שתף קטע נבחר

הוועדה החליטה: דרעי משתחרר ביום שני

ועדת השחרורים אסרה על דרעי לעסוק בפעילות פוליטית בתקופת השחרור על תנאי. ש"ס תערוך לו קבלת פנים בהשתתפות רבנים ורבבות תומכים. דרעי בתגובה: "אני מודה לקדוש ברוך הוא שנתן לי ולמשפחתי את הכוחות לעמוד בזה". בני משפחתו מעוניינים לנסוע אתו לחופשה

אחרי כמעט שנתיים מאחורי סורג ובריח יוצא אריה דרעי לחופשי. ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה הבוקר (ד') לשחרר את יו"ר ש"ס לשעבר, לאחר שריצה שני שלישים מתקופת מאסרו (ציוני דרך עיקריים בפרשת דרעי - בקישור). דרעי ישתחרר ביום שני בשבוע הבא - 15 ביולי.
לאחר מתן ההחלטה אמר דרעי: "כבר כמה פעמים בהחלטות שונות אמרתי שחייב אדם לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה. השתדלתי, גם כשההחלטות לא היו לרוחי והיו רעות מבחינתי - לעמוד בזה. אני מודה לקדוש ברוך הוא שנתן לי ולמשפחתי את הכוחות לעמוד בזה. אדם צריך ללמוד שאפשר לעבור הרבה דברים ולצאת חי שלם ובריא, ואפילו מחייך". לדבריו, הוא מתכוון להקדיש את זמנו בראש ובראשונה לאשתו ולילדיו. כמו-כן אמר שיקדיש זמן ללימוד תורה ולעזרה לזולת, "בעיקר לאלה שנחשבים שולי החברה ולאנשים שזקוקים לעזרה".
בהחלטתה של ועדת השחרורים לשחרר את דרעי נאמר: "האסיר הנו רב, נשוי ואב ל-6 ילדים ללא בעיות אישיות. לאחר השחרור מתכוון לעשות לביתו וללמוד לימודי קודש. העבירות שבביצוען נכשל האסיר וסיבותיהן נותרו חמורות במיוחד, בעיקר בשל מעמדו הרם בעת ביצוען. תפקודו של האסיר בבית הסוהר תקין, התנהגותו חיובית, נמצא בשיקום הפרטני, תורם לאסירים בעצה, הדרכה וסיוע ויוצא לחופשות ללא תנאים מגבילים וללא כל חריגות משמעת.
הוועדה עיינה בחוות הדעת החיוביות של גורמי הכלא, במיוחד זו של מנהל הכלא, מהן עולה כי האסיר השלים והפנים את עובדת מעצרו, הסתגל לתנאי המאסר, וכי אינו זקוק לטיפול וגם לא לתוכנית שיקום בקהילה לאחר שחרורו. חוות הדעת אינן מצביעות על מסוכנות הנשקפת מהאסיר לשלום הציבור אם ישוחרר. האסיר גרם להפסקת הפגנותיהם והתרסותיהם של חסידיו כנגד מאסרו, והדבר נרשם לזכותו. הוועדה מצפה שהוא ימשיך בכך גם לאחר שחרורו".
הוועדה ציינה כי דרעי "ימשיך להיות אסיר, גם אם למעשה יתהלך חופשי מחוץ לכותלי בית הסוהר. בשל הנסיבות המיוחדות של המקרה, לרבות מעמדו הציבורי וההשלכות של התנהגותו והתבטאויותיו על ציבור חסידיו, סבורה הוועדה שיש להקפיד עמו במהלך תקופת שחרורו על תנאי. במעמדו כאסיר אין הוא רשאי להיות מעורב בפעילות פוליטית, אשר מטיבה כרוכה בביקורת, ועלולה לגלוש לפגיעה במערכת השלטונית. הוועדה רשמה לפניה כי אין בדעתו לעשות זאת".

הדיון: דרעי מבטיח שיחזור לכלא מדי שבוע

בדיון שקדם להחלטת הוועדה איש לא התנגד לשחרורו של דרעי. נציגת הפרקליטות, עורכת דין גנית גדות-כרמי, הציגה את עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, והסבירה שאינו מתנגד לשחרור. היא ציינה בין היתר את חוות הדעת החיוביות בעניינו של דרעי ואת העובדה שאין לו עבר פלילי. עוד הסבירה כי כיוון שועדת השחרורים החליטה בעבר שלא לשחרר את דרעי בתום ריצוי מחצית ממאסרו, "הרי שהמסר ההרתעתי והציבורי לפיו אין להמעיט מחומרת מעשיו, וכי לא נעשה עמו חסד בשל מעמדו הבכיר - הובהר היטב".
דרעי עצמו, שהיה לבוש בחולצת אסירים, אמר לחברי הוועדה כי הוא רוצה לצאת מהכלא אל משפחתו, לעשות אתנחתא קלה, ואחר-כך לעסוק בפעילות ציבורית, לאו דווקא פוליטית. בנוסף, הוא הביע רצון לחזור לכלא מעשיהו מדי שבוע, כדי להעביר שיעורים לאסירים וכדי לסייע להם במתן עצות.
בפני הוועדה הוצג מכתב שכתבו אסירים בכלא מעשיהו. במכתב מודים לו האסירים על היחס הטוב שהפגין כלפיהם.
פרקליטו של דרעי, אלי כהן, ביקש שיתאפשר לדרעי לצאת מהארץ כל אימת שיחפוץ. המדינה לא הביעה התנגדות. בקשתו של הפרקליט לבטל את הצורך בכך שדרעי יתייצב אחת לחודש לתחנת משטרה - נדחתה.

יו"ר ש"ס: "ברוך מתיר אסורים"

בעקבות ההחלטה על השחרור פרסם יושב ראש תנועת ש"ס, אלי ישי, הודעה שבה נאמר: "בשם נשיא מועצת חכמי התורה, הרב עובדיה יוסף, רבני התנועה, נציגיה ותומכיה אנו מברכים על ההחלטה הראויה והמתבקשת של ועדת השחרורים של השב"ס, לשחרר את הרב אריה דרעי".
ישי הודיע כי מועצת חכמי התורה החליטה על קיום קבלת פנים "ברוב פאר והדר, לרגל שחרורו של הרב דרעי".
דרעי דרש ממקורביו שלא יארגנו קבלת פנים, בעיקר כדי לא להרגיז את הרב עובדיה יוסף. כעת מארגנת הנהגת ש"ס בעצמה את קבלת הפנים, כחלק מהאסטרטגיה של "חיבוק האויב" שהיא נוקטת בה.
כחלק מהאסטרטגיה הזו הפתיע אמש אלי ישי וקרא לדרעי שלא לבחור באופציה רוחנית, אלא לחזור לחיים הפוליטיים. ישי הסביר את קריאתו בכך ש"מקומו של אריה בש"ס זה הבית שלו. המצב הקשה במדינת ישראל לא מאפשר לנו את הלוקסוס להיות חלוקים".
ישי קרא לתומכי ש"ס לקיים "תפילות מיוחדות בכל בתי הכנסיות, המדרשות והישיבות בארץ להצלחתו של הרב אריה מכלוף בן אסתר דרעי בוועדת השחרורים". ישי מסר כי גם בבית הכנסת שבביתו של הרב עובדיה יוסף יתפללו למען שחרורו של דרעי. הוא אף הביע תקווה שתינתן לדרעי האפשרות למשפט חוזר כדי שיוכל "להוציא את צדקתו לאור וכולם יראו איזה עוול נגרם לו", כדבריו. באשר לשאלה האם יהיה מוכן לוותר על מעמדו כמספר 1 בתנועת ש"ס לטובת דרעי, אמר ישי כי הוא "יקבל כל החלטה של הרב עובדיה יוסף".

חופשה בארץ או בחו"ל?

עדיין לא ידוע מהן תוכניותיו המיידיות של דרעי, ובתוך משפחתו קיימים חילוקי דעות בסוגייה. בני המשפחה מעוניינים לצאת לחופשה קצרה בחו"ל עד לתחילת שנת הלימודים בראש חודש אלול, "כדי שלא יצטרכו להתחלק באבא שלהם עם כל הציבור של ש"ס", כהסברו של מקורב למשפחה. דרעי עצמו מעדיף חופשה משפחתית בצפון הארץ.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דלית שחם
בדרך הביתה? דרעי
צילום דלית שחם
מומלצים