שתף קטע נבחר

מלכודת ה-ADSL

ADSL, כך מתברר, לא רק מהיר יותר אלא גם בדרך-כלל זול יותר. אבל יש בו מלכוד קטן אחד, שאם לא תעלו עליו בזמן, תאלצו לשלם עד 1000 ש"ח. כך תוכלו להמנע מכך

אם טרם הזמנתם קו ADSL, זה אומר כנראה שלא עקבתם אחרי המבצעים האחרונים. חיבור ADSL עולה היום, בחלק גדול מהמקרים, כמו חיבור במודם ואפילו פחות.
בחישוב שנתי (כולל הזמנת הקו, ההתקנה, המודם חינם, התשלום לספק האינטרנט, וההוצאה בסך 99 ש"ח לחודש לבזק), תשלמו על החיבור שלכם החל מ-193 ש"ח לחבילת First WOW והחל מ-215 ש"ח לחבילת WOW (תלוי בספק הספציפי).
לשם השוואה, גלישה ללא הגבלת זמן עולה כיום אצל רוב הספקים החל מ-170 ש"ח לחודש (כולל 99 ש"ח לחודש לבזק). אלו מכם שמחזיקים קו טלפון נוסף ומשתמשים בו לגלישה, משלמים עליו דמי שימוש קבועים, שמגדילים את ההוצאה ליותר מ-200 ש"ח לחודש. בקיצור: ADSL לא רק הרבה יותר מהיר, אלא גם עשוי לעלות לכם פחות.

אז איפה המלכוד?

מבחינת ספקי האינטרנט אין שום מלכוד. הם יספקו לכם את המודם חינם תמורת התחייבות לשנה. במהלך השנה הזו, יכסו ההוצאות שלכם על הגלישה גם את עלות המודם. הם גם חוסכים מכם לחלוטין את הצורך לדבר עם בזק - אתם מבצעים את ההזמנה, והספק מודיע לבזק שמפעילה את השירות, ולמתקין ששולח טכנאי עם מודם לביתכם. איך תדעו שאתם מחוברים? בזק תשלח אליכם בדואר הודעה לאקונית שאומרת שחיברה אתכם. כאן מתחבאת ההפתעה הלא-נעימה.
ההודעה של בזק כוללת פרטים על סוג החיבור שהוזמן, ומרגע שקיבלתם אותה כל שנותר לעשות הוא לחכות שהמתקין ייצור קשר, יתאם מועד, וישלח טכנאי. אבל בתחתית המסמך ששולחת בזק מופיעה הודעה קצרה שקל להחמיץ:
"לתשומת לבך, אם היה לך הסכם מוזל לגלישה באינטרנט הוא יבוטל, שכן בעת גלישה באמצעות שירות WOW אין חיוב בדקות שיחה של בזק. אם בכל זאת הינך מעוניין בהסכם זה אנא פנה למוקד בזק להזמינו שוב".
משמעות השורה הזו היא שאם עד עתה גלשתם ללא הגבלה במסלול "חופשי חודשי" של בזק, אזי כעת הוא מבוטל. מובן שאין לכם צורך בחופשי חודשי, כי ה-ADSL יאפשר לכם גלישה בלתי מוגבלת ללא חיוג מרגע שיותקן המודם. השאלה היא מה יקרה עד אז.
שימו לב לזה: ספק האינטרנט מתחייב על התקנת מודם ADSL אצלכם תוך 14 יום מההזמנה. משך הזמן בפועל נע באזור העשרה ימים. בזק מצידה, מפגינה זריזות מפתיעה, ותחבר אתכם לשירות תוך שלושה או ארבעה ימים. עקרונית, עד להתקנה של מודם ה-ADSL אתם יכולים להמשיך לגלוש במודם על אותו קו (העובדה שבזק הפעילה עבורכם שירות ADSL אינה מונעת זאת מכם). אבל עכשיו, תשלמו לבזק תעריף שיחות רגיל.
בזק גם מחייבת אתכם על שירות ה-ADSL, למרות שעדיין לא התחלתם להשתמש בו. אבל חשוב מזה: אם התרגלתם להישאר מחוברים מסביב לשעון, אתם תשלמו לבזק לא פחות מ-83 ש"ח ליממה. אם התמזל מזלכם ותמתינו שבועיים למודם, ימתין לכם בחשבון הטלפון הבא סכום של כ-1000 ש"ח נוספים תמורת גלישה באינטרנט.
וכמובן, בזק הזהירה אתכם מפורשות בהודעה שנשלחה אליכם בדואר, אז אל תטרחו להתקשר ולהתלונן.

מה אפשר לעשות?

קודם כל, אחרי שהזמנתם שירות WOW, התקשרו לבזק ובקשו לא לבטל את ה"חופשי חודשי". אחר-כך הקפידו לשלוח גם בקשה בכתב, בפקס. ברגע שתקבלו את מודם ה-ADSL תוכלו להתקשר שוב ולבטל. אם אתם רוצים גם לקצר את משך הזמן הזה, בקשו מספק האינטרנט את מספר הטלפון של המתקין והתקשרו אליו. אם אינכם זקוקים לעזרה בהתקנה (שעולה 99 ש"ח נוספים, אגב), תוכלו לבקש שהמודם יישלח לביתכם עם שליח רגיל במקום עם טכנאי. זה לא ייקח יותר מיום או יומיים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלץ לקרוא את האותיות הקטנות
מומלצים