שתף קטע נבחר

עדות: קברו אברים - כדי לשבש את החקירה

עובד בכיר לשעבר במכון באבו-כביר טוען בתצהיר בשבועה: הנהלת המכון הורתה לקבור אברים באישון לילה כדי לשבש את חקירת המשטרה על אי-סדרים במכון. לדבריו, בין האברים שנלקחו - כף יד של טייס צה"ל ועוברי אדם שלמים. מנהל המכון, פרופ' יהודה היס: "הדברים חסרי שחר"

עובד בכיר לשעבר במכון הפתולוגי באבו-כביר מסר תצהיר בשבועה שבו הוא טוען כי הנהלת המכון אחראית למעשים חמורים של שיבוש ראיות במהלך עבודתה של ועדת סגלסון, שמונתה לחקור אי-סדרים בעבודת המכון, ובמהלך חקירת המשטרה שנפתחה בהמלצת הוועדה. בתצהיר נטען בין היתר כי הנהלת המכון הורתה להעלים עשרות אברי-אדם ממחסני המכון ולקבור אותם. עוד נטען כי במכון נגרסו שקים שלמים של מסמכים, לאחר שאי-הסדרים במקום נחשפו בתחקיר "ידיעות אחרונות".
מגיש התצהיר עבד במכון הפתולוגי במשך עשרים שנה, החל משנת 1981, ועד שפרש לגמלאות בסוף השנה שעברה. הוא היה מעורב בנתיחות רבות, והיה אחראי למחסנים המכילים רקמות במכון. עדותו תוגש היום (א') לבג"ץ במסגרת הדיונים בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון, הדורשת להשעות מתפקידו את מנהל המכון, פרופסור יהודה היס. להלן עיקרי התצהיר שמסר:

"עשרות אברים נלקחו לקבורה מהירה"

"במהלך עבודתה של ועדת הבדיקה המיוחדת לבחינה בנעשה במכון ("ועדת סגלסון") נוכחתי בפעולות שונות שנעשו במכון, שמטרתן הסתרת אברים ורקמות שנשמרו שם בעבר, והעלמתם באופן חפוז ונמהר. ממחסן הרקמות שעליו הייתי אחראי נלקחו אברים ורקמות, בשעות שלא נכחתי במחסן. כששבתי למחסן נוכחתי לראות שחסרים בו אברים ורקמות שהיו בו קודם לכן, ובכלל זה - עצמות שונות שנלקחו מגופות ורקמות אחרות. איש לא דיווח לי על הוצאת הרקמות מן המחסן, ולמיטב ידיעתי לא נעשתה תרשומת של האברים שנלקחו ממנו".
"העלמת הרקמות נעשתה, למיטב ידיעתי והבנתי בשעות הלילה או בשעות בלתי-שגרתיות אחרות, במהירות ובחופזה. עשרות אברים מן המחסן שבאחריותי הוצאו ממנו – ללא רישום וללא דיווח - ונלקחו, למיטב ידיעתי, לקבורה מהירה באזור באר שבע".

"בין האברים: כף יד של טייס"

"בין האברים שנלקחו מן המכון, כף יד של טייס צה"ל, שנשמרה במכון במשך שנים רבות, עוברי אדם שלמים, 'אוסף' עורות עם כתובות קעקע שנשמרו במכון לצרכי קולקציה ועצמות שונות מחלקי גוף שונים, אשר נעלמו בידי 'יד נעלמה'".
"למיטב ידיעתי והבנתי, תהליך הוצאת האברים והעלמתן החל עם חשיפת קיומם של אברים במכון על ידי ועדת סגלסון. אין לי ספק, שאילו מדובר היה בפעולה כשרה – היו מדווחים לי באופן מפורט על האברים שנלקחו, בהיותי אחראי על המחסן. מאופן הפעולה, עיתויה וחשאיותה, ומהחופזה שבה העניין ארע, אני מסיק שמדובר בניסיון להסתיר להעלים ראיות מוועדת סגלסון, ובשלב מאוחר יותר – ממשטרת ישראל".
"עובדים אחרים של המכון סיפרו לי כי הנהלת המכון נתנה הוראה דחופה להעלים אברים שונים מן המחסנים של המכון, מן המקררים שבהם אוחסנו גופות, כמו גם מן המקררים בחדרים של העוזרים לפרופסור. הוצאת האברים והרקמות והעלמתם מן המכון באופן מהיר ולא שגרתי נמשכה גם לאחר סיום עבודת ועדת סגלסון ובמהלך חקירת המשטרה".
"אם לא די בכך, קיבלתי לא אחת הוראות מגורמים שונים במכון להכניס עצמות שנשמרו במכון לצנצנות בהן נשמרו אברים אחרים, שנלקחו באופן רוטיני מנתיחות. הוראות אלה ניתנו לי בתקופה בה פעלה ועדת סגלסון ובתקופה שבה התנהלה חקירת המשטרה".

"הגיעו חלקי גופות לביוב כמעשה שגרה"

מגיש התצהיר מציין: "כאדם דתי אני סבור, שהעלמת האברים והרקמות פוגעת בכבוד המת. יודגש, כי מזה שנים רבות, היחס במכון לעצמות אדם הוא יחס מבזה. כך למשל, הגיעו חלקי גופות לביוב כמעשה שגרה ומבלי שניתן להן יחס ראוי, וכיוצא באלה דברים קשים ומזעזעים... פעמים רבות מחיתי על יחסו של המכון לאברים השמורים בו ואף הבעתי את ביקורתי להנהלת המכון ולעומד בראשו – הפרופסור היס".
לדבריו, "אם לא די בכך, התקיימה במכון גריסת מסמכים מאסיבית, לאחר חשיפת הפרשה בעיתון 'ידיעות אחרונות'... ראיתי במו עיני את פעולת הגריסה המאסיבית. וחזיתי בשקים שלמים של מסמכים שנגרסו, אף שלא עיינתי בתוכנם".
"טשטוש ראיות והעלמת עובדות אינן תופעות חדשות במכון. כך למשל, ידוע לי, שכאשר גופות נותחו מבלי שהיה אישור נתיחה, המעשה הוסווה על ידי עטיפת הגופה במספר שקיות ניילון שחורות. הנהלת המכון הודיעה לחברה קדישא שהמנוח סבל, כביכול, ממחלה זיהומית מדבקת ואסור לפתוח את השקיות, כך שקרובי הנפטר לא יוכלו לזהות כי נעשתה בגופת יקיריהם נתיחה ללא הסכמתם".
"אני רואה בצער ובכאב", מוסיף העובד, "את העובדה שאותם האנשים בהנהלת המכון שכנגדם מתנהלת חקירת משטרה, שתחת ניהולם נעשו מעשים חמורים הפוגעים בכבוד המת והמעלימים ראיות, ממשיכים בעבודתם במכון באין מפריע, כאילו לא ארע דבר".

הפרקליטות: תיק החקירה נגד היס צפוי להיסגר

העובד מציין בתצהירו כי במסגרת החקירה נגד היס, הוא הוזמן להעיד במשטרה, אולם עקב מחלת השחפת שלקה בה במהלך עבודתו במכון, התייצב לחקירה מטושטש, ולא מסר את כל הידוע לו. הוא היה אמור להתייצב לחקירה נוספת, אולם היה חולה גם במועד הנוסף שנקבע, ולאחר-מכן לא זומן עוד להעיד.
פרקליטות המדינה הודיעה לבג"ץ בימים האחרונים כי המשטרה לא מצאה ביסוס לחשדות נגד פרופסור היס, ולכן אין להשעות אותו מתפקידו. אולם התנועה לאיכות השלטון טוענת כי תצהירו של העובד הבכיר שומט את הקרקע מתחת לתשובת המדינה לעתירה. התנועה טוענת כי התצהיר מצביע על כך שהמשטרה נכשלה בחקירת הפרשה, כי הוא עצמו מצביע על עבירות פליליות המספיקות להשעייתו של היס, וכי הוא מוכיח שמעמדו של היס מאפשר לו לשבש הליכי משפט. הדיון בנושא ייערך ביום ב' בבג"ץ.

פרופסור היס: "הדברים חסרי שחר"

פרופסור יהודה היס מסר ל-ynet בתגובה לדברים: "אם יש לעובד לשעבר ולתנועה לאיכות השלטון תלונות, הם יכולים לפנות למשטרה. אני מכחיש במאת האחוזים את כל מה שנכתב בתצהיר. כל הדברים הם חסרי שחר".
"במשך שנתיים שתקתי, אבל יש גבול. גם אנחנו במכון יכולים לנקוט בצעדים משפטיים. הוא מכפיש את שם המכון ועובדיו, ואני חוזר ומציע לו שאם יש לו תלונות, שיגיש אותן למשטרה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
יהודה היס. מכחיש
צילום גלי תיבון
צילום: ידיעות אחרונות
מוח במכון הפתולוגי. מתוך תחקיר ידיעות
צילום: ידיעות אחרונות
מומלצים