ישראל כץ מהליכוד הצביעו 77 ח"כים, ונגדו הצביעו 18 ח"כים. גם "חוק ההסתה" עבר בכנסת ברוב של 55 מול 36 וארבעה נמנעים.

החוק נגד טרור: לחסום ח"כים ערבים קיצונים

הצעת החוק של ח"כ ישראל כץ שוללת את אפשרות ההתמודדות בבחירות של רשימות מועמדים לכנסת שתומכות במאבק מזויין של מדינת אוייב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל. החוק צפוי להעמיד קשיים בפני מספר רשימות המבקשות לרוץ לכנסת.
על פי החוק החדש, תיפסל רשימה המתמודדת בבחירות לכנסת אם תתמוך במאבק מזוין נגד המדינה, בארגון טרור, בשלילת קיום המדינה, או בהסתה לגזענות. כל אלה מופיעים בסעיף 7 א' לחוק, ולכן מעתה בעת השבעה יאמר חבר הכנסת מעל הדוכן בעת ההשבעה כי הוא "מתחייב לשמור אמונים ולהימנע מלפעול בניגוד לעקרונות סעיף 7 א' לחוק יסוד: הכנסת".
מעתה בכוחה של וועדת הבחירות להחליט על פסילת רשימה בכפוף לחוק החדש, אך הפסילה טעונה אישור של בית המשפט העליון.
הצעת החוק הועלתה בעקבות התבטאות של חבר הכנסת אחמד טיבי, שאמר כי "הרמטכ"ל רוצח ילדים בפעולות הצבא".
בקרב חברי הכנסת הערבים נשמעו לא אחת התבטאויות אחרות שהרגיזו את הח"כים היהודים. ח"כ א-סנע למשל, הביע בעבר תמיכה בירי על בסיס הקריה בתל אביב. עזמי בשארה מואשם בימים אלה בעקבות דברים שאמר בסוריה באוזני מנהיג החיזבאללה וראשי העולם הערבי. חברי הכנסת אומרים כי החוק עשוי למתן את ההתבטאויות של חברי הכנסת הערבים במליאה ובתקשורת.

חוק ההסתה: לאפשר העמדה לדין של מסיתים

החוק נועד לתקן את המצב החוקי הקיים בעקבות פסיקת בג"ץ בעניינו של ג'בארין, שקבעה כי ניתן להעמיד לדין מסית לאלימות ולטרור רק רק אם הוא חבר בארגון טרור. לפי החוק החדש, ניתן להעמיד לדין כל מי שמסית לאלימות ולמעשי טרור, ועונשו יהיה עד חמש שנות מאסר. ש"ס הצביעה נגד חוק זה, מחשש שהרב עובדיה יועמד לדין בגין דברים שאמר בעבר נגד חבר הכנסת יוסי שריד.
שר המשפטים, מאיר שטרית, בירך על תוצאות ההצבעה על חוק ההסתה: "הכנסת הוכיחה שיש סוף להפקרות של ההסתה הפרועה, שהייתה חופשית עד היום", אמר שטרית, "חופש הביטוי הוא ערך חשוב בחברה הדמוקרטית בישראל. החוק אינו פוגע בחופש הביטוי, אלא שם גבול לחופש ההסתה. לדמוקרטיה יש זכות להגן על עצמה ולהביא את המסיתים לטרור ולאלימות לדין. החוק עבר למרות התנגדות ש"ס, על אף התחייבותם להצביע בעדו. החוק מוכיח שגם הם אינם יכולים למנוע חוק נכון וצודק".

חילופי האשמות במליאת הכנסת

במהלך הדיון במליאה בחוק נגד טרור היו חילופי דברים קשים בין ח"כים ימנים לבין חברי הכנסת הערבים, שרואים בחוק איום על מועמדותם לכנסת בבחירות הבאות. ח"כ אחמד טיבי אמר במליאה כי "עמדות פוליטיות לא משנים באמצעות סנקציות ולא באמצעות חוקים. בכל פעם שאתם פוגעים בנו, אנחנו מתחזקים. אי אפשר לפגוע בי בנקודת הזינוק בגלל שקוראים לי אחמד".
ח"כ ניסים זאב צעק לטיבי בקריאת ביניים: "אתה תומך טרור, אתה איש רשות האויב, ואתה לא תוכל להמשיך לתמוך באויב כחבר כנסת".
נאום נרגש וקשה במיוחד נשא ח"כ מוחמד ברכה בגנות החוק. "היום מוגשים ארבעה חוקים המייסדים את האפרטהייד הישראלי. זהו יום הנכבה של הדמוקרטיה. אנחנו נמשיך להגיד גם מחר, כמו היום, שאנו תומכים במאבק העם הפלסטיני להשתחרר מהכיבוש. שאף אחד לא ישלה את עצמו, אנחנו לא נגמגם". ח"כ בני אלון ענה לברכה: "אתה לא תהיה פה בסוף". ברכה ענה ב"כשייכנס החוק נגד גזענות, אתה תעוף מהכנסת בגלל הטרנספר שלך. אחד אחד תיכנסו לכלא". לצבי הנדל קרא ברכה "מתנחבל". הנדל נזעם על יו"ר הישיבה: "איך אתה מאפשר לו לקרוא לי מחבל? הוא בעצמו מחבל".
ח"כ עזמי בשארה עמד כל שעת הדיון וקרא קריאות ביניים לנוכח אנשי הימין המעטים שהיו במליאה. "למה צריך כנסת, תסתפקו בסוכנות היהודית". דהאמשה החרה החזיק אחריו: "זה החלום של בני אלון, כנסת בלי ערבים".
ח"כ ישראל כץ חגג את ניצחונו. הוא עלה לדוכן במליאה דקות לפני אישור החוק והחל לפרט את ההתבטאויות השנויות במחלוקת של הח"כים הערבים. "זהו חוק חשוב", טען. "לא יוכל חבר כנסת לשבת עם ארגוני הטרור ולתמוך בטרור נגד ישראל כפי שעשה בשארה. מי שתומך בטרור יילך לעזה", אמר. ח"כ ברכה קפץ מכיסאו: "אני אלך לעזה ואתה תלך לעזאזל", חזר ואמר שלוש פעמים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופירה יוחנן-וולק
ח"כ בשארה. הביע בסוריה תמיכה בהתנגדות לכיבוש (ארכיון)
צילום: אופירה יוחנן-וולק
צילום ערוץ 2
"הרמטכ"ל רוצח ילדים". ח"כ טיבי
צילום ערוץ 2
מומלצים